مبنای تن-کیلومتر برای محاسبه کرایه حمل هفته آینده ابلاغ می‌شود

دبیر شورای عالی هماهنگی ترابری گفت: مصوبه اخیر این شورا در خصوص محاسبه کرایه حمل بار برمبنای تن ـ کیلومتر احتمالا هفته آینده به سازمان راهداری و حمل و نقل جاده ای ابلاغ می شود.

به گزارش خبرنگار مهر، شورای عالی هماهنگی ترابری کشور ۲۱ مهر ماه به پیشنهاد سازمان راهداری و حمل و نقل جاده ای تصویب کرد که مبنای محاسبه کرایه حمل بار از سوی خودروهای باری سنگین برون شهری به تن ـ کیلومتر تغییر کند. 

بر اساس این مصوبه، سازمان راهداری موظف شد  بلافاصله پس از دریافت ابلاغیه شورای عالی ترابری و وزیر راه و شهرسازی، این نحوه از محاسبه کرایه حمل بار جاده ای را به اجرا بگذارد.

«تن ـ کیلومتر» نوعی فرمول محاسبه کرایه حمل است که بنا به اعلام فرامرز مداح، معاون برنامه ریزی سازمان راهداری، در این فرمول هزینه تمام شده یک تن بار در یک کیلومتر راه لحاظ می شود؛ بدیهی است منظور از هزینه تمام شده، لحاظ کردن تمام هزینه های کامیوندار شامل استهلاک خودرو، مصرف سوخت، هزینه لاستیک، روغن موتور و لوازم یدکی، دستمزد، بیمه اصلی و بیمه مکمل راننده و شاگرد راننده و دیگر هزینه هایی است که به کامیوندار برای حمل یک تن بار در هر یک کیلومتر تحمیل می شود. به این صورت که در ابتدا هزینه‌ها به دو بخش ثابت (مانند بیمه بدنه، بیمه شخص ثالث، عوارض سالانه خودرو، دست‌مزدهای راننده و کمک راننده، بیمه راننده و کمک راننده و ...) و متغیر (مثل هزینه‌های تعمیر و نگهداری، لاستیک، سوخت، عوارض آزادراهی و مواردی از این دست) تقسیم می شود و بر مبنای اینکه هر پارامتر چقدر مؤثر است، میزان هزینه‌های هر پارامتر مانند سوخت، استخراج و یک قیمت ثابت در نظر گرفته می شود، سپس با توجه به میزان سوخت مصرفی برای جابه جایی یک‌ تن بار در یک کیلومتر، یک حد متوسط برای سوخت در نظر گرفته شد.

معاون وزیر راه: راهداری باید بلافاصله پس از ابلاغ، مصوبه تن ـ کیلومتر را اجرا کند

در همین ارتباط، مهرداد تقی زاده، معاون وزیر راه و شهرسازی و دبیر شورای عالی هماهنگی ترابری کشور در گفت وگو با خبرنگار مهر درباره زمان ابلاغ و اجرای این مصوبه و اینکه آیا پیش از ابلاغ آن، نیازی به تائید ستاد تنظیم بازار وجود دارد یا خیر، اظهار داشت: در جلسه شورای عالی ترابری در هنگام تصویب این مصوبه ، نماینده وزارت صنعت، معدن و تجارت نیز حضور داشت و می گفت ما مصوباتی داریم که نشان می دهد تغییر نرخ ها باید در مراجع دیگر به خصوص ستاد تنظیم بازار هم به تصویب برسد.

وی ادامه داد: با توجه به اینکه در جلسه شورای عالی ترابری دستور جلسات متعددی داشتیم و می خواستیم سریعا از آن رد شویم، گفتیم الان فرصت نیست به این موضوع بپردازیم که باید در چه جاهای دیگری هم مطرح شود بنابراین اعلام شد تنها می توانیم در این جلسه نظر شورای عالی ترابری را به تصویب برسانیم و فقط یک جمله مختصر بیاوریم که این مصوبه باید مراحل قانونی خود را طی کند.

دبیر شورای عالی هماهنگی ترابری کشور گفت: اگر مصوبه ای که نماینده وزارت صنعت، معدن و تجارت در جلسه شورای عالی ترابری مطرح کرد، درست باشد، بعد از اینکه مصوبه شورای عالی ترابری در خصوص محاسبه تن ـ کیلومتر به سازمان راهداری ابلاغ شد باید مراحل قانونی خود را طی کند اما اگر مصوبات مربوط به وزارت صنعت، معدن و تجارت شامل مصوبه اخیر شورای عالی ترابری نمی شود، راهداری باید بلافاصله مصوبه را اجرا کند.

معاون حمل و نقل وزارت راه و شهرسازی در پاسخ به این پرسش که آیا سازمان حمایت مصرف کنندگان نیز باید نحوه محاسبه کرایه حمل کالا به صورت تن ـ کیلومتر را تأیید کند یا خیر؟ تصریح کرد: من در این خصوص اطلاعی ندارم ما تنها موضوع را به این شکل جمع بندی کردیم تا معطل نماند به همین دلیل فعلا نظر شورای عالی ترابری را به تصویب رساندیم تا اگر نیاز به تصویب مراجع دیگر دارد، خودِ سازمان راهداری آن را طی کند. البته هنوز مصوبه شورای عالی ترابری ابلاغ نشده است.

وی در خصوص زمان ابلاغ مصوبه شورای عالی ترابری به سازمان راهداری گفت: باید وزیر راه و شهرسازی هم این مصوبه را ملاحظه کند و احتمالا تا یک هفته آینده به سازمان راهداری و حمل و نقل جاده ای ابلاغ خواهد شد.

کد خبر 4432747

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 9 + 8 =