سلب حق رای رئیس فدراسیون بولینگ در انتخابات ۳۰ مهرماه

مجمع انتخاباتی فدراسیون بولینگ در حالی ۳۰ مهرماه برگزار می‎شود که رئیس این فدراسیون که در دوره سرپرستی به سر می‎برد و خود از کاندیدا به حساب می‎آید، حق رای نخواهد داشت.

به گزارش خبرنگار مهر، طبق قانون مربوط به مجامع انتخاباتی فدراسیون های ورزشی، کاندیداها حق رای ندارند اگرچه این قانون برای روسایی مستقر که کاندیدا شده اند فرق دارد. بر این اساس و در صورتیکه مجامع انتخاباتی در وقت قانونی خود و پیش از پایان دوره چهار ساله مدیریتی روسا برگزار شود، حق رای آنها - حتی در صورت کاندیدا شدن - محفوظ خواهد بود اما در غیر این صورت و حتی اگر یک روز از زمان چهار ساله روسای مستقر گذشته باشد، این حق از آنها سلب خواهد شد. 

از ابتدای سال جاری تاکنون، انتخابات دو فدراسیون شمشیربازی و سوارکاری با لحاظ کردن همین مورد قانونی به سرانجام رسید طوریکه روسای این فدراسیون ها (فضل الله باقرزاده و مسعود خلیلی) که خود از کاندیداها هم بودند، حق رای داشتند اما این حق رای در انتخابات فدراسیون هایی مانند تیروکمان و بدمینتون لحاظ نشد چرا که انتخابات آنها بعد از اتمام دوره قانونی روسای شان برگزار شد. 

برای انتخابات فدراسیون بولینگ و بیلیارد و بولس نیز چنین شرایطی لحاظ خواهد شد طوریکه هاشم اسکندری، رئیس دو دوره گذشته فدراسیون و یکی از کاندیداهای انتخابات مجمع ۳۰ مهرماه ،حق رای نخواهد داشت. 

دومین دوره ریاست هاشم اسکندری در فدراسیون بولینگ و بیلیارد و بولس ۲۶ شهریورماه به پایان رسید. قبل از آن و در فاصله زمانی ۶ تا ۱۰ تیرماه، ثبت نام کاندیداهای این فدراسیون انجام شد و حتی قرار بود انتخابات آن ۲۵ شهریورماه برگزار شود اما یک هفته پیش از زمان مقرر، وزارت ورزش برگزاری آن را لغو و به زمان دیگری موکول کرد. 

بدین ترتیب و پیش از برگزاری مجمع انتخاباتی، دوره ریاست اسکندری به پایان رسید و بعد از آن هم، وی با حکم وزارت به عنوان سرپرست به مدیریت خود در فدراسیون بولینگ و بیلیارد ادامه داد. اسکندری با همین عنوان هم در انتخابات پیش رو حضور خواهد داشت و برنامه هایش را به عنوان یکی از کاندیداها ارائه خواهد کرد اما حق رای ندارد. 

مهدی مستجاب الدعوه مسئول امور مجامع فدراسیون ها در گفتگو با خبرنگار مهر ضمن تائید این مطلب گفت: روسای فدراسیون ها به عنوان اعضای مجمع، از حق رای برخوردار هستند اما این حق رای برای افرادی که سرپرستی فدراسیون را عهده دار هستند، محفوظ نیست. بنابراین هاشم اسکندری هم اجازه رای در انتخابات فدراسیون بولینگ و بیلیارد و بولس را ندارد.

وی در مورد اینکه «آیا در این زمینه اعتراضی وارد است؟»، گفت: نه؛ وزارت ورزش بر حسب آئین نامه انتخابات فدراسیون ها، ۷۵ روز پیش از اتمام دوره ریاست فدراسیون بولینگ و بیلیارد و بولس برای برگزاری مجمع انتخاباتی آغاز به کار کرد و در اولین اقدام زمان ثبت نام از کاندیداها را مشخص کرد. 

مستجاب الدعوه با اشاره به لزوم استعلام در مورد کاندیداهای مشاغل حساس، تاکید کرد: رئیس فدارسیون یکی از مشاغل حساس است. برای تعیین انتخابات باید نتیجه استعلام‌ها را دریافت می کردیم. این موردی نبود که وزارت ورزش بتواند در آن دخل و تصرفی داشته باشد. تا زمان پایان دوره ریاست اسکندری، نتایج استعلام ها نیامده بود و به همین دلیل نتوانستیم انتخابات را به موقع برگزار کنیم. در ادامه هم وزارت ورزش بر حسب شرایط قانونی، برای فدراسیون سرپرست تعیین کرد. سرپرست هم در مجمع انتخاباتی حق رای ندارد. 

به گزارش مهر، مجمع انتخاباتی فدراسیون بولینگ و بیلیارد و بولس با حضور ۲ کاندیدا برگزار می شود. هاشم اسکندری که دو دوره گذشته ریاست فدراسیون را عهده دار بوده همراه با صمد ولی زاده کاندیداهای این فدراسیون هستند. چیت سازان یکی دیگر از کاندیدای ریاست فدراسیون بولینگ و بیلیارد و بولس بود که حتی برای حضور در انتخابات این فدراسیون تائید صلاحیت هم شد اما از آنجا که قانون ابلاغی برای منع به کارگیری بازنشسته ها شامل حال وی می شود، از حضور در انتخابات پیش رو منع شده است. 

کد خبر 4426707

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 1 + 6 =