۸۰ درصد اراضی میانکاله اشتغال شده است/ اصرار بر توسعه آشوراده

بندرترکمن- مدیرکل سواحل و تالاب های سازمان حفاظت محیط زیست گفت: ۸۰ درصد از اراضی تالاب میانکاله با کاربری های مختلف اشغال شده و برای نجات خلیج گرگان باید این اراضی آزاد شود.

به گزارش خبرنگار مهر، شهرام فداکار عصر پنج شنبه در نشست تخصصی خلیج گرگان، فرصت ها و تهدیدها اظهار کرد: فعالیت تالاب میانکاله سابقه ۵۰ ساله دارد و و در این مدت فقط بخشی از سواحل خزر دست نخورده باقی مانده است.

وی افزود: تاکنون کاربری های متعددی برای این حوزه تعریف شده و هم اکنون ۶۰۰ واحد پرورش ماهی و ۹۰ واحد دامداری در حاشیه میانکاله وجود دارد.

مدیرکل سواحل و تالاب های سازمان حفاظت محیط زیست ادامه داد: در عین حال سازمان توانسته خط ساحلی و زبانه میانکاله را از توسعه ای که در بخش های دیگر خزر است محفوظ نگه دارد.

وی به ارزش های اقتصادی، فرهنگی، اجتماعی و غیره تالاب های استان اشاره و بیان کرد: تالاب های استان می توانند مشکلات اقتصادی را حل کنند و باید به آن ها به چشم ارزش و سرمایه نگاه کرد.

وضعیت میانکاله بهتر از گمیشان است

فداکار اضافه کرد: هم اکنون وضعیت تالاب میانکاله از نظر تنوع زیستی و حفاظتی به مراتب بهتر از تالاب گمیشان است اما همه می گویند وضعیت تالاب میانکاله و خلیج گرگان خراب است.

وی تصریح کرد: اگر قبول داریم وضعیت خلیج و تالاب خراب است باید به آن ها استراحت دهیم اما همه به دنبال کار گرفتن بیشتر و توسعه هستند و دیدگاه بهره برداری به آن دارند.

وی با تاکید بر این که باید به تالاب میانکاله و خلیج گرگان استراحت دهیم تا خود را بازسازی کند، گفت: اگر به بهره برداری ادامه دهیم دور از انتظار نیست که این تالاب هم مانند هامون خشک شده و به کانون ریزگرد تبدیل شود.

فداکار با بیان این که ۸۰ درصد اراضی تالاب میانکاله اشغال و برای آن کاربری تعریف شده است، افزود: اگر این تصرف ها نبود هم اکنون احتمال ریزگرد نبود و بوی تعفن آن جوامع محلی را آزار نمی داد.

وی یادآور شد: در گذشته دیدگاه بر این بود که برای ایجاد اشتغال در منطقه پرورش ماهی افزایش یابد اما هم اکنون ورودی آب شیرین ۱۵ رودخانه به تالاب از ۱۰ تا ۱۱ متر مکعب در ثانیه در سال های گذشته به کمتر از دو متر رسیده است.

وی همچنین به عوارض کاهش تراز آب خلیج گرگان اشاره کرد و ادامه داد: قطع ارتباط موثر خلیج با دریای خزر، کاهش میزان خودپالایی آب در نتیجه تسریع توالی بوم شناختی، تبدیل شدن تالاب به مرداب، تشدید غلظت آلاینده ها، وقوع تغییر چشمگیر کیفیت آب  و تغییر تشدید رسوب گذاری از عوارضی است که منطقه را تهدید می کند.

فداکار به سایر تهدیدات خشکی خلیج گرگان اشاره کرد و گفت: تشدید تعرضات اراضی و تعارضات حقوقی و افزایش احتمال ایجاد ریزگرد و مهاجرت و همچنین ایجاد موانع و مشکلات متعدد در راه رفت و آمد دریایی از دیگر مواردی است که استان را تهدید می کند.

وی با بیان این که همچنان اصرار بر توسعه آشوراده و بهره برداری از ان ادامه دارد، خاطرنشان کرد: تهیه و اجرای طرح جامع مدیریت خلیج گرگان و تالاب میانکاله، سازش پذیری با تغییرلت اقلیمی، ایجاد مشاغل جایگزین، توسعه گردشگری طبیعی، توسعه پوشش گیاهی جایگزین، لایروبی دهانه خلیج و اجرای طرح های آبخیزداری در بالادست تالاب از جمله راهکارها و اقدامات برای نجات خلیج گرگان است که باید مورد توجه قرار گیرد.

کد خبر 4441438

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 6 + 1 =