اصلاح امور نیازمند کمک دانشگاهیان است/پایان‌نامه‌ها کاربردی باشند

خرم‌آباد- رئیس‌کل دادگستری لرستان با تأکید بر اینکه اصلاح امور کشور در بخش‌های اداری، قضایی، قانون‌گذاری و ... نیازمند کمک دانشگاهیان است، گفت: پایان‌نامه‌های دانشگاهی باید کاربردی شوند.

به گزارش خبرنگار مهر، جعفر بدری امروز پنجشنبه در نشست با رئیس دانشگاه لرستان و اعضای هیئت علمی این دانشگاه گفت: در بسیاری از امور کشور از جمله قانون گذاری نیازمند این هستیم که از نظرات دانشگاهیان استفاده کنیم.

پیشرفت امروز حتی در بخش صنعت مرهون انقلاب فرهنگی است

وی با اشاره به اینکه دو انقلاب مهم در دنیا رخ داد، یکی انقلاب صنعتی و دیگری رنسانس اظهار داشت: اعتقادم این است پیشرفت امروز حتی در بخش صنعت مرهون انقلاب فرهنگی است؛  موسس و پایه گذار انقلاب فرهنگی فلاسفه غرب بودند، دانشمندان علوم اجتماعی طرح هایی را برای سیستم های حکومتی و اجرایی ارائه دادند و پیشرفت امروز دنیا و نظم امروز مرهون انقلاب فرهنگی است.

رشته های علوم انسانی می توانند کمک بزرگی برای سالم سازی نظام اداری و قضایی کنند

رئیس کل دادگستری لرستان با بیان اینکه در نظام هایی که فساد و رانت و سوء استفاده از قدرت وجود دارد، هیچ وقت علم پیشرفت نمی کند و صنعت جلو نمی رود، تصریح کرد: رشته های علوم انسانی می توانند کمک بزرگی برای سالم سازی نظام اداری و قضایی کنند.

بدری با تاکید بر اینکه شفافیت باید در دستور کار باشد، بدانیم بودجه ها چگونه هزینه می شود، شما دانشگاهیان در این عرصه نیز می توانید کمک کنید، افزود: دست به دست هم دهیم و کمک کنیم و از نظرات تخصصی اساتید دانشگاه استفاده کنیم.

مجازات در کاهش وقوع جرم شاید اثر بخشی ۳۰ درصد هم ندارد

وی با اشاره به اینکه این توقع عوامانه که بین مردم است و در بین برخی افراد خبره هم دیده می شود که چرا برخورد نمی شود و جرم زیاد است چون برخورد نمی شود، اظهار داشت: آیا عامل بازدارنده جرم مجازات است؟ مجازات در کاهش وقوع جرم شاید اثر بخشی ۳۰ درصد هم ندارد،  باید ریشه ها را پیدا کرد.

رئیس کل دادگستری لرستان با بیان اینکه در زندان خرم آباد سه تا چهار برابر ظرفیت زندانی داریم و تک تک آنها هم جرم خاص خود را دارند، تصریح کرد: به تعداد طلاق هایی که رخ می دهد علت وجود دارد، این موضوعات جای تحقیق و پژوهش دارد.

۹۰ درصد پایان نامه های دانشگاهی کاربردی نیست

بدری با تاکید بر اینکه ۹۰ درصد پایان نامه های دانشگاهی کاربردی نیست، افزود: دانشگاهیان در رشته حقوق یا اقتصاد و... ببینید چه اشکالاتی در سطح جامعه وجود دارد و دستگاه ها برای حل آن چه می توانند بکنند؛ توقعم این است که پایان نامه ها کاربردی باشد.

وی با اشاره به اینکه متاسفانه کار پژوهش در عملکرد ادارات جدی گرفته نشده است، گفت: با وجود اینکه دولت هم در قانون بودجه سالانه گفت درصدی از اعتبار باید در امر پژوهش باشد اما هیچ یک از ادارات در این کار جدی وارد عمل نشدند.

زمینه های بروز فساد و رشوه در پایان نامه ها بررسی شود

رئیس کل دادگستری لرستان ادامه داد: سیستم اداری ما چرا اینگونه است؟ تکریم ارباب رجوع در همه ادارات چرا پیشرفت خوبی ندارد، چرا مسئله فساد و رشوه ریشه کن نمی شود؛  این ها زمینه هایی دارد که باید در دانشگاه ها و در پایان نامه های دانشگاهی بررسی شود و نتیجه پژوهش ها در اختیار دستگاه ها قرار داده شود.

بدری با بیان اینکه هر ساله با مدیرکل و معاونان آموزش و پرورش لرستان جلساتی داریم، تصریح کرد: چیزی که امسال تاکید کردیم این بود که الان دیگر نظام آموزشی هر روز در حال تغییر است و دیگر نمی توانید وقت دانش آموز را با مسائل تاریخی بگیرید، این ها چیزهایی است که امروز حفظ می کند و فردا یادش می رود.

دانشگاهیان پایان نامه های علمی ارشد و دکتری را از دستگاه قضایی نیاز سنجی کنند

وی یادآور شد: آنچه اولویت دارد در تعلیم این است که مسئله قانون گرایی، مسائل تربیتی و ... فعال شود تا دانش آموزان احساس وظیفه کنند و انگیزه ها تقویت شود.

رئیس کل دادگستری لرستان با تاکید بر اینکه این جلسات با اساتید دانشگاه ها باید ادامه یابد و پل ارتباطی بین دانشگاه ها و دادگستری ایجاد شود، افزود: معاونت آموزش دادگستری همکاری کند تا پایان نامه های علمی ارشد و دکتری را از دستگاه قضایی نیاز سنجی کنند تا کاربردی برای اصلاح امور و قوانین داشته باشد.

کد خبر 4420780

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 5 + 1 =