تجدید چاپ دو کتاب ناصر فکوهی/جمع شمارگان هر دو کتاب هزار نسخه

یازدهمین چاپ «تاریخ اندیشه و نظریه‌های انسان‌شناسی» و هفتمین چاپ «مبانی انسان شناسی» ناصر فکوهی منتشر شدند.

به گزارش خبرنگار مهر، نشر نی دو کتاب تالیفی ناصر فکوهی در حوزه انسان‌شناسی با عناوین «تاریخ اندیشه و نظریه‌های انسان شناسی» و «مبانی انسان‌شناسی» را تجدید چاپ کرد. این دو کتاب از منابع درسی و مطالعاتی دانشجویان انسان‌شناسی یا مردم شناسی و سایر رشته‌های علوم اجتماعی است.

تاریخ اندیشه و نظریه‌های انسان شناسی

این انتشارات یازدهمین چاپ «تاریخ اندیشه و نظریه‌های انسان‌ شناسی» را با شمارگان ۳۰۰ نسخه، ۴۷۶ صفحه و بهای ۴۷ هزار تومان در دسترس مخاطبان قرار داده است. چاپ پیشین این کتاب در سال ۱۳۹۵ با شمارگان ۷۰۰ نسخه و بهای ۲۴ هزار تومان منتشر شده بود. نخستین چاپ این کتاب در سال ۱۳۸۱ با شمارگام هزار و ۶۵۰ نسخه و بهای سه هزار و ۲۰۰ تومان در پیشخان کتابفروشی‌ها قرار گرفت.

کتاب ۶ فصل دارد که عناوین آن به ترتیب عبارتند از: «اندیشه انسان شناختی در عصر باستان»، «اندیشه انسان شناختی در قرون وسطی»، «از نوزایی تا عصر انقلاب‌ها»، «نظریه‌های انسان شناسی در قرن نوزدهم»، «نظریه‌های انسان شناسی در قرن بیستم» و «آخرین تحولات و چشم اندازها در نظریه‌های انسان شناسی». نویسنده در مقدمه کتاب نیز بحث مهمی درباره اندیشه انسان شناختی ارائه داده است.  

رویکرد اساسی مورد استفاده در این کتاب به موضوع نظریه، رویکردی سه‌گانه بوده‌است: تاریخ، انسان، اندیشه. تاریخ نظریه‌ها در اندیشه انسان شناسی و تشریح آنها پیش از هرچیز تاریخ  و تشریح اندیشه‌ انسان شناختی است که تداومی همیشگی در موجودیت انسانی داشته است. به بیان نویسنده این کتاب با این هدف به تالیف رسیده است که پیوستگی این اندیشه را از قدیمی‌ترین اعصار تا به امرور از خلال طیف گسترده‌ای از باورها، اندیشه‌ها و عقاید به نمایش بگذارد.

در این کتاب بجز متن اصلی که به تشریح نظریه‌ها و نظریه پردازان اختصاص دارد، چند مولفه دیگر به خوانندگان کمک می‌کند که سیر اندیشه و نظریه در انسان شناسی را در دو محور تاریخی و جغرافیایی پیگیری کنند: نخست تعداد ۵۰ متن از متون اصلی چه از منابع باستانی و قدیمی مربوط به پیش از ظهور انسان شناسی به مثابه یک علم در قرن ۱۹ و چه به خصوص از متفکران برجسته تاریخ اندیشه انسان شناسی که  به صورت قاب‌های در داخل متن اصلی در سراسر کتاب قرار گرفته‌اند.

دومین مولفه فرهنگ انسان شناسان است که نویسنده کتاب از دایرةالمعارف انسان شناسی، اجتماعی و فرهنگی راتلج ترجمه و ضمیمه کتاب کرده است. مولفه سوم سالشماری از وقایع انسان شناسی در مقایسه آنها با سایر وقایع  تاریخی است که می‌تواند در به دست آوردن ذهنیتی روشن از چگونگی انطباق نظریه‌ها و فرآیند تاریخی کمک کند. در نهایت مولفه چهارم فهرستی است از کلیدی‌ترین کتاب‌های تاریخ انسان شناسی و همچنین مهم‌ترین پایگاه‌های اینترنتی قابل استفاده برای خوانندگان برای گسترش هرچه بیشتر دانش خود در حوزه نظریات انسان شناسی.

مبانی انسان شناسی

نشر نی همچنین هفتمین چاپ کتاب «مبانی انسان شناسی» را با شمارگان ۷۰۰ نسخه، ۲۴۲ صفحه و بهای ۲۲ هزار تومان منتشر کرده اس. چاپ ششم این کتاب در سال گذشته (۱۳۹۶) با شمارگان ۵۰۰ نسخه و بهای ۱۸ هزار تومان منتشر شده بود. نخستین چاپ «مبانی انسان شناسی» در سال ۱۳۹۱ روانه بازار اندیشه ایران شد.

در  «مبانی انسان شناسی» موضوع پیچیده فرهنگ انسانی و علمی به زبانی ساده تشریح می‌شود. نویسنده در مقدمه کتاب اشاره کرده که هدف از تالیف این اثر تهیه منبعی اولیه، در دسترس و به زبان ساده برای تمام دانشجویان و سایر علاقه‌مندان است که تمایل دارند تا شناخت ابتدایی از علم انسان شناسی به دست آورند. در این کتاب برای روشن شدن مباحث نظری مثال‌های ساده از لحاظ تاریخی در جهان معاصر و بویژه مثال‌هایی از فرهنگ ایرانی، ارائه شده است.

«مبانی انسان شناسی» ۶ فصل دارد که عناوین آن به ترتیب عبارتند از: «انسان شناسی و علوم اجتماعی»، «منشا انسان و فرهنگ»، «فرهنگ و جهان معاصر»، «انسان شناسی خویشاوندی»، «انسان شناسی سیاسی» و «انسان شناسی اعتقادات و باورهای دینی».

کد خبر 4450473

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 4 + 10 =