ارتباط با روسیه و چین نشان از شکست سیاست منزوی کردن ایران دارد

کارشناس مسائل بین الملل گفت: نفس وجود ارتباط ایران با روسیه و چین به معنای شکست سیاست تحریم و منزوی کردن ایران در عرصه بین المللی است.

شعیب بهمن کارشناس مسائل بین الملل در گفتگو با خبرنگار مهر در خصوص تاثیر همراهی روسیه و چین با ایران در ابعاد اقتصادی و سیاسی در دوران اعمال تحریم های آمریکا، اظهارداشت: رابطه با روسیه و چین در دوران تحریم ها برای ایران هم از منظر سیاسی و هم اقتصادی اهمیت زیادی دارد. در وهله اول این ارتباط با دو کشور قدرتمند جهان نشان می دهد که سیاست تحریم آمریکا در قبال ایران به منظور انزوای بین المللی کشور ما بی تاثیر بوده چرا که ما با دو کشور سطح بالای جهانی در ابعاد اقتصادی، سیاسی و نظامی همکاری های خوب و گسترده ای داریم.

وی گفت: نفس وجود ارتباط با دو کشور روسیه و چین به معنای شکست سیاست تحریم و منزوی کردن ایران است و از طرف دیگر رابطه با این دو کشور نشان دهنده این است که روسیه و چین برخلاف خواسته آمریکا تحت تاثیر سیاست تحریم آمریکا علیه ایران قرار نگرفته اند و همچنان تمایل به همکاری با ایران دارند. بنابراین آمریکا نتوانست اجماع جهانی علیه ایران تشکیل دهد و حتی روسیه و چین هم از آمریکا تبعیتی نداشتند که نشان دیگری از شکست آمریکا در به انزوا کشاندن ایران در عرصه بین المللی دارد و از طرفی بیانگر تنها ماندن آمریکا در عرصه جهانی است.

بهمن با اشاره به اهمیت ارتباط ایران با روسیه و چین در ابعاد اقتصادی و لزوم گسترش همکاری های تجاری با این دو کشور بیان داشت: یکی از مهمترین مسائل برای ایران فروش نفت ما به بازارهای جهانی و تداوم این موضوع است و همانطور که می دانید چین یکی از بزرگترین خریداران نفت ایران به حساب می آید و تداوم فروش نفت ما به چین نشان از شکست سیاست به صفر رساندن فروش نفت ایران در بازارهای جهانی از سوی آمریکا دارد.

کارشناس مسائل بین الملل افزود: بنابراین ارتباط مستمر تجاری با روسیه و چین در وهله نخست می تواند تاثیر خوبی در فروش نفت ایران به بازارهای جهانی داشته باشد. با توجه به تفاهمات انجام شده میان ایران با روسیه و چین در خصوص استفاده از ارزهای ملی در تبادلات پولی و بانکی با یکدیگر، می توان امیدوار به دور زدن تحریم های آمریکا بود و حداقل نتیجه از قِبل ارتباطات مالی و بانکی با این دو کشور می تواند ضعیف کردن یا کم اثرکردن سیاست تحریم بانکی ایران در جهان از سوی آمریکا باشد که این نیز برای ما اهمیت بالایی دارد.

وی با بیان اینکه چین و روسیه در حوزه تامین کالاهای اساسی و استراتژیک ایران می توانند تاثیرگذار باشند، اظهارداشت: سطح مبادلات اقتصادی میان ایران و چین در سال های گذشته بسیار قابل توجه بوده و این امیدواری وجود دارد که در دوران تحریم ها هم این سطح از تبادلات میان دو کشور تداوم داشته باشد و در حوزه های کالاهای استراتژیک، انتقال برخی فناوری ها و تجهیزات نوین و همینطور در حوزه انرژی همکاری ها تداوم داشته باشد.

بهمن در پایان خاطرنشان کرد: اساس همکاری های سیاسی و اقتصادی ایران با دو کشور روسیه و چین به عنوان دو عضو دائم شورای امنیت سازمان ملل و دو قدرت اقتصادی در جهان طبعاً بیانگر بی نتیجه ماندن سیاست تحریم و فشار علیه ایران از سوی آمریکا است و از طرفی نشان از ضعف آمریکا در تشکیل اجماع جهانی علیه ایران دارد.

کد خبر 4451599

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 4 + 12 =