پیشنهادهای حفظ باغستان سنتی منطبق بر واقعیت های موجود باشد

قزوین- رئیس شورای مشورتی سیاستگذاری «شمس» گفت: پیشنهادها برای حفظ باغستان سنتی باید منطبق بر واقعیات موجود باشد تا بتوانیم از این میراث ارزشمند صیانت کنیم.

به گزارش خبرنگار مهر، فرهاد درویشی روز شنبه در پانزدهمین جلسه هیئت رئیسه شورای مشورتی سیاستگذاری (شمس) قزوین ۱۴۰۴ که در معاونت برنامه‌ریزی و توسعه سرمایه انسانی شهرداری قزوین برگزار شد اظهار کرد: در دو جلسه گذشته گزارش اولیه بسته سیاستی دو کارگروه تخصصی امور فنی و مهندسی شهری و امور توسعه پایدار شهری ارائه شد.

درویشی افزود: هر کارگروه دو فرصت برای ارائه بسته سیاستی اول خود به هیات رئیسه دارد و پس از آن بسته تدوین شده به صورت مکتوب دریافت و در مجمع عمومی ارائه می‌شود.

وی با تاکید بر این که بسته‌های سیاستی باید واقع نگرانه تدوین شوند، گفت: چارچوب بسته سیاستی کارگروه‌ها در صورت امکان، براساس شیوه‌نامه نگارش شود و شرایط فعلی، الگوهای مورد استفاده کنونی، نقاط ضعف و قوت و مزیت بسته سیاستی ارائه شده نسبت به اقدامات گذشته در آن ذکر شود.

در این جلسه محمود داوران، رئیس کارگروه تخصصی امور توسعه پایدار شهری شمس، تاکید کرد: مطالعات نشان می‌دهد که مانع اصلی ساماندهی پایدار باغستان سنتی قزوین، نبود عزم قاطع اداری، برنامه‌ای و مدیریتی در سطح استان و حتی سطح ملی است.

داوران خاطرنشان کرد: شکل‌گیری اراده مدیریتی به منظور احیا، حفظ و بهره‌برداری از باغستان به مساحت ۲۵۰۰ هکتار، نیاز به فعالیت‌های ارتباطی، رسانه‌ای و مدنی دارد که در این میان شمس نقش پررنگی را می‌تواند ایفا کند.

وی تصریح کرد: با توجه به نقش شورای عالی شهرسازی و معماری ایران  و استان و سازمان باغستان سنتی شهرداری قزوین و اهمیت ویژه تجارب گذشته، ترکیب منسجمی از سیستم سنتی و مدرن با حضور مسئولان استانی، شهری، باغداران سنتی و سازمان نظام مهندسی برای ساماندهی باغستان پیشنهاد می‌شود.

رئیس کارگروه تخصصی امور توسعه پایدار شهری شمس تامین امنیت پایدار در تمام ابعاد را یکی از موارد مورد تاکید بسته سیاستی باغستان عنوان کرد و گفت: بدون تردید ساماندهی پهنه‌های لبه‌ای در معرض تغییر کاربری در قالب مالکیت خصوصی باغداران با مشارکت شهرداری از طریق اقدامات حمایتی و تشویقی اقتصادی، تامین آب و مدیریتی امنیت لازم را برای فعالیت‌های اقتصادی باغداران فراهم می‌کند.

داوران با بیان این که بدون ارائه برنامه و اختصاص بودجه مناسب به منظور تامین آب پایدار و کافی روند تخریب باغستان ادامه می‌یابد، گفت: پتانسیل آب منطقه برای آبیاری باغستان ۴۰ میلیون متر مکعب است، در حالی که ۲۵۰۰ هکتار باغستان سنتی به۵۰ میلیون متر مکعب آب نیاز دارد.

رئیس کارگروه تخصصی امور توسعه پایدار شهری شمس ادامه داد: جمع‌آوری آب‌های سطحی و هدایت به سمت باغات سنتی، تامین آب از سد طالقان و اصلاح روش‌های کشت و آبیاری از جمله راه‌های تامین کمبود آب مورد نیاز باغستان دانست.

در ادامه این نشست، عباس کشاورز صفیئی، دبیر شورای مشورتی سیاستگذاری (شمس)، یکی از موضوعات مهم باغستان سنتی را ورثه‌ای بودن آن‌ها دانست و گفت: وراثتی بودن باغات مشکل مالکیت ایجاد کرده و برخی از باغات سنتی، مالک مشخصی ندارند و به همین دلیل رها شده‌اند.

کشاورز صفیئی تصریح کرد: افزایش راندمان آبیاری باغستان باعث کاهش مصرف آب می‌شود که می‌توان از محل این صرفه‌جویی برای آبیاری و گسترش فضای سبز شهر قزوین استفاده کرد.

وی یادآور شد: در سال ۹۵، شهرداری قزوین قراردادی با دانشگاه بین‌الملل امام خمینی (ره) منعقد کرد که طی آن دانشگاه متعهد شد، نظام بهره‌برداری باغستان سنتی قزوین را ثبت جهانی کند، اما کار متوقف شده و نیاز به پیگیری دارد.

دبیر شمس با تاکید بر این که در اقتصاد خلاق، سود و زیان مطرح نیست و منفعت جمعی در اولویت است، گفت: اگر انسانی و اخلاقی به باغستان بنگریم، هرآنچه که برای باغستان هزینه شود، سود و منفعت جمعی است.

کشاورز صفیئی درمورد ایجاد باغ موزه و پارک در لبه‌های باغستان گفت: باغ موزه‌ها و باغ پارک‌ها در دنیا جواب داده اما اعمال آن نیاز به ثبات مدیریتی و تغییر کاربری دارد. ما هنوز به ثبات نرسیدیم و اگر باغ ویلا یا باغ موزه را آغاز کنیم، به روند تخریب باغستان دامن زده‌ایم.

جعفر نصیری شهرکی، رییس کارگروه تخصصی امور فرهنگی و اجتماعی شهری شمس، گفت: بسته ارائه شده خوب تهیه شده بود و امیدوارم شهرداری قزوین بتواند با این بسته سیاستی ابتکار عمل را به دست گرفته و شرایط موجود را ساماندهی کند.

رئیس کارگروه تخصصی امور فرهنگی و اجتماعی شهری شمس تصریح کرد: اجرای بسته سیاستی باغستان سنتی قزوین به رویکرد و ارائه آن توسط شمس بستگی دارد.

در ادامه این جلسه، هادی جعفری، عضو هیات رییسه شمس، با تاکید بر این که ثبت باغستان سنتی قزوین به عنوان میراث ملی، اقدام ارزشمندی است، گفت: اگر سازمان میراث فرهنگی مجموعه‌ای را ثبت می‌کند، باید منابع و امکانات احیا و نگهداری آن را نیز تامین کند که این درمورد باغستان نیز صدق می‌کند.

جعفری با بیان این که باغ موزه‌ها و باغ ویلاها راهکارهایی برای حفظ باغستان است، افزود: اگر اجازه دهیم در باغستان بنا ساخته شود، باغ حفظ می‌شود در حالی که این موضوع در بسته سیاستی کارگروه کاملا رد شده بود.

وی با تاکید بر این که بسته سیاستی کارگروه توسعه پایدار ایده آل تهیه شده و اجرای آن مشکل است، ادامه داد: اگر بخواهیم نقاطی از باغستان که فاقد درخت هستند را احیا کنیم، حداقل ۲۰ سال طول می‌کشد تا به درآمدزایی برسد.

همچنین مسلم بیدخام، عضو هیات رییسه شمس، گفت: تا زمانی که موضوع ارزش افزوده باغات و مالکیت آن‌ها تعیین تکلیف نشود، طرح‌ها و برنامه‌های مربوط به باغستان به نتیجه نمی‌رسد.

بیدخام تصریح کرد: همانند واحدهای تجاری، می‌توان مالکیت‌های دوجانبه برای باغستان تعیین کرد، مالکیت در اختیار شهرداری باشد و سرقفلی که ارزش اقتصادی دارد، در اختیار باغدار باشد. با این روش بخشی از ارزش افزوده تعریف می‌شود.

این عضو هیئت رئیسه شمس خاطرنشان کرد: باغستان سنتی، مسئله‌ای فرااستانی است و می توان با برگزاری سمینارها و برنامه‌های ملی، نسبت به آن حساسیت‌زایی کرد تا مدیریت کلان کشور برای آن برنامه‌ریزی و سرمایه‌گذاری کند.

بیدخام با بیان این که در کنار حفظ باغستان باید نسبت به احیای فرهنگ آن نیز اقدام کرد، تصریح کرد: افراد مسنی هستند که فرهنگ باغستان را در سینه دارند و اگر از دنیا بروند، فرهنگی بومی از دست می‌رود.

عباس نیکویه، رئیس کارگروه تخصصی حکمرانی خوب و مدیریت شهری شمس، نیز در این جلسه گفت: تصور می‌کنم کارگروه توسعه پایدار شمس، باید بیش از پیش به جایگاه مشارکت ذی‌نفعان و ذی‌ربطان توجه کند.

نیکویه با تاکید بر این که باغستان سنتی قزوین با مردم زنده است، گفت: زمانی که سرای سعدالسلطنه را تملک کردیم، نگران نگهداری آن بودیم که با واگذاری به مردم رفع شد. به اعتقاد من، حفظ باغستان نیز با این روش امکانپذیر است.

رئیس کارگروه تخصصی حکمرانی خوب و مدیریت شهری شمس با تاکید بر این که، حفظ باغستان با قوه قهریه و خریداری توسط شهرداری امکانپذیر نیست، افزود: باید پیشنهادات برای حفظ باغستان سنتی بر واقعیات منطبق باشد.

حسنعلی اصغری، عضو هیئت رئیسه شمس، گفت: بسته سیاستی خوبی ارائه شده بود که نشان از اهمیت کارگروه به موضوع مورد بررسی دارد.

اصغری اظهار کرد: بخشی از پیشنهادات ارائه شده درکارگروه به دلیل نبود عزم مدیریتی جدی در استان برای حفظ باغستان، قابل اجرا نیست، پس بسته سیاستی باید بر اساس این واقعیت نگارش شود.

وی با بیان این که باید این موضوع را با ابزارهای مختلف بزرگ کنیم تا جزو موضوعات مهم استان باشد، گفت: حفظ و احیای باغستان سنتی قزوین، بدون شکل‌گیری اراده مدیریتی قوی که در راس آن‌ها استانداری است، امکانپذیر نیست.

اصغری با تاکید بر این که باغداران اندوخته‌های ارزشمندی دارند که باید برای حفظ آن ها کوشید، بیان کرد: باید به مستندسازی تجربیات باغستان توجه خاصی شود تا دانش افرادی که می‌روند، استمرار داشته باشد.

 عضو هیئت رئیسه شمس با تاکید بر این که با توجه به رشد جمعیت، پساب شهر قزوین نیز رو به افزایش است، تصریح کرد:  مدیریت پساب یکی از نکاتی است که به درستی در بسته سیاستی کارگروه توسعه پایدار گنجانده شده بود و قابلیت اجرایی دارد.

کد خبر 4454121

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 3 + 6 =