ثواب ساماندهی تپه «مرادآب» را کباب کرد

کرج - بیش از دو دهه از روزی که دولت بر ساماندهی تپه مرادآب دست گذاشت می‌گذرد، روایت محله‌ای که مُهر محرومیت به پیشانی دارد و ثواب ساماندهی کبابش کرده شنیدنی و غم‌انگیز است.

خبرگزاری مهر - گروه استان‌ها - نیوشا فتحی زاده: تهران را به مقصد کرج ترک می‌کنی، شب است و آسمان پر از ستاره، از ترافیک همیشگی اتوبان خبری نیست، کمتر از زمان همیشگی به پل کلاک می‌رسی، وارد شهر می‌شوی، ناگهان برای لحظاتی آسمان پرستاره که تا چندی پیش بالای سرت بود روبه‌رویت ظاهر می‌شود.

اینجا «اسلام‌آباد» است ورودی شهر کرج، محله‌ای که بر تپه‌ای به نام «مرادآب» بناشده، دورنمای تپه در شب پر از چراغ‌های روشن است، چراغ‌هایی که خانه‌های کوچک اهالی را روشن می‌کند تا وردی شهر فقط در شب زیبا باشد.

تاریخچه به وجود آمدن تپه مرادآب به سال‌های قبل از انقلاب بازمی‌گردد. می‌گویند؛ این تپه در ابتدا محل چراگاه احشام اهالی بیلقان بود و کم‌کم به منطقه‌ای مسکونی تبدیل شد. این منطقه به دلیل قرارگیری در ارتفاع، شب‌ها چون نگینی در بهترین جای شهر می‌درخشد و با آمدن روز زشتی‌هایش نمایان می‌شود.

محله اسلام‌آباد که غرق در ساخت‌وسازهای غیرمجاز است به نماد پایین‌شهر کرج تبدیل‌شده، اوایل دهه ۷۰ بود که دولت سازندگی تصمیم گرفت ارتفاعات بالای هزار و ۴۰۰ متر این منطقه را ساماندهی کند، طرحی که با گذشت بیش از دو دهه کند پیش می‌رود و به تعبیر اهالی در بی‌سامانی به سر می‌برد.

محله اسلام‌آباد که غرق در ساخت‌وسازهای غیرمجاز است به نماد پایین‌شهر کرج تبدیل‌شداما با گذشت سال‌ها؛ اردیبهشت‌ماه سال ۹۵ بود که موضوع آزادسازی ۷۰ هکتار از تپه مرادآب خبری شد، امیر جوانمرد مدیر اجرایی طرح ساماندهی این تپه با اشاره به اهمیت تخصیص اعتبار برای آزادسازی اراضی، گفته بود؛ ۵۵ میلیارد ریال اعتبار برای ساماندهی این تپه طی سال جاری (یعنی سال ۹۵) اختصاص‌یافته است که زمینه تملک ۴۵ تا ۵۰ واحد مسکونی را فراهم می‌کند.

این مسئول اضافه کرده بود که دامنه طرح ساماندهی تپه مراد آب ۷۲ هکتار است که تاکنون ۷۰ هکتار آن آزادشده و تنها دو هکتار از آن باقی‌مانده است.

جوانمرد تعداد قطعات زمین باقی‌مانده در دو هکتار یادشده را ۳۳۰ قطعه اعلام کرد و گفته بود؛ مقررشده در ۷۰ هکتار آزادشده از این تپه پارک، زمین‌بازی، فضای گردشگری و تجاری احداث شود.

آخرین اقداماتی که برای ساماندهی این تپه در حال انجام است در گفتگو با عباس زارع رئیس شورای شهر کرج تشریح شده که در ادامه می‌خوانید.

زارع معتقد است این محدوده بافتی با شدت فرسودگی بالا است و تاریخچه‌ای  ۵۰ ساله دارد.

وی با اشاره به اینکه نزدیک به دو دهه قبل توسط دولت وقت نهادی برای مدیریت این تپه بانام ستاد ساماندهی تپه مرادآب شکل گرفت، افزود: بر این اساس مقرر شد تا یکسری املاک و اراضی در اختیار این ستاد قرار داده شود تا از محل فروش آن بتواند بخشی از اراضی تپه مرادآب که در کد ارتفاعی بالاتری هستند را خریداری کرده و در ادامه بعد از تخریب و آزادسازی آن برای توسعه آنجا اقدام کند.

ستاد ساماندهی تپه مرادآب در بازه زمانی نزدیک به ۲۰ سال گذشته توانسته است حدود ۷۰ هکتار از آن اراضی را رفع تصرف کندرئیس شورای شهر کرج ادامه داد: ستاد ساماندهی تپه مرادآب در بازه زمانی نزدیک به ۲۰ سال گذشته توانسته است حدود ۷۰ هکتار از آن اراضی را رفع تصرف کند و اعیانی‌ها را در آن محل از طریق فروش املاکی که ذکر شد خریداری کرده و آزادسازی کند.

وی با برشمردن این نکته که تپه مرادآب در مرکز شهر کرج قرارگرفته و ازنظر جغرافیایی موقعیتی عالی دارد که می‌تواند نگینی برای شهر کرج باشد، گفت: بر اساس این ظرفیت‌های موجود در آنجا، شهرداری کرج مطالعاتی را توسط مشاور در خصوص کل تپه انجام داده است که مشتمل بر عرصه ۲۰۰ هکتاری آنجا است.

رئیس شورای شهر کرج افزود: مشاور طرح تپه مرادآب، آنجا را به دو بخش تقسیم کرده که بخش اول همان اراضی آزادسازی شده است که به‌عنوان بخش عمومی تعریف‌شده و در آن به جانمایی کاربری‌های مختلف فرهنگی، اجتماعی، خدماتی، هنری و تفریحی ازجمله پارک پرداخته می‌شود.

زارع توضیح داد: در طرح ساماندهی تپه مرادآب از طریق یک رینگ ۳۰ متری بخش عمومی از بافت مسکونی که حدود ۱۳۰ هکتار است جدا می‌شود و البته مشاور طرح برای این بخش از تپه هم مطالعات ساماندهی بافت مسکونی آنجا را انجام داده است.

بافت مسکونی کنونی تپه مرادآب یک سکونتگاه فرسوده و بسیار خطرآفرین استوی بابیان اینکه سرمایه‌گذار در بافت مسکونی تپه مرادآب با همکاری ساکنان آنجا اقدام کرده و با تقسیم‌بندی بلوکی در طرح پیش می‌رود، افزود: بر این اساس قطعات ریزدانه تجمیع شده و به درشت‌دانه تبدیل می‌شود و درنهایت متناسب با طرحی که صورت گرفته خانه‌های آنجا باز ساخت و ترمیم می‌شود تا جایگزین برای بناهای موجود باشد.

رئیس شورای شهر کرج با اشاره به اینکه بافت مسکونی کنونی تپه مرادآب یک سکونتگاه فرسوده و بسیار خطرآفرین است، گفت: بناهای آنجا استحکام کافی ندارد، معابر و شبکه رفت‌وآمد درستی هم در آن نقطه تعریف‌نشده است و سطح بهداشت نیز در آنجا پایین است.  

زارع تأکید کرد: امید است با مشارکت سرمایه‌گذار بخش خصوصی و مردم از همین امسال بتوانیم پروژه‌های مرتبط به دو حوزه فضاهای عمومی و بافت فرسوده را در کنار رینگ ۳۰ متری در تپه مرادآب اجرایی کنیم.

وی با توضیح اینکه مهم‌ترین اقدام در خصوص پیشبرد پروژه‌های تپه مرادآب انجام عملیات مربوط به دسترسی‌های این تپه به مسیرهای شریانی شهر کرج است، بیان کرد: اکنون بر روی این مسیرها کار می‌شود و اقدامات مربوط به رینگ ۳۰ متری هم در حال انجام است؛ چون از طریق آن دسترسی به بافت مسکونی و عمومی هر دو صورت می‌گیرد.

رئیس شورای شهر کرج در ادامه گفت که در حال حاضر شهرداری کرج در سه جبهه تپه مرادآب در حال فعالیت است و عنوان کرد: یک جبهه که همان بخش عمومی و  مرتبط به جانمایی کاربری‌های مختلف است، در جبهه دوم هم اقدامات مربوط به رینگ ۳۰ متری و ازجمله آن رفع معارضات آنجا دنبال می‌شود که بر این اساس خرید و آزادسازی خانه‌هایی که بر سر راه این طرح هستند باید محقق شود.

وی با برشمردن این نکته که شهرداری در جبهه سوم وظایف خود در ساماندهی تپه مرادآب تهیه طرح بهبود بافت مسکونی آنجا را دنبال کرده است، گفت: در قالب این طرح با همکاری مشاور مربوطه احداث بناهای جدید جایگزین خانه‌های قدیمی می‌شود و به‌تبع آن این طرح کالبدی زیبا به این منطقه می‌دهد، خدمات استانداردتر شده و دسترسی‌های جدید و مناسب هم تعریف خواهد شد.

رئیس شورای شهر کرج بیان کرد: در بودجه سال ۹۸ شهرداری کرج به‌صورت ویژه به بحث ساماندهی تپه مرادآب و پیشبرد سریع‌تر اقدامات مربوط به رینگ ۳۰ متری، بخش عمومی و بافت مسکونی توجه خواهیم کرد.

زارع اظهار امیدواری کرد که تا دو یا سه سال آینده شرایط تپه مرادآب نسبت به وضعیت حال حاضر آن تفاوت زیادی داشته باشد؛ چراکه به‌یقین این تغییرات در آن منطقه ازنظر ابعاد مختلف اقتصادی، فرهنگی و یا اجتماعی در آینده شهر کرج تأثیر زیادی خواهد داشت.

بر کسی پوشیده نیست، منطقه اسلام‌آباد که با مشکلات زیادی ازجمله تراکم جمعیت، مشکلات زیست‌محیطی، نبود شبکه فاضلاب شهری، ساخت‌وسازهای غیرمجاز، عدم استحکام بناها در برابر زلزله و سایر بلایای طبیعی، آسیب‌های فرهنگی و اجتماعی، معابر تنگ و باریک با دسترسی‌های محدود دست‌وپنجه نرم کرده و از سال‌ها پیش به مرز خطر رسیده است نیازمند توجه بیش‌ازپیش متولیان امر است.

کد خبر 4438102

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 7 + 4 =