اصلاح روندهای گذشته و احیای نقش آذربایجان مهم‌ترین الزامات توسعه

تبریز- رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی آذربایجان‌شرقی تغییر و اصلاح انگاره‎ها ‎به امیدآفرینی به اصلاح روندهای گذشته و احیای نقش آذربایجان را مهم‌ترین الزامات توسعه استان عنوان کرد.

به گزارش خبرگزاری مهر، داوود بهبودی امروز در همایش بزرگداشت روز ملی آمار و برنامه‌ریزی و مراسم رونمایی از دومین سند تدبیر توسعه استان اظهار کرد: اگر از مقوله آمار و برنامه‌ریزی به عنوان یک ضرورت نظام تدبیر صحبت می‌شود و اگر بناست هدف والایی چون توسعه فراگیر را دنبال کنیم، برای نیل به این اهداف نیازمند مدیریت هستیم که مقدمه آن برنامه‌ریزی و مقدمه برنامه‌ریزی نیز یک نظام آماری است.

وی، نظام آماری را متشکل از مراجع آماری مثل دستگاه‌های دولتی، شرکت‌ها و نهادهای فعالان اقتصادی و آمارگیران دانست و افزود:در چنین فضایی نظام برنامه‌ریزی و آماری و فعالان این عرصه نیازمند ویژگی‌هایی هستند تا نهاد برنامه‌ریزی را در حالت بی‌طرفی و دسترسی برابر برای کلیه بهره‌برداران حفظ کرده و برابر با استانداردهای بین‌المللی عمل کنند.

بهبودی، مواردی مثل بیطرفی، موازین و اخلاق حرفه‌ای، پاسخگویی و شفافیت، پیشگیری از استفاده نادرست، صرفه‌جویی و حفظ محرمان‌گی را از جمله تعهدات نظام آماری عنوان کرد و بیان داشت: ما باید در جریان توسعه استان واقعیتهایی را به شکل ملموس و محسوس مرور کرده و با درک آنها برنامهریزی کنیم.

رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی آذربایجان‌شرقی در بخش دیگری از صحبتهای خود متذکر شد: سهم استان از تولید ناخالص داخلی در سالهای ۷۹، ۹۰ و ۹۴ به ترتیب ۴.۸، ۳.۷۶ و ۳.۷۳ بوده است.

این اقتصاددان به مهاجرت ارزش‌آفرینان و کارآفرینان که از جمله موانع توسعه اقتصادی و اجتماعی به شمار میروند اشاره و اضافه کرد: در این سال‌ها سهم جمعیتی استان از ۶ به پنج درصد و سهم اقتصادی ما به زیر چهار درصد رسیده است.

بهبودی اهم اقدامات صورت گرفته در حوزه برنامهریزی را تدوین سند آمایش سرزمین، تدوین دومین سند تدبیر توسعه و تحول نظام آماری به ثبتی مبنا و استفاده از قوانین بودجه سنواتی عنوان کرد.

رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی آذربایجان‌شرقی در ادامه صحبتهای خود به تشریح عناوین هستههای کلیدی ۱۳گانه دومین سند تدبیر توسعه آذربایجان‌شرقی در سه بخش «فرابخشی»، «اقتصادی» و «فرهنگی و اجتماعی» پرداخت.

وی با اشاره به برنامهریزی کوتاه‌مدت اعتبارات بودجهای استان، شتاببخشی به اجرای پروژههای عمرانی اصلی مثل راهآهن میانه – تبریز، قطار شهری تبریز، جاده تبریز- اهر، آزادراه مرند- تبریز- بازرگان، آزادراه مراغه- هشترود، احداث نیروگاه و ... را از جمله اقدامات اعلام کرد.

رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی آذربایجان‌شرقی در ادامه تغییر و اصلاح انگارهها به امیدآفرینی، اصلاح روندهای گذشته و احیای نقش آذربایجان، تغییر پارادایمها و نگرشها، رویکرد مشارکتی و کاهش اتکاء به منابع دولتی را مهم‌ترین الزامات توسعه استان عنوان کرد.

کد خبر 4441490

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 4 + 1 =