ادامه روند فعلی مصرف آب اردکان را تبدیل به برهوت خواهد کرد

یزد ـ مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای یزد با بیان اینکه وضعیت منابع آب استان یزد بحرانی است و شرایط اردکان بغرنج‌تر است، گفت: ادامه روند فعلی مصرف آب، اردکان را به برهوت تبدیل خواهد کرد.

به گزارش خبرنگار مهر، محمدمهدی جوادیان‌زاده در نشست شورای حفاظت از منابع آب شهرستان اردکان اظهار داشت: برداشت‌های بی‌رویه از منابع آب استان یزد به ویژه در مصارف کشاورزی سبب شده تا وضعیت منابع آبی استان بحرانی شود.

وی عنوان کرد: میزان افت سفره‌های آب زیرزمینی زیاد است و این امر تا جایی پیش رفته که حتی فرونشست زمین در برخی دشت‌ها از جمله ابرکوه را به دنبال داشته است.

جوادیان‌زاده بیان کرد: وضعیت منابع آب استان بحرانی و در اردکان شرایط بغرنج‌تر است و اگر روند کنونی مصرف همچنان تداوم داشته باشد، منطقه تبدیل به برهوت خواهد شد.

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای یزد ادامه داد: در گذشته در اردکان آب به صورت بی‌رویه مصرف شده و کشاورزی نیز توسعه داده شده و در حال حاضر به واسطه کم آبی، توسعه کشاورزی در این منطقه، منطقی به نظر نمی رسد.

وی افزود: طرح ملی احیا و تعادل بخشی منابع آب از چند سال گذشته به دلیل مدیریت وضعیت سفره‌های آب زیرزمینی اجرایی شده و آمارها نشان می دهد در استان ۳.۵ میلیارد مترمکعب ذخایر آب های زیرزمینی را از دست داده ایم یعنی در سال، ۱۳۰ درصد آب های زیرزمینی مصرف می شود و از ذخایر نیز استفاده می کنیم که این رقم باید ظرف پنج سال به ۷۵ درصد تبدیل شود تا درصد افت سفره زیرزمینی به صفر برسد.

جوادیان زاده با اشاره به اینکه افت سطح آب استان، سالانه ۴۵ سانتی متر است، افزود: به همین منظور برنامه ریزی هایی برای مدیریت مصرف آب در بخش کشاورزی در نظر گرفته شده که از جمله می توان به تحویل حجمی آب، نصب کنتورهای هوشمند و طرح خاموشی زمستانه اشاره کرد.

وی با بیان اینکه تمام طرح ها به صورت تدریجی انجام می شود، اظهار داشت: طرح خاموشی زمستانه در سال اول به مدت ۳۰ روز، در سال دوم ۴۵ روز و در سال جاری به مدت ۶۰ روز اجرا می شود.

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای یزد ادامه داد: تاریخ خاموشی‌ها با هماهنگی بین شرکت آب منطقه ای، جهاد کشاورزی، توزیع برق و کشاورزان به منظور جلوگیری از خسارت به کشاورزان تعیین خواهد شد.

وی در مورد اردکان نیز بیان کرد: درحال حاضر ۸۵ درصد آب در اردکان در بخش کشاورزی مصرف می شود در حالی که ضریب اشتغال در این بخش هشت درصد است.

جوادیان زاده در پاسخ به برخی انتقادها در خصوص از بین رفتن محصول پسته در اردکان به دلیل کمبود آب اظهار داشت: بر اساس بررسی های صورت گرفته از بین رفتن محصول پسته به دلایل دیگری از جمله سرمازدگی و گرمازدگی بوده و کمبود آب نقش چندانی در این موضوع نداشته است.

کد خبر 4452310

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 6 + 0 =