خالص حساب سرمایه در بهار امسال به منفی ۵.۳ میلیارد دلار رسید

به گفته رئیس سابق سازمان سرمایه گذاری خارجی، خالص حساب سرمایه در سال ۱۳۹۲ قریب ۹- میلیارد دلار بوده است که در سال ۱۳۹۶به قریب ۲۰- میلیارد دلار رسیده است

به گزارش خبرنگار مهر، بهروز علیشیری، رئیس سابق سازمان سرمایه گذاری خارجی در صفحه اینستاگرام خود نوشت: خروج سرمایه از کشور در برابر ورود سرمایه به کشور ، یک شاخص مهم برای تعیین سلامت اقتصادی و کشش پذیری کسب و کار است آمارهای رسمی کشور نشان می دهد که خالص حساب سرمایه در سال ۱۳۹۲ قریب ۹- میلیارد دلار بوده است که در سال ۱۳۹۶ به قریب ۲۰- میلیارد دلار رسیده است!

 تراز حساب سرمایه در سه ماهه اول سال ۹۶ قریب ۱.۳ - میلیارد دلار بود. اما این رقم در سه ماهه سال ۹۷ به۵.۳ - میلیارد دلار رسیده است که رشد چشمگیر و هشدار دهنده ایی است از طرفی ۹.۴ میلیون نفر بعنوان گردشگر در سال ۹۶ از کشور خارج شده اند ، که این رقم در سال ۹۵ ، قریب ۸.۱ میلیون نفر بوده است. گرجستان، ترکیه و آذربایجان بیشترین رشد را در مقایسه این دو سال داشته اند. در گزارش دیگری داشتیم که قریب ۱۷۰۰شهروند ایرانی در سال ۹۵ ، فقط در ترکیه ملک خریده اند ! اگر هر مسافر ایرانی فقط برای هزینه گردشگری خود ۵۰۰ دلار از کشور خارج کند ، می شود ۵ میلیارد دلار ! چنانچه فقط یک درصد این افراد در خارج سرمایه گذاری کرده باشند ، رقم خروج سرمایه کشور بسیار نگران کننده خواهد بود. این در حالی است که در مقام مقایسه ، رقم جذب سرمایه گذاری خارجی کشور و پذیرش گردشگر بسیار اندک است این جریان خروج سرمایه باید بعنوان سندروم اقتصاد ایران بسیار جدی گرفته شوند.

کد خبر 4455323

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 7 + 5 =