سالانه ۱۲ میلیارد تومان برای بیماران خاص قزوین پرداخت می شود

قزوین- مدیرکل بیمه سلامت استان قزوین گفت: سالانه حدود ۹ تا ۱۲ میلیارد تومان برای تامین هزینه دارو و درمان ۵۸۲ بیمار خاص در استان قزوین پرداخت می شود.

به گزارش خبرنگار مهر، نشست هم اندیشی شورای اطلاع رسانی بیمه سلامت با اصحاب رسانه عصر دوشنبه در اداره کل بیمه سلامت استان قزوین برگزار شد.

قاسم بهرامی در این نشست گفت: از ۲۷ مهرماه لغایت سوم آبان ماه به عنوان هفته سلامت تعیین شده و این ایام فرصتی است تا برنامه های این هفته را به مردم اطلاع رسانی کنیم.

وی افزود:سازمان بیمه سلامت به لحاظ عملکرد جمعیتی بیش از ۴۰ میلیون نفر را در کشور تحت پوشش دارد و با ۵۰ موسسه طرف قرارداد است و با همه بیمارستانهای دولتی و خصوصی، مطبهای شخصی، آزمایشگاهها، رادیولوژی و کلینیک ها قرارداد منعقد کرده تا خدمات درمانی با نرخ مصوب در بخش خدمات بستری و سرپایی در اختیار بیمه شدگان قرار گیرد.

مدیرکل بیمه سلامت استان قزوین اظهارداشت: خوشبختانه با وجود کادر پزشکی و درمانی متعهد با پدیده زیرمیزی در استان مواجه نیستیم و کادر پزشکی این تعهد را دارند که بر اساس ضوابط رفتار می کنند و کمترین تخلف را در این زمینه داریم.

وجود ۵۸۲ بیمار خاص در استان

بهرامی اضافه کرد: در حال حاضر در استان ۵۸۲ بیمار خاص تحت پوشش است و سالانه حدود ۹ تا ۱۲ میلیارد تومان هزینه درمانی به بیمه شدگان پرداخت می کنیم و گاهی برای یک بیمار سالی ۷۰۰ میلیون تومان پول دارو می دهیم.

وی گفت: ماهانه از محل حق بیمه شهروندان دو میلیارد تومان دریافت می شود و ۱۲ میلیارد تومان خدمات درمانی داده می شود.

بهرامی اظهارداشت: بیماران خاص شامل دیالیز، هموفیلی، ام اس و تالاسمی هستند و سالانه هر بیمار حداقل ۱۵۰ میلیون تومان از سوی بیمه سلامت دریافت می کنند و تعداد افراد تحت پوشش صندوق بیماران خاص هم در نوسان است و هر سال ۱۰ درصد افزایش می یابد.

مدیرکل بیمه سلامت استان قزوین تصریح کرد: در جشنواره شهید رجایی بیمه سلامت استان در ردیف دستگاههای برتر شناخته شد و در ستاد اقامه نماز و صیانت از حقوق شهروندی هم شاخص بودیم.

اختصاص ۱۰۰۰ میلیارد تومان برای بیمه سلامت

بهرامی اضافه کرد:از سوی رئیس هیئت مدیره سازمان بیمه سلامت اخیرا اعلام شد مبلغ یک هزار میلیارد تومان برای تامین بدهی استانها پرداخت می شود که بزودی سهم استان قزوین هم مشخص خواهد شد.

وی بیان کرد: امسال پرداخت بیمه سلامت به بیمارستانها به روز شده و سند مرداد تحویل شده و تا تیرماه هم بدهی داروخانه ها پرداخت می شود.

راه اندازی میزخدمت در شهرستانها

مدیرکل بیمه سلامت استان قزوین یادآورشد: برای تسریع در کار مردم در شهرستانها از جمله آوج، معلم کلایه، آبگرم، ارداق، دانسفهان، بیدستان، اسفرورین هم با دفاتر پیشخوان قراداد بسته ایم و مشکل مردم حل شده و از طریق میز خدمت بیش از ۹۵ درصد ارباب رجوع همانجا کارش انجام می شود.

۳۷۸ هزار بیمه شده رایگان در استان

بهرامی در ادامه گفت: در سراسر کشور از مجموع ۴۰ میلیون نفر حدود  ۳۳ میلیون نفر بیمه رایگان شده اند و در استان قزوین ۲۴۳ هزار نفر از روستاییان مطابق سیستم ارجاع بدون دریافت حق بیمه و به صورت رایگان و ۱۳۵هزار و ۶۱۷ نفر از بیمه سلامت همگانی برخوردار شده اند و از مجموع ۴۶۰ هزار نفر جمعیت استان حدود ۳۷۸ هزار نفر تحت پوشش هستند.

وی اضافه کرد: بیش از ۱۱ میلیون نفر برای بیمه رایگان ثبت نام کردند و قرار است سیستم راستی آزمایی راه اندازی شود تا تخلفی صورت نگیرد اما اگر بیمه پایه کشور یکپارچه شود همه یک دفترچه خواهند داشت.

دفترچه های بیمه رایگان باید معتبر باشد

وی بیان کرد: کسانی که دفترچه بیمه همگانی دارند می توانند از خدمات بخش بستری و سرپایی بیمارستانهای دولتی و دانشگاهی استفاده کنند اما گاهی دفترچه اعتبار ندارد و هزینه ها آزاد محاسبه می شود لذا تمدید زمان دفترچه های رایگان بیمه ضروری است.

بهرامی گفت: هیچ خدمت پزشکی نداریم که در بیمارستان دولتی ارائه نشود البته دارندگان بیمه رایگان سلامت اگر به مطب خصوصی مراجعه کند باید هزینه هایش را پرداخت کند.

وی اظهارداشت: ۷۰ مرکز دندانپزشکی طرف قرارداد با بیمه سلامت است و خدماتی مانند کشیدن دندان، جرم گیری، پرکردن دندان شماره شش رایگان است.

بهرامی درخصوص نظام ارجاع هم گفت:راه اندازی سامانه ارجاع در روستاها توانسته به تسهیل درخدمت رسانی منجر شود و قرار است در شهرها هم چند نقطه با نظام ارجاع نوبت گیری شود و امیدواریم مردم از نظام ارجاع استقبال کنند.

بهرامی تصریح کرد: انجام رایگان زایمان طبیعی در بیمارستانهای مشمول طرح تحول نظام سلامت، کاهش پرداخت بیماران در زمان بستری و رساندن فرانشیز بستری بیماران به ۱۰ درصد واقعی، پوشش بیمه درمان روستاییان و شهرهای زیر ۲۰ هزار نفر به صورت رایگان، عقد قرارداد با پزشک خانواده و ماما در مراکز بهداشتی و درمانی، تحت پوشش قراردادن ۱۸۸ قلم داروی بیماران خاص و افزایش تعهدات برای ۳۷۶ قلم داروی بیماران خاص از کارهای مهم انجام شده است.

وی در ادامه از رسانه ها برای اطلاع رسانی موثر و بموقع تشکر کرد.

کد خبر 4431366

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 6 + 1 =