ایران از رقبای اقتصادی خود عقب‌افتاده است

خرم‌آباد- رئیس کمیسیون امنیت ملی مجلس بابیان اینکه ایران از رقبای اقتصادی خود در عراق عقب‌افتاده است، گفت: در مورد «FATF» اولین نظر را از اتاق بازرگانی ایران گرفتیم.

به گزارش خبرنگار مهر، حشمت الله فلاحت پیشه ظهر امروز پنجشنبه در جمع فعالان اقتصادی لرستان با اشاره به اینکه ما تصویب «سی اف تی» را داشتیم که این همه سر و صدا هم داشت، اظهار داشت: اول گفتم ستاد کل نظرش را بگوید که چه بحثی با امنیت دارد و بعد نظر اتاق بازرگانی را گرفتیم.

ایران از لحاظ اقتصادی از رقبای خود در عراق عقب افتاده

وی با بیان اینکه برای اینکه مسائل برجام پیش نیاید مامور شدیم یک جلسه غیر علنی گذاشتیم که دو ساعت و نیم طول کشید و بعد وارد صحن علنی شدیم و رای داده شد، تصریح کرد: در اجلاسیه سوم که مسئولیت گرفتم و به جای آقای بروجردی آمدم، شرایطی پیش آمد و ما مسئولیت گرفتیم، ما در خط ریاست کمیسیونی هم نبودیم.

رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس با تاکید بر اینکه وقتی جنگ،  جنگ اقتصادی است من باید بدانم درد بخش اقتصادی کشور چیست، از ابتدا اولین جلسه کمیسیون را در اتاق ایران گذاشتیم و بعد هم هر استانی که می رویم جلسه فعالان اقتصادی را می گذاریم، افزود: در قانون برنامه ششم یک مسئولیت تعریف کردیم برای وزارت خارجه به عنوان پیش قراول مناسبات اقتصاد خارجی، معاونت اقتصادی هم در تغییر ساختار شکل گرفت؛ معتقدم علت بازندگی ایران در عرصه مناسبات خارجی ندیدن این قسمت بوده است.

فلاحت پیشه با اشاره به اینکه ایران از لحاظ اقتصادی در عراق از رقبا عقب افتاده است، گفت: ترکیه ۲۲ رایزن اقتصادی در سفارت خود در عراق دارد و ما یکی داریم؛  جایی که عرصه مال ما بود الان دیگران عرصه را گرفته اند؛  در عرصه اقتصادی باید فعال باشیم که نیستیم.

در انتخاب رایزن های اقتصادی اتاق بازرگانی را طرف امین بگیرید نه ستادهای انتخاباتی

وی با بیان اینکه در قم جلسه ای گذاشتیم و بعدا نامه نوشتند گفتند در انتخاب رایزن های اقتصادی اتاق بازرگانی را طرف امین بگیرید نه ستادهای انتخاباتی را،  کسانی که سابقه دارند و منافع  کشور را می توانند تامین کنند را به کار بگیرید، تصریح کرد: معتقدم اگر معجزه نبینیم از جلسه ای دیگر آن جلسه را نمی گذارم، هیچ وقت جلسه پرت نمی گذارم؛ فعالان اقتصادی ما گلایه به حق دارند و برخی می گویند ما در چالش های سیاسی شما نقشی نداریم ولی وقتی درست شد می گویید حالا بخش اقتصادی بیاید کمک کند.

در مورد لوایح چهارگانه اولین نظر را از اتاق بازرگانی گرفتیم

رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس با تاکید بر اینکه در مورد لوایح چهارگانه اولین نظر را از اتاق بازرگانی گرفتیم، پای کسانی را به کمیسیون امنیت ملی باز کردیم که تاکنون نبوده اند، مدیران بانک ها را آوردیم،  می گفتند اگر این لوایح نباشد ما ورشکست می شویم، افزود: وقتی کسانی که اقتصاد دستشان است این حرف ها را می گویند دیگر مجبور نیستم توجه کنم به پیامک هایی که به ما می دهند و معلوم نیست از کجا می آید و فحش هم می دهند.

فلاحت پیشه ادامه داد: پای تصمیم مجلس در مورد لوایح چهارگانه هم ایستاده ایم، بعدا هم ممکن است کسانی علیه ما کارهایی انجام دهند،  توهین می کنند به مجلس، در این مورد به مجلس ظلم شد؛ ۱۴۳ رای رای های طلایی بود که باید در تاریخ ثبت شود.

ریلی داشت ما را به سمت چالش و سراشیبی می برد، ما در آن ریل نرفتیم

وی یادآور شد: ریلی داشت ما را به سمت چالش و سراشیبی می برد ما در آن ریل نرفتیم؛ در ریل چالش نرفتیم و به سمت کار رفتیم؛ معتقدم دنیا آمریکا نیست و آمریکا هم ترامپ نیست، نیکی هیلی باعث رسوایی سیاست خارجی آمریکا شد که رفت کنار؛ قرار بر محاکمه ایران بود اما محاکمه آمریکا شکل گرفت، رای ارزنده در لاهه گرفتیم.

خیلی از موسسات مالی آمریکا که تصمیم گیرندگان سوئیفت هستند گفتند راه را برای ایران باز کنید

رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس با بیان اینکه بعد از تصویب «سی اف تی» در مجلس، خیلی از موسسات مالی آمریکا که تصمیم گیرندگان سوئیفت هستند گفتند راه را برای ایران باز کنید، ایران کشوری است که به دنیا چراغ مشارکت نشان می دهند؛  تصمیم گیرنده در آمریکا فقط ترامپ نیست.

فلاحت پیشه با تاکید بر اینکه وظیفه ما این است دیپلماسی اگر به مو رسید پاره نشود، افزود: ۲۸ سفیر اتحادیه اروپا را آوردیم و متاسفم آقایان در رسانه ملی آن را سانسور کردند،  برنامه کاری نوشتیم که چه کنیم در شرایطی که آمریکا علیه ماست.

اینکه مجمع تشخیص مصلحت نظام مغایرت گرفته برای ما شان قانونی ندارد

وی با اشاره به اینکه در «اف ای تی اف» ۲۰۵ کشور و سازمان عضو آن هستند،  کل اعضای سازمان ملل به ۲۰۰ تا نمی رسد، فقط ما و کره شمالی با «اف ای تی اف» ارتباط نداشتیم، اظهار داشت: لوایح «اف ای تی اف» دو تا داخلی است که مقابله با پولشویی و مقابله با تامین مالی تروریسیم است و دو کنوانسیون خارجی پارلمو مقابله با جرایم سازمان یافته و «سی اف تی» را دارد.

رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس ادامه داد: اینکه مجمع تشخیص مصلحت نظام مغایرت گرفته برای ما شان قانونی ندارد، نمی تواند مصوبه را برگرداند به مجلس، می توانیم مشورتی کار کنیم،  شورای نگهبان می تواند بگوید این مغایرت ها را قبول دارد و بدهد به ما بررسی کنیم.

فلاحت پیشه با بیان اینکه در نهایت هیچکدام از این چهار لایحه رد نیست، لایحه داخلی تروریسم رفت،  پالرمو و پولشویی فقط برخی مغایرت ها از طرف شورای نگهبان بیاید بررسی می شود،  سی اف تی هم باید بررسی شود، تصریح کرد: تصویب این لوایح اثر خود را گذاشته است،  کسانی که کارشان در حوزه بانکی و اقتصادی است نظرشان این است که به درد کشور می خورد.

وی یادآور شد: حکمرانی خوب یعنی دخالت بهینه، دخالتی کنید که اثر کار به خوبی پیش برود؛ در کشور ما مشکلی داریم و اینکه حوزه عمومی ما پر است از تابو ها و جزمیت ها.

رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس خاطرنشان کرد: من خیلی خوش بینم، ما راه انتحار را نرفتیم.

کد خبر 4427373

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 3 + 5 =