بیشتر زنان ازپوشش بیمه اجتماعی برخوردارنیستند/بیمه زنان خانه دار

یاسوج- مدیرکل تامین اجتماعی کهگیلویه و بویراحمد گفت: اکثریت زنان به دلیل اینکه بیرون از دایره اشتغال رسمی و بازار کار هستند، از پوشش بیمه اجتماعی برخوردار نیستند.

به گزارش خبرگزاری مهر،  عباس نورمحمدی افزود: برخورداری از مواهب سیاستهای اجتماعی به ویژه بیمه های اجتماعی حق بانوان است.

وی بیان داشت: زنان وظایف مهمی چون مدیریت خانه و مراقبت و تربیت فرزندان را بر عهده دارند و نقش آنان در توسعه جامعه بر کسی پوشیده نیست در حالی که از حقوق و درآمد مشخص و رسمی برخوردار نیستند.

نورمحمدی تصریح کرد: نداشتن بیمه مخاطرات زنان را در صورت پیش آمدن شرایطی چون طلاق افزایش می دهد و زنان در همه جای دنیا نیاز مبرم به حمایتهای اجتماعی به ویژه بیمه تامین اجتماعی دارند.

وی افزود: با وجود آنکه مزایای مبتنی بر مشارکت با پرداخت سهم بیمه برای همه شاغلان در نظر گرفته شده است، اما به دلیل اینکه دسترسی زنان به بازار کار محدودتر است، زنان کمتری در مقایسه با مردان  شرایط و امکان برخورداری از این مزایا را دارند و دستر سی آنان به مزایای تامین اجتماعی محدودتر است.

مدیرکل تامین اجتماعی استان تصریح کرد: بیمه های اجتماعی فراگیر در قالب نظام جامع رفاه و تامین اجتماعی و با هدف پوشش بیمه ای مشاغل غیررسمی، خویش فرمایان، زنان خانه دار و سایر گروههایی که مشمول بیمه های اجتماعی نیستند، طراحی شده است.

وی افزود: انتظار می رود با اجرای مطلوب آن، شاهد بیشترین تاثیرگذاری در راستای تامین امنیت معیشتی زنان و جلوگیری از فقر آنان باشیم.

نورمحمدی اظهار داشت: مشمولان قانون بیمه زنان خانه دار، زنان و دختران دارای ١٨ تا ۵٠ سال سن هستند و کسانی که بالاتر از ۵٠ سال سن دارند نیز در صورت داشتن سابقه بیمه پردازی، این سابقه به حداکثر سن آنان افزوده می شود.

وی تصریح کرد: چنانچه فردی ۵۴ ساله و دارای چهار سال نیز سابقه پرداخت حق بیمه باشد، می تواند از بیمه زنان خانه دار بهره مند شود و زنان خانه داری که حداقل ١٠ سال سابقه بیمه پردازی داشته باشند، نیز بدون لحاظ شرایط سنی می توانند نسبه به ارائه درخواست و انعقاد قرارداد اقدام کنند.

نورمحمدی افزود: بنابراین بانوانی که قبلا در جایی مشغول به کار بوده اند و دارای سابقه پرداخت حق بیمه تامین اجتماعی هستند و به هر دلیلی ارتباط بیمه ای آنان قطع شده است و به کار اشتغال ندارند، می توانند بیمه خود را با عنوان بیمه زنان خانه دار ادامه دهند و از مزایای آن برخوردار شوند.

وی تاکید کرد: متقاضیان می توانند با مراجعه به شعبه تامین اجتماعی محل سکونت خود، با ارائه درخواست و تحویل مدارک لازم، از حمایتهای بیمه ای این سازمان برخوردار شوند.

نورمحمدی شرایط ثبت نام را شامل اصل و تصویر شناسنامه و کارت ملی و سه قطعه عکس عنوان کرد و گفت: حمایتهایی که مشمولان می توانند از آن برخوردار شوند شامل مستمریهای بازنشستگی، ازکارافتادگی و فوت است و متقاضیان هنگام ارائه درخواست می توانند یکی از سه نرخ ١٢، ١۴ و ١٨ درصد را انتخاب کنند و حق بیمه آن را در هر ماه بپردازند و از مزایای مربوط به آن بهره مند شوند.

وی افزود: امکان پرداخت حق بیمه به صورت ماهانه و دوره های سه ماهه، شش ماهه و یک ساله وجود دارد و به منظور پرداخت حق بیمه، نیازی به مراجعه حضوری فرد به شعب تامین اجتماعی نیست و می توانند از طریق سامانه اقدام کنند.

کد خبر 4428093

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 1 + 2 =