مردم افغانستان فردا در انتخابات پارلمانی شرکت می‌کنند

مردم افغانستان درحالی فردا به منظور شرکت در انتخابات پارلمانی این کشور پای صندوق‌های رأی می روند که مقامات این کشور از تمهیدات لازم برای امنیت و سلامت آن سخن می گویند.

به گزارش خبرگزاری مهر، انتخابات پارلمانی در افغانستان پس از ۸ سال و با ۳ سال تاخیر فردا شنبه با مراجعه مردم به بیش از ۵,۱۰۰ مرکز رأی‌گیری برگزار خواهد شد.

در این انتخابات ۲,۵۵۸ از جمله ۴۱۵ کاندید زن برای بدست آوردن کرسی های پارلمان با یکدیگر رقابت می کنند.

مردم افغانستان در سومین انتخابات پارلمان در شرایطی به پای صندوق های رای می روند که در نتیجه پافشاری‌ها و اعتراض‌ های گسترده احزاب سیاسی، برای نخستین‌ بار با استفاده از سیستم انگشت‌نگاری یا «بایومتریک» مواجه هستند.

نمایندگان کنونی مردم این کشور در پارلمان، نزدیک به ۸ سال است در حال فعالیت هستند.

عبدالعزیز آریایی رئیس کمیسیون شکایات انتخاباتی افغانستان در مصاحبه اختصاصی با خبرنگار خبرگزاری آناتولی در این باره گفت: برای جلوگیری از احتمال تقلب در انتخابات پارلمانی افغانستان که فردا شنبه برگزار می شود، قوانین سختی در نظر گرفته و تدابیر شدیدی اتخاذ کرده ایم.

وی در ادامه افزود: آرای مراکز رای دهی که ناظران و نهادهای انتخاباتی از جمله کمیسیون شکایات حضور نداشته و مشکوک به نظر برسند، باطل است. تمامی این اقدامات را به این خاطر انجام می دهیم که نتایج انتخابات مورد پذیرش همه مردم قرار گیرد.

شیما علم سروش معاون سخنگوی کمیسیون مستقل انتخابات این کشور هم به آناتولی گفت: به دلیل برگزاری هرچه شفاف‌تر انتخابات و شکایاتی که برای این کمیسیون رسیده، حمل و استفاده از تلفن های همراه هنگام رأی دهی ممنوع است.

مقامات امنیتی افغانستان هم اعلام کرده اند که گذرگاهای تورخم، چمن، سپین بولدگ در مرز با پاکستان به مدت دو روز به روی مسافرین مسدود شده است.

حفیظ الله هاشمی سخنگو و عضو کمیسیون انتخابات افغانستان هم به آناتولی گفت: بیش از ۴۰۰ هزار ناظر داخلی و خارجی از نهادهای مختلف کارت های نظارتی خود را از این کمیسیون دریافت کرده اند.

بر اساس قانون انتخابات افغانستان ۶۸ کرسی از ۲۴۹ کرسی پارلمان به زنان اختصاص داده شده و ۱۰ کرسی نیز مربوط به اقوام و عشایر از جمله کوچی ها و یک کرسی هم به اقلیت ۳۰۰ هزار نفری از سیکهای هندو در افغانستان تعلق می گیرد.

گفتنی است در یک سوم مراکز رای دهی از جمله برخی شهرها و شهرستانها به دلیل حضور طالبان و تهدیدات امنیتی رای گیری انجام نمی گیرد.

کد خبر 4434914

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 3 + 14 =