رسانه ها ظرفیت بسیار خوبی در احقاق حقوق عامه دارند

قزوین- دادستان قزوین گفت: رسانه ها ظرفیت بسیار خوبی در فرهنگ سازی، آموزش و احقاق حقوق عامه دارند و با استفاده از آن می توانیم ضمن کاهش جرائم به سالم سازی جامعه کمک کنیم.

به گزارش خبرنگار مهر، مسئولان انجمن صنفی روزنامه نگاران استان قزوین و سرپرست خبرگزاری مهر استان قزوین روز چهارشنبه با دادستان قزوین دیدار و گفتگو کردند.

محمد قاسمی در این دیدار گفت: رسانه ها و مطبوعات رکن چهارم دموکراسی محسوب می شوند و در عصر کنونی بدون رسانه ها نمی توان به توسعه دست یافت و اهداف خود را محقق کرد.

وی افزود:امروز جامعه بدون اقناع افکار عمومی نمی تواند به اهداف فرهنگی دست یابد و رسانه ها به عنوان پل ارتباطی بین مردم و مسئولان می توانند در انعکاس مشکلات و حل آنها کمک موثری باشند.

قاسمی تصریح کرد: توقع این است مطبوعات در فضای حقیقی و مجازی امانت داری کرده و در بیان واقعیتها عدالت را رعایت کنند.

وی اظهارداشت:البته می پذیریم که همه جا نمی توان واقعیتها را گفت اما در بیان حقایق باید عدالت و انصاف را رعایت کنیدتاحق کسی ضایع نشود.

دادستان عمومی و انقلاب قزوین یادآورشد: روزانه هزاران نفر به دستگاه قضایی مراجعه می کنند و ما برای کاهش مراجعات دنبال الکترونیکی کردن کارها بوده ایم و امروز با پیاده شدن سیستم الکترونیکی توانسته ایم به شفاف سازی کارها کمک کرده و رضایت مردم را جلب کنیم.

وی بیان کرد: اگر از حضور مردم به دستگاه قضایی و دادسراها جلوگیری کنیم هم فساد احتمالی کم می شود و هم در رسیدگی به پرونده ها تسریع شده و رضایت مردم بیشتر می شود.

قاسمی گفت: الان سیستم غیرحضوری جا افتاده و ابلاغ، دادنامه الکترونیکی داده می شود و مشکلات کمتر شده است.

رسانه ها در انعکاس مشکلات و حل آنها تاثیرگذارند

دادستان قزوین اظهارداشت: رسانه ها می توانند با نقد سازنده و بیان مشکلات دستگاههای اجرایی ضمن اطلاع رسانی مناسب به حل مشکلات به مدیران کمک کنند که در این میان شناسایی نقاط ضعف و قوت دستگاهها ضروری است.

وی اضافه کرد: نگاه انتقادی شما باید سازنده باشد و دنبال تخریب مسئولان نباشید تا نفوذ کلامتان بیشتر باشد و در همه حال انصاف و عدالت را رعایت کنید.

دادستان قزوین اظهارداشت: ما نیز در دستگاه قضایی باید بتوانیم نقاط ضعف و قوت را شناسایی کرده و برای حل آنها برنامه ریزی کنیم.

قاسمی گفت: یک وظیفه دادستانی در بخش مدعی العموم است و برخی مسائل هم جنبه خصوصی دارد و هرجا مردم حقشان ضایع شود تلاش می کنیم حضور پیدا کنم تا حقی ضایع نشود.

پیشگیری و آموزش را جدی گرفته ایم

دادستان قزوین یادآورشد: از آنجا که سالانه حدود ۱۰ تا ۱۵ درصد پرونده ها بیشتر می شود اولویت ما در دادسرا پیشگیری از جرم است و تلاش می کنیم با استفاده از تجربه گذشته و شناسایی راههای نفوذ از وقوع جرم جلوگیری کنیم.

وی افزود: برخی نمی خواهند در چارچوب قانون باشند که با آنها باید برخورد قانونی شود و قبل از تشکیل پرونده کاری کنیم کسی دارای سوء سابقه نشود لذا ما باید مردم را آگاه کنیم تا جرمی صورت نگیرد.

دادستان قزوین بیان کرد: احیای حقوق عامه در اولویت دیگر دستگاه قضایی است، چون خیلی از مردم با حقوق خود آشنایی ندارند و گاهی قوانینی وجود دارد که تمهیدات لازم در آن دیده نشده و در عمل این قوانین تاثیر لازم را ندارد که باید برای آن هم تدبیر کنیم.

وی اظهارداشت: گاهی شهرداری ها مردم را در ساخت و سازها به سمت خلاف هدایت کرده و بعدا جریمه می کنندکه در این راستا در کمیسیون ماده ۱۰۰ پرونده های زیادی تشکیل می شود تا شهرداری ها به منابع درآمدی برسند در حالی که این نوع رویکرد پیامدهای دیگری دارد و هزینه های بیشتری به نظام تحمیل می کند.

قاسمی اظهارامیدواری کرد با استفاده از ظرفیت رسانه ها در اطلاع رسانی و فرهنگ سازی گام موثری برای کاهش جرائم و تشکیل پرونده ها در محاکم برداشته شود.

در ادامه محمد برزگر مسئول انجمن صنفی روزنامه نگاران گزارشی از تشکیل این انجمن ارائه کرد و گفت: انجمن صنفی خبرنگاران زیر نظر اداره کار در ۱۵ استان از جمله قزوین شکل گرفته و دنبال حل مشکلات فعالان رسانه ها در عرصه های بیمه ای، معیشتی و رفاهی هستیم.

وی افزود: در استان قزوین تاکنون ۱۲۶ نفر عضو انجمن شده اند و این انجمن به عنوان یک تشکل غیر دولتی تلاش می کند به دور از مسائل سیاسی به دغدغه خبرنگاران در عرصه های بیمه، درمان، رفاه و امور تفریحی، زیارتی و سیاحتی بپردازد.

در ادامه محمدرضا جباری سرپرست خبرگزاری مهر استان قزوین گفت: خبرگزاری مهر به عنوان یک رسانه تاثیرگذار در گذشته نیز در اطلاع رسانی اخبار مرتبط با دستگاه قضایی فعالیت کرده و در دوره مدیریت جدید دادستان نیز آمادگی دارد در انعکاس عملکرد دستگاه قضایی و دادسرا همکاری هما جانبه ای با این نهاد داشته باشد.

وی افزود: در حوزه فرهنگ سازی و آموزش نیز آماده تهیه گزارش های تولیدی و خبری و گفتگوهای تخصصی با قضات و کارشناسان هستیم تا مردم بتوانند با حقوق خود آشنا شده و از جرائم جلوگیری شود.

کد خبر 4446234

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 5 + 4 =