تخصیص عوارض سوخت از شهرداری‌ها سلب شده است

اصفهان - رئیس شورای اسلامی شهر اصفهان گفت: با وجودی که در ۷۰ سال گذشته شاهد تخصیص عوارض سوخت به شهرداری ها بودیم اما امروز این حق از شهرداری‌ها سلب شده است.

به گزارش خبرنگار مهر،‌ فتح الله معین ظهر چهارشنبه در سیزدهمین نشست مدیران سرمایه‌گذاری و مشارکت‌های مردمی شهرداری‌های کلان شهرهای کشور اظهار داشت: عوارض سوختی که قرار بود به شهرداری ها اختصاص یابد صرف تامین بخشی از یارانه ها شد.

وی با بیان اینکه امروز جایگزین عوارض سوخت،‌ مالیات بر ارزش افزوده شده است،‌ ادامه داد: در قانون جدید، مالیات بر ارزش افزوده در مصوبات دولت مورد بررسی قرار می‌گیرد و هزینه حاصل از این مالیات به خزانه کشور وارد و خروج از آن منوط به بودجه سالانه و تخصیص دولت است.

رئیس شورای اسلامی شهر اصفهان تصریح کرد: بودجه اختصاصی دولت از محل مالیات بر ارزش افزوده به شهرداری‌ها متناسب با اعتبارات عمرانی دولت است و هر چه این اعتبارات کم یا زیاد شود این اعتبار نیز نوسان پیدا می‌کند.

وی با بیان اینکه کار شهرداری‌ها و ارایه خدمات این سازمان به مردم تعطیلی ندارد، گفت: شهرداری ها در مضیقه مالی شدیدی قرار دارند و همین مسئله محدودیت کاری را برای شهرداری ها ایجاد کرده و باید به دنبال راهکارهایی برای برون رفت از وضعیت کنونی مالی شهرداری‌ها باشیم و انجام این امر مهم برگردن مدیریت شهری شامل مجموعه شهرداری و شورای شهر است.

معین ادامه داد: باید سرمایه گذاری های بخش خصوصی را در قالب مشارکت به سمت شهرداری و عمران شهر سوق دهیم و سرمایه را به سمتی سوق دهیم که نیاز مردم شهر را برطرف کند.

وی با بیان اینکه قوانین شهرداری در ایران اقتباسی از شهرهای اروپایی است، افزود: بیشتر قوانین شهرداری مربوط به دهه ۱۳۳۰ و یا ۱۳۲۰ است؛ بنابراین قوانین هیچ‌گاه همگام با توسعه شهری و برطرف کردن نیازها نبوده است.

کد خبر 4419935

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 8 + 9 =