تقاضا و تولید مسکن در یک دهه آینده در قزوین هماهنگ می شود

قزوین- عضو هیئت علمی پژوهشکده فرهنگ، هنر و معماری گفت: اگر بخش خصوصی ساخت و ساز را بر اساس روال عادی انجام دهد در مدت ۱۰ سال آینده میزان تولید و تقاضا هماهنگ است و کمبودی نداریم.

به گزارش خبرنگار مهر، آتوسا آفاق پور در جلسه شورای تامین مسکن استان قزوین با ارائه طرح مطالعاتی برآورد ساختار تقاضای بازار مسکن در مناطق شهری اظهار داشت: سال ۹۵ جمعیت استان ۹۴۲ هزار نفر و تعداد واحدهای مسکونی ۲۸۹ هزار واحد که دراین مقطع زمانی میزان کمبود ۶۰۰۰ هزار مسکن بود.

وی افزود: سالانه ۱۴ هزار و۶۰۰ نفر بر جمعبت استان اضافه می شود و در این میان سالانه هشت هزار مسکن تولید می شود که از نطر مسکن در استان به ازای ۱۰۲ خانوار ۱۰۰ واحد مسکونی داریم و در کشور به ازای ۱۰۴ خانوار است.

آفاق پور تصریح کرد: نرخ رشد خانوار بیشتر از نرخ رشد مسکن است و سهم خانوارهای تک نفری بیشتر شده و در سال ۸۵ حدود ۱۷ هزار واحد کم داشتیم که در سال ۹۵ به شش هزار واحد رسیدیم و می توان گفت در زمینه مسکن هیچ کمبودی نداریم.

عضو هیئت علمی پژوهشکده فرهنگ و هنر و معماری یادآورشد: تعداد مسکن مهر در استان ۵۰ هزار واحد است و در حال حاضر حدود ۴۴ هزار واحد مسکونی خالی داریم.

وی اظهارداشت: مسکن مهر در شهرهای بالای ۲۵ هزار نفر حدود ۴۴ هزار و۴۰۰ واحد و تحویل شده تا سال ۹۷ حدود ۴۰ هزار واحد است که در شهرهای زیر ۲۵ هزار نفر نیز ۴۶۰۰ واحد داریم.

آفاق پور گفت: قزوین از شهرهای مهاجر پذیر و مهاجر فرست محسوب می شود و در سال ۹۵ حدود ۱۱۰۰ مهاجرت داشته که خالص مهاجرت در شهرستان البرز ۲۸ هزار و۵۰۰ نفر بوده است.

وی تصریح کرد: حدود ۲۱ هزار و۵۰۰ نفر از شهرستان قزوین و ۱۱ هزار و ۳۰۰ نفر از دیگر استانها به شهرستان البرز مهاجرت کردند اما می توان نتیجه گرفت مسکن مهر تولید شده در استان در حال حاضر بخشی خالی است و بخشی به مصرف مهاجرین رسیده است و کمبود مسکن شهری را پوشش نداده و مسکن مهاجرین را جواب داده است.

آفاق پور گفت: حدود ۳۳ درصد جمعیت استان مستاجر و ۶۰ درصد مالک هستند که در محمودآباد، اقبالیه و الوند با ۵۵ درصد کمترین نرخ مالکیت را دارند و بیشتر اجاره نشین هستند و در اسفرورین و سیردان تا ۸۳ درصد مالک هستند.

وی اضافه کرد:  حدود ۹۳ هزار و ۵۰۰ واحد حدود ۳۲ درصد در تملک خانوارهای دارای بیش از یک واحد مسکونی است.

عضو هیئت علمی پژوهشکده فرهنگ و هنر و معماری اظهارداشت: نسبت اپارتمان نشبنی در قزوین ۵۹ درصد و در کشور ۴۹ درصد و متوسط مساحت زیربنای مسکونی آپارتمانی ۹۳ مترمربع و غیر آپارتمانی ۱۱۱ متر است.

آفاق پور گفت: گرایش به نوسازی در بافت فرسوده خیلی کم است و شهر سگزآباد کم دوام ترین واحدها را دارد.

وی افزود: مشکل مسکن در قزوین کمبود نیست بلکه کیفیت مسکن است و در این راستا شهر محمدیه بادوام ترین مسکن را دارد.

آفاق پور بیان کرد: تولید مسکن از ۹ هزار واحد در سال ۸۵ به تعداد ۵۱۳۸ واحد رسیده و اگر بخش خصوصی ساخت و ساز را بر اساس روال عادی انجام دهد در مدت ۱۰ سال آینده میزان تولید و تقاضا هماهنگ است و کمبودی نداریم.

کد خبر 4430224

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 2 + 6 =