مجموعه آثار حمید سبزواری رونمایی شد

مجموعه آثار حمید سبزواری با عنوان این بانگ آزادی طی مراسمی در حوزه هنری رونمایی شد.

به گزارش خبرنگار مهر، مراسم رونمایی از مجموعه آثار مرحوم حمید سبزواری؛ پدر شعر انقلاب اسلامی با همت سازمان بسیج هنرمندان در تالار سوره حوزه هنری برگزار شد.

در این مراسم محسن مومنی شریف رییس حوزه هنری در سخنانی ضمن خیر مقدم به حاضران عنوان کرد: در مراسم امشب از برخی از اساتید دیگر شعر انقلاب از جمله نصرالله مردانی و خلیل عمرانی و نیز احمد زارعی تجلیل می کنیم که گسترش دهنده مکتب انقلاب و عاشورا و مقاومت اسلامی هستند.

وی ادامه داد: امروز آنچه دشمن را گیج کرده است همین مساله مقاومت اسلامی است هر چند که ما آنقدر در کشور سرمان گرم شده که کمتر لذت پیروزی های نهضت مقاومت را می توانیم بچشیم.

شریف همچنین با تعبیر راوی مستور شعر انقلاب اسلامی از جایگاه این شاعر انقلاب اسلامی تجلیل کرد.

در ادامه این مراسم سردار سپهر جانشین سازمان بسیج مستضعفان نیز در سخنانی عنوان کرد: نقش شعر و شعرا و اصحاب قلم و فکر و کسانی که در کار تولید محتوای اسلامی تلاش کرده اند در ایجاد و تداوم انقلاب اسلامی بالاست. در برگزاری چنین جلساتی ضمن یادکرد سرمایه های ادبی خودمان به نیکی؛ باید بهره هایی نیز در فضای فرهنگی انقلاب اسلامی برد.

وی ادامه داد: ماموریت انقلاب از منظر امامی انقلاب ساخت دولت اسلامی و تحقق جامعه و تمدن نوین انقلابی و امام زمانی است. این انتظاری است که همه انبیا و ائمه به دنبال آن بوده اند. تکلیف همه شخصیت های حقیقی و حقوقی جامعه اسلامی امروز این مساله است. از منظر رهر انقلاب به این مساله مکلف و باید برایش تلاش کرد و همه ظرفیت های مختلف کشور را باید برای آن تجهیز کرد.

سپهر افزود: انقلاب اسلامی امروز در حال تبیین نسخه زندگی الهی برای همگان در جهان آسا. انقلاب ما آنقدر آورده در چهل سال اخیر دارد که باید به آن افتخار کرد.رهبر انقلاب در ایجاد تمدن نوین اسلامی چهار نقش را بر می شمارند که از میان آنها موضوع بشیر و نذیر بودن باید مورد توجه شاعران قرار بگیرد.

جانشین سازمان بسیج مستضعفان افزود: رهبر انقلاب برای ایجاد تمدن نوین اسلامی بر تلاش همگان برای تولید علم تاکید دارند و شاعر ما نیز باید در این مسیر مسئولیت خود را شناسایی کند. از سوی دیگر تمدن سازی نیاز به تربیت نیروی انسانی دارد و قطعا در این مسیر شعر و نویسندگی خدمت بزرگی به این مساله می کند.

سپهر همچنین گفت: شاعر متعهد ما برای مقابله با جنگ نرم افزاری دشمن باید در جبهه آفندی و پدافندی انقلاب به وظیفه خود عمل کند و قطعا محتوای فرهنگی تولید شده در قالب های مختلف بزرگترین سرمایه ما در مسیر تمدن سازی خواهد بود.

در این بخش از برنامه از خانواده دو شاعر انقلاب شامل خلیل عمرانی و نصرالله مردانی تجلیل شد. همچنین شاعرانی چون عالیه محرابی و محمد مهدی سیار تجلیل شد.

در ادامه حسین اسرافیل از شاعران انقلاب در سخنانی درباره مجموعه چهاردیواری اشعار حمید سبزواری گفت: بعد از فوت استاد سبزواری مجموعه آثار منتشر شده و نشده ایشان مورد بازنگری و بررسی قرار گرفت و با کمک استادان محدث خراسانی و رضا اسماعیلی منشوری از آنها برای شاعران جوان در مسیر تقویت بصیرت و روحیه انقلابی فراهم شود که امشب رونمایی از آن را جشن می گیریم.

مصطفی محدث خراسانی نیز در ادامه قطعه شعری از خود را که پس از درگذشت سبزواری به وی تقدیم کرده بود را قرائت کرد.

در بخش دیگری از این مراسم اسفندیار قره باغی نیز در سخنانی عنوان کرد:خوشحالم که قرعه خدمتی به انقلاب به نام من خورد. ابزار این خدمت یکی صدایی بود که خداوند به امانت به من داده بود و دیگری انقلاب اسلامی که دانشکده ای برای جوانان ما شد و راهی پیش روی آنها قرار داد. باید سپاسگذار بانیان بود که ایجادش کردند تا چون منی در آن نمره ای بگیرند.

وی افزود: مرگ بر آمریکا شعاری است علیه سردمداران این کشور که ملت های زیادی را به خاک و خون کشیدند و نهایت بی شرمی برایشان روا رفت. به ما می گویند درست نیست که پرچم کشوری را زیر پا می اندازید و می سوزانید. وقتی ژنرالی ماشه موشک را کشید و بیش از دویست نفر را در هواپیمای مسافربری ما کشت هم معنای سوختن را درک کردند؟ ما می گوییم کلوخ آنان را پاداش سنگ است.

قره باغی در ادامه تاریخچه ای از ساخت قطعه سرود مرگ بر آمریکا را بیان کرد.

علیرضا قزوه مدیر مرکز آفرینش های ادبی حوزه هنری نیز در سخنانی عنوان کرد: سرود جمهوری اسلامی سرودی زیبا و خوب است اما ملتی که این حماسه ها را آفریده باید در سرودش حماسه بسیار پررنگ تر باشد.

وی افزود: کاش این سرود با یک کار جمعی سروده می شد و از ظرفیت استاد سبزواری برای آن بهره گرفته می شد.

قزوه ادامه داد: سرود ما بح رجز را ندارد و این سرود نباید سرود جمهوری اسلامی باشد. از عنصر حماسه در آن غفلت شده است و حتی سرود شاهنشاهی از آن حماسی تر و ریتمیک تر است. شاعران جوان امروز ما می توانند سرود حماسی دیگری بسازند که در همه جا خوانده شود.

مدیر مرکز آفرینش های ادبی حوزه هنری گفت: حماسه از دنیای امروز ما رنگ باخته است. باید برگردیم به دوران جنگ که هشتاد درصد از سروده ما حماسه بود.

شعر خوانی محمد مهدی سیار نیز بخش دیگری از این مراسم بود.

در ادامه نیز از خانواده مرحوم احمد زارعی و حمید سبزواری نیز تجلیل شد.

کد خبر 4450073

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 9 + 1 =