حل مسائل حوزه بانوان وخانواده باتصمیم گیری های ملی امکان پذیر است

اراک- نماینده مردم اراک خنداب و کمیجان در مجلس گفت: حل مسائل حوزه بانوان و خانواده با تصمیم گیری های کلان و ملی امکان پذیر است و در این زمینه باید به دور از مباحث حزبی و جناحی عمل کنیم.

به گزارش خبرنگار مهر، علی اکبر کریمی پیش از ظهر چهارشنبه در نشست فعالان حوزه زنان و خانواده بخش های دولتی و غیردولتی استان مرکزی در اراک بیان کرد: این حقیقت که مسائل و مشکلات قابل توجهی در حوزه زنان در استان وجود دارد، غیرقابل انکار است بنابراین لزوم توجه به این مسائل و حرکت به سمت حل این مشکلات با پیدا کردن راهکارهای مناسب یک ضرورت قطعی است.

وی ادامه داد: لزوم داشتن یک نگاه جامع به حوزه زنان و توجه به این نکته که زن به عنوان یک جز از جامعه به تنهایی مسائل و مشکلاتش قابل تحلیل نیست باید مورد توجه قرار گیرد زیرا زنان با سایر اجزای جامعه ارتباط تنگاتنگی دارند.

نماینده مردم اراک، خنداب و کمیجان در خانه ملت عنوان کرد: در قانون اساسی تاکید ویژه ای به نهاد خانواده به عنوان محور در جامعه شده است و رویکرد دینی و مذهبی به ما می گوید مسائل زنان و مردان را باید به صورت یکپارچه ببینیم و تحلیل کنیم بنابراین یک نگاه جزئی و تبعیض آمیز به اجزای جامعه نمی تواند نتیجه بخش باشد.

کریمی تصریح کرد: واقعیتی که وجود دارد و باید پذیرفته شود این است که در جامعه دچار تناقض هستیم زیرا از یک سو ما یک نگاه سنتی به زن در جامعه داشتیم که در زمان خودش می توانسته بسیاری از مسائل و مشکلات را حل کند، از سوی دیگر با به هم ریختن نظام های سنتی شرایط دیگری ایجاد شده است.

وی خاطرنشان کرد: دولت ها نیز با توجه به امکانات و مقدورات و همچنینی محدودیت هایی که دارند در حمایت های خود از زنان باید این رویکرد و تناقض را مورد توجه قرار دهند.

نماینده مردم اراک، خنداب و کمیجان در خانه ملت اظهار داشت: با توجه به اینکه مرد موظف است نفقه زن را پرداخت کند باید ابتدا بتوانیم اشتغال برای مردان را ایجاد کنیم و در کنار این اقدام فرصت های شغلی که وجود دارد را در اختیار زنان قرار دهیم.

کریمی اضافه کرد: باید این نگاه متناقض در جامعه دچار تغییر شود زیرا زمانی که زنی شاغل و دارای استقلال مالی می شود نیاز به ازدواج در سنین پایین را در خود سرکوب می کند و این مسئله در سنین بالا برای این افراد مشکل ساز می شود.

وی در ادامه با اشاره به اینکه ما در حوزه آسیب های اجتماعی باید به سمت پیشگیری برویم، عنوان کرد: اینکه اماکنی را برای نگهداری افراد آسیب دیده ایجاد کنیم به عنوان یک تسکین دهنده بوده و باید بیشتر برنامه ریزی ها را معطوف پیشگیری کنیم.

نماینده مردم اراک، خنداب و کمیجان در خانه ملت بیان کرد: اگر منویات مقام معظم رهبری در مورد سیاست های جمعیتی را مورد توجه قرار ندهیم قطعا با ازدواج های سفید و خانواده های تک نفره مواجه خواهیم شد که نفعی برای خانواده ها نخواهد داشت.

کریمی در بخشی دیگر از سخنان خود تصریح کرد: باید به شان و منزلت زنان در جامعه توجه و از ظرفیت زنان در بحث اشتغال متناسب با ظرفیت جامعه استفاده شود و زنان بتوانند در کنار مردان به صورت برابر قرار گیرند.

وی ادامه داد: با توجه به تصویب ۳۰ درصدی ظرفیت زنان در بخش های مدیریتی باید به زنان این فرصت داده شود تا بتوانند توانمندی های خود را نشان دهند، اگر زنان در مناصب اجرایی و اجتماعی حضور داشته باشند قطعا کارایی خواهند داشت.

نماینده مردم اراک، خنداب و کمیجان در خانه ملت توضیح داد: مسائل زنان و خانواده یک امر ملی و کلان است که نیاز است در این زمینه به جای منافع حزبی و دیدگاه های سیاسی متفاوت یک وفاق ملی وجود داشته باشد.

کریمی خاطر نشان کرد: در بحث اشتغال زنان به ویژه در روستاها قانون اشتغال روستایی تصویب و برای این مهم یک میلیارد و نیم در نظر گرفته شد، متاسفانه این قانون تاکنون ۲۰ درصد عملکرد داشته است.

نماینده مردم اراک، خنداب و کمیجان در خانه ملت افزود: پدیده سالمندی یکی از موضوعاتی است که باید با جدیت به آن پرداخته شود زیرا ما هم اکنون رتبه سوم پیری جمعیت را در کشور داریم که یک زنگ خطر برای استان است.

کریمی اضافه کرد: طرحی به منظور بیمه زنان خانه دار با توجه به اینکه تعداد زیادی از  این زنان فاقد شغل هستند و نمی توانند پوش بیمه ای داشته باشند نیز تهیه شده که اگر اجرایی شود بسیاری از مشکلات زنان بد سرپرست و بی سرپرست حل خواهد شد.

وی توضیح داد: تقویت معیشت مردم به عنوان یک ضرورت با توجه به تورم افسار گسیخته باید به نحوی جبران شود که بهترین آن منابع مازادی است که از محل فروش ارز و نفت ایجاد شده که امیدواریم محقق شود و بخشی از مشکلات مردم رفع شود.

نماینده مردم اراک، خنداب و کمیجان در خانه ملت گفت: طرح دو فوریتی برای تامین کالاهای اساسی مردم تصویب شده که با توجه به مخالفت دولت کلیات آن در مجلس رای نیاورد، زیرا دولت بیان کرده بسته های حمایتی را به منظور رفع این مشکل تهیه کرده اما تا کنون هیچ چیزی مشاهده نشده است.

کریمی بیان کرد: برای مشکلات حوزه زنان از جمله خروج از کشور، سن ازدواج و ... طرح هایی وجود دارد که ما تمامی این طرح ها را با جدیت دنبال خواهیم کرد، همچنین در مورد ایجاد یک بیمارستان تخصصی دیگر در حوزه زنان و زایمان در بیمارستان امیرالمومنین(ع) اراک همکاری لازم را انجام خواهیم داد.

وی اضافه کرد: در زمینه بحث مهارت آموزی برای اشتغال زنان دو مسیر باید دنبال شود که یکی از آنها اشتغال از طریق فارغ التحصیلی و دیگری اشتغال خانگی است، زیرا مهارت آموزی برای ایجاد اشتغال زنان دارای اهمیت بسیار است.

نماینده مردم اراک، خنداب و کمیجان در خانه ملت بیان داشت: باید شبکه حامی در حوزه تجاری و اقتصادی برای زنان ایجاد کنیم و اشتغال خانگی را بیشتر از گذشته مورد توجه قرار دهیم.

کد خبر 4433246

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 1 + 8 =