نظام فنی مبتنی بر دولت کارفرما دیگر پاسخگوی مسائل عمرانی نیست

تبریز- رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی آذربایجان‌شرقی گفت: نظام فنی و اجرایی ما در گذشته با رویکردی مبتنی بر دولت کارفرما و بهره‎بردار شکل گرفته که دیگر جوابگوی مسائل عمرانی نیست.

به گزارش خبرگزاری مهر و به نقل از روابط عمومی سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی آذربایجان‌شرقی، داود بهبودی پیش از ظهر امروز در جلسه کارگروه منطقه‌ای حوزه نظام فنی و اجرایی شمال‌غرب کشور اظهار کرد: تلاش داریم نشستهای منطقهای را به شکل فصلی و منظم برگزار کنیم؛ چرا که معتقدیم بسیاری از مسائل با تشریک مساعی استانها و استفاده از پتانسیلها و توانمندیهای همدیگر حل میشود.

وی با بیان اینکه دانش ضمنی و انباشتهای که در استانها وجود دارد اگر از سازمان مرکزی بیشتر نباشد، کمتر نیست، افزود: نظام فنی و اجرایی کشور میتواند از آسیب‌شناسیهایی که در استانها صورت میگیرد برای حل بعضی از مشکلات و ایده گرفتن بهره برد.

بهبودی یادآور شد: نظام فنی و اجرایی، حوزه و دامنه حساسی است که در شرایط فعلی حساستر هم شده است؛ ما با یک نظام فنی و اجرایی مواجهیم که پیمانکاران بازوان و یاوران سازمان در جریان توسعه و عمران کشور محسوب می‌شوند.

این اقتصاددان متذکر شد: مشکلات کلانی که در بحث اعتبارات، مکانیزم تخصیص، اسناد خزیانه، نوسانات نرخ ارز و ... وجود دارد، مسائل عدیده، حساس و مهمی را پیش روی ما قرار داده و در موضوعاتی مثل مشکلات اجرایی، پیمانکاران و کیفیت اجرای پروژهها همه فعالان نظام فنی و اجرایی استانها درگیر بوده و وظایف مهمی به عهده دارند.

رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی آذربایجان‌شرقی انتقال مسائل و حساسیتها را به سازمان مرکزی در دقت و سرعت تصمیمات اتخاذی مؤثر دانست و اضافه کرد: استانها در خط مقدم درک چالشها قرار دارند و با همافزایی میتوانند با این چالشها به نحو موثرتری مواجه شوند.

وی با بیان اینکه نظام فنی و اجرایی ما در گذشته عمدتا با رویکردی مبتنی بر دولت کارفرما و بهرهبردار شکل گرفته که دیگر جوابگوی پروژه‌ها و مسائل عمرانی نیست، ادامه داد: تأمین مالی پروژهها از منابع غیر دولتی، مشارکت و PPP هنوز جا نیفتادهاند و لازم است بخش عمدهای از پروژههای در حال اجرا و بهرهبرداری به نحوی واگذار شوند.

بهبودی در عین حال یادآور شد: دستگاههای ملی ما متاسفانه در این مورد بیش از حد چسبندگی داشته و همکاریهای لازم را به عمل نمیآورند.

این اقتصاددان ابراز داشت: باید به همان اندازه که در بحث پیمان و پیمانکاری، رویه و آییننامه وجود دارد، در عرصه خصوصیسازی، مشارکت و واگذاری نیز ترتیبات نهادی، قوانین و فرایندها را تعریف کنیم که این اقدامات تازه شروع شده و هنوز نتوانسته جایگاه خود را باز یابد.

رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی آذربایجان‌شرقی اذعان داشت: شاکله سازمان برنامه و بودجه، امور بخشی و متکفل بودجه دولتی به شکل سابق هستند که باید این رویه تغییر یابد تا بتوانیم از ظرفیت اقتصاد داخلی و مشارکت حداکثری مردم و بخش خصوصی بهره گیریم.

احصاء ۱۳ مورد ایراد اساسی در پروژه‌های آسفالت آذربایجان‌شرقی

در این نشست رحیم میرزایی مدیر نظام فنی و اجرایی آذربایجان‌شرقی تصریح کرد: گردهماییهای منطقهای از سال پیش با توجه به تأکید نظام فنی و اجرایی کشور شروع شده و در استان ما سال گذشته ۳ جلسه کارشناسی برگزار و تصمیمات مطلوبی اتخاذ شد.

میرزایی افزود: حل مشکلات و مسائلی که در حوزه نظام فنی و اجرایی و پروژههای عمرانی در چند سال اخیر و پس از تشکیل مجدد سازمان برنامه و بودجه به وجود آمده، تعامل و هماندیشی بیشتر و موثرتر بین استانها را میطلبد.

وی ابراز داشت: از دو سال پیش در حوزه کنترل کیفی استان کارهایی انجام دادیم و حدود ۱۳ مورد ایراد اساسی در بحث پروژه‌های آسفالت استان احصاء کردیم و امسال سه مورد از مشکلات کیفی آسفالت را در سه بعد فنی، مالی و قراردادی در اولویت بررسی و ساماندهی قرار دادیم.

میرزایی ادامه داد: در بحث ارزشیابی شرکتهای پیمانکار مشاور نیز اقدامات بدیعی را در دستور کار قرار داده‌ایم که امیدواریم به زودی نتایج این اقدامات به منصه ظهور برسد.

لازم به ذکر است در این جلسه که با حضور مدیران نظام فنی و اجرایی استانهای آذربایجان‌شرقی و غربی، اردبیل و کردستان برگزار شد، پیرامون مسائل مربوط به حوزه نظام فنی و اجرایی سازمان مدیریت و برنامهریزی استانها بحث و تبادل‌نظر و برای برگزاری نشستهای آتی کارگروه برنامهریزی شد.

کد خبر 4420192

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 7 + 9 =