تلاش نمایندگان تهران در مجلس برای نجات آقای شهردار!

در بسته خبری این هفته، درباره تلاش شورای شهر تهران و نمایندگان پایتخت در مجلس برای ابقای محمدعلی افشانی صحبت کرده ایم.  

خبرگزاری مهر، گروه سیاست: در بسته خبری این هفته، درباره اظهار حمایت تعدادی از اصلاح طلبان از علی لاریجانی و تلاش شورای شهر تهران و نمایندگان پایتخت در مجلس برای ابقای محمدعلی افشانی صحبت کرده ایم.  

حمایت از لاریجانی؟

طی روزهای گذشته مساله حمایت اصلاح طلبان از علی لاریجانی در انتخابات ریاست جمهوری سال ۱۴۰۰ به موضوع متناوبی برای فعالین جریان اصلاحات تبدیل شده است.

هفته گذشته عطریانفر عضو شورای مرکزی کارگزاران گفت که احتمال دارد اصلاح طلبان در انتخابات بعدی ریاست جمهوری از لاریجانی حمایت کنند؛ این اظهار نظر بلافاصله با واکنش منفی صادق زیباکلام مواجه شد.

این هفته نیز چند تن از چهره های سیاسی از جمله محمود صادقی و یدالله طاهرنژاد درباره این مساله اظهار نظر کردند. محمود صادقی نماینده عضو فراکسیون امید ظی اظهاراتی گفت: اینکه آقای لاریجانی نگاهی به انتخابات ریاست‌جمهوری داشته باشد موضوع محتملی است؛ با این پیش‌فرض بنده این احتمال را رد نمی‌کنم که در انتخابات ۱۴۰۰ اصلاح‌طلبان در شرایطی قرار بگیرند که ناگزیر به حمایت از فردی با ویژگی‌های لاریجانی شوند.

علیرضا رحیمی دیگر عضو فراکسیون امید، برخلاف تعدادی از اصلاح طلبان که عملکرد لاریجانی در مجلس را اصلاح طلبانه می دانند، باور دارد: به هر حال مجموعه اصولگرایان خصوصا نمایندگان ولایی نگاهشان این است که گام‌های آقای لاریجانی گام‌های اصلاح‌طلبانه است. علی‌رغم اینکه ممکن است پرچم ایشان اصولگرایانه باشد. خصوصا در مواردی مانند FATF یا برجام. در حالی که تحلیل من این است که نگاه آقای لاریجانی حاکمیتی است.

یدالله طاهرنژاد عضو حزب کارگزاران هم دیگر فردی است که از حمایت اصلاح طلبان از لاریجانی با دیده مثبت نگاه می کند. وی در گفتگویی اظهار داشت: اگر به این نتیجه برسیم که امور زندگی و معیشت مردم با حمایت ما از آقای لاریجانی بهتر می‌شود، احتمال دارد که  اصلاح طلبان از آقای لاریجانی حمایت کنند. هرکس بتواند کشور را به درستی اداره کند، ما مخلص او هستیم.

دفاع عارف از ابقای افشانی!

افشانی که کمتر از ۶ ماه در سمت شهرداری تهران روزگار سپری کرد، حالا به واسطه قانون منع به کارگیری بازنشستگان باید از این جایگاه خداحافظی زودهنگامی داشته باشد.

برخی اصلاح طلبان از جمله اعضای شورای شهر تهران و فراکسیون امید مجلس، معتقدند که قانون باید برای افشانی استثنا قائل شود و او باید کماکان در شهرداری باقی بماند.

در هفته ای که گذشت جلسه مجمع امید(متشکل از ۲۱ عضو شورای شهر تهران و ۳۰ نماینده تهران در مجلس شورای اسلامی) به ریاست محمدرضا عارف، به وضعیت افشانی در شهرداری پرداخت.

عارف در این جلسه ضمن حمایت از ابقای افشانی در شهرداری تهران گفت: فرض ما ماندگاری آقای افشانی است اما نماینده شهرداری در مجلس در این باره ضعیف عمل کرد و می‌توانست در زمان بررسی این طرح، اعلام کند که شهردار تهران قانون خاص دارد و همتراز با وزراست.

عارف در حالی منتقد عملکرد داریوش قنبری نماینده شهردار تهران در امور مجلس است که خود قنبری به کل این انتقاد را رد می کند. وی در گفتگو با خبرنگار مهر با اشاره به چگونگی تصویب قانون منع به کارگیری بازنشستگان در مجلس و تلاشش برای مستثنی شدن شهرداری ها از این قانون گفت: من به کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی اعلام کردم که شهردار باید هم ردیف وزرا، از طرح منع به کارگیری بازنشستگان مستثنی شود اما آن ها گفتند که چون حذف بندهای «ج» و «د» مد نظر است، این مساله(اشاره به اعمال هم ترازی میان شهردار با وزرا) نشدنی است.

قنبری درباره موضع نمایندگان فراکسیون امید درباره قانون منع به کارگیری بازنشستگان گفت: من به نمایندگان تهران در مجلس شورای اسلامی اعلام کردم تا برای معافیت شهردار تهران از طرح منع به کارگیری بازنشستگان چاره ای بیندیشند اما آن ها از ابتدا احساسشان این بود که این طرح شامل شهرداری ها نمی شود.

وی در همین باره تصریح کرد: همچنین نمایندگان تهران بر این عقیده بودند که اساسا این طرح شامل حال آقای افشانی نمی شود و از من نیز خواستند تا درباره این موضوع حساسیتی نشان ندهم.

طرح دو فوریتی برای ماندن آقای شهردار

در جلسه مجمع امید، تعدادی از حاضرین اعم از نمایندگان مجلس و اعضای شورای شهر پیشنهادی مطرح کردند که شاید به ‌وسیله این پیشنهاد بتوان تهران را از سریال تکراری جابه‌جایی مدیران شهری که هر ۶ ماه یک بار اتفاق افتاده، نجات داد.

الیاس حضرتی و محمدعلی وکیلی از مجلس و محمدجواد حق‌شناس، ابراهیم امینی و حجت نظری از شورای شهر تهران در جلسه مجمع امید پیشنهاد طرح دو فوریتی اصلاح قانون منع به‌ کارگیری بازنشستگان در مجلس را مطرح کردند که به ‌واسطه آن شهرداران کلانشهرها ازجمله تهران از این قانون مستثنا شوند.

در همین راستا علیجانی خبر از تشکیل کمیته‌ای برای بررسی پیشنهاد طرح دوفوریت اصلاح منع به‌کار گیری بازنشستگان داد.

کد خبر 4434690

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 3 + 0 =