واکسن آنفلوانزا در کرمان نایاب شد/مردم: با گران فروشان برخورد شود

کرمان – این روزها اگر به داروخانه های کرمان سر بزنید و سراغ واکسن آنفلوانزا را بگیرد فقط با یک جواب روبرو می شوید « نداریم و احتمال اینکه بقیه داروخانه ها هم داشته باشند کم است».

خبرگزاری مهر – گروه استان ها: مردم کرمان هنوز چند سال قبل را که آنفلوانزا در این شهر اپیدمی شد را به یاد دارند سالی که برای ماه ها مردم شهر چهره خود را پشت ماسک های رنگارنگ برای فرار از بیماری که موجب بستری شدن چندین نفر در شهر شد،  پنهان کردند.

حالا سال ها گذشته و فصل آذرماه به عنوان مهمترین فصل شیوع آپیدمی آنفلوانزا در راه است. گفته می شود تزریق واکسن این بیماری برای همه ساکنان شهر کرمان ضروری نیست اما بیمارانی که در گروه خطر قرار دارند از جمله سالمندان، بیماران قلبی و تنفسی و افرادی که بیماری های نقص سیستم ایمنی دارند باید از این واکسن استفاده کنند اما این روزها به هر داروخانه ای در کرمان سر بزنید تنها با یک جواب رو برو می شوید« واکسن نداریم و تصور هم نمی کنم جایی بتوانی این واکسن را پیدا کنی» مسئولان دانشگاه علوم پزشکی اما توجیه دیگری دارند و میگویند در ماه شهریور، مهر و آبان به میزان مورد نیاز واکسن به استان کرمان وارد شده و همه این واکسن ها توسط مردم خریداری و استفاده شده است و به دلیل اینکه فصل آغاز شیوع آنفلوانزا آغاز شده دیگر نیازی به توزیع دارو نداریم.

مسئولان به تقاضای خرید واکسن پاسخ دهند

این در حالیست که مردم همچنان متقاضی واکسن هستند و این انتظار را از مسئولان دارند به این تقاضا پاسخ داده شود.

محمد یکی از این افراد است که برای پدر مسنش در به در به دنبال واکسن است و می گوید: به داروخانه هلال احمر و اکثر داروخانه های مرجع در شهر سر زده ام اما خبری از واکسن نیست.

این شهروند می گوید: هر سال در تمام فصل زمستان می توانستیم واکسن را تهیه کنیم هر چند می گویند واکسن یک ماه بعد از تزریق اثر می کند اما به هر روی هنوز چهار ماه و نیم از فصل سرد سال باقیمانده و تزریق واکسن می توان جان برخی را نجات دهد. البته خبرهایی نیز از عرضه این دارو با قیمتهای بالاتر از نرخ مصوب نیز به گوش می رسد.

مرگ کودک کرمانی به دلیل آنفلوانزا نبود

مدیر گروه پیشگیری و مبارزه با بیماری های واگیردار دانشگاه علوم پزشکی کرمان به خبرنگار مهر گفت: چند روز قبل یک مورد فوت بر اثر بیماری ویروسی در کرمان گزارش شد که تست آنفلوانزا در خصوص این بیمار که فوت کرد و دو نفر دیگر از عضای خانواده اش که بهبود یافتند منفی بود.

مهدی شفیعی بیان کرد: آمادگی لازم برای مقابله با این بیماری در استان وجود دارد و دوز های لازم واکسن قبل از فصل سرما به کرمان وارد شده و مورد استفاده قرا گرفته است.

این واکسن ۳۰ تا ۳۵ روز زمان برای اثر بخشی نیاز دارد و تزریق این واکسن هر چند برای عده ای می تواند اثر بخش باشد اما در حال حاضر نمی توان مصونیت کامل برای تمام طول فصل سرد سال ایجاد کند

وی در خصوص کمبود واکسن در کرمان می گوید: این واکسن ۳۰ تا ۳۵ روز زمان برای اثر بخشی نیاز دارد و تزریق این واکسن هر چند برای عده ای می تواند اثر بخش باشد اما در حال حاضر نمی توان مصونیت کامل برای تمام طول فصل سرد سال ایجاد کند.

شفیعی بیان کرد: به مردم توصیه می کنیم پیشگیری های لازم را انجام دهند؛ مانند خودداری از دست دادن با افراد مبتلا، شستشوی مداوم دست ها و رعایت نکات بهداشتی می تواند تا حدود زیادی از ابتلاء به این بیماری جلوگیری کند.

۳۲ هزار عدد واکسن در کرمان توزیع شد

وی گفت: دانشگاه علوم پزشکی قبل از آغاز فصل سرما میزان قابل توجهی واکسن وارد استان کرده و تصور ما این است که اکثرافرادی که نیاز بوده این واکسن را تزریق کرده اند.

مدیر اداره داروی دانشگاه علوم پزشکی کرمان نیز در گفتگو با مهر اظهارداشت: ۳۲ هزار عدد واکسن آنفلوانزا در کرمان توزیع شده است اما در حال حاضر واکسنی در استان کرمان وجود ندارد.

اگر داروخانه ای این دارو را دارد باید با قیمت مصوب قبلی ارائه دهد و هر گونه فروش دارو در خارج از سیستم تعیین شده غیر قانونی است و در صورت گران فروشی نیز از مردم می خواهیم به دانشگاه علوم پزشکی خبر دهند

محمد حسیبی ادامه داد: از این واکسن باید در فصل خاص استفاده کرد و در حال حاضر تزریق واکسن نمی تواند به طور کامل افراد را مصون کند.

وی تاکید کرد: اگر داروخانه ای این دارو را دارد باید با قیمت مصوب قبلی ارائه دهد و هر گونه فروش دارو در خارج از سیستم تعیین شده غیر قانونی است و در صورت گران فروشی نیز از مردم می خواهیم به دانشگاه علوم پزشکی خبر دهند و برخورد شدید با این مراکز صورت خواهد گرفت.

وی گفت: واکسن هایی که در سال جاری توزیع شد مبتنی بر سویه های جدید بیماری بود و از نوع فرانسوی و هلندی در کرمان توزیع شد هر سال واکسن ترکیه ای هم وارد می شد که امسال این اتفاق روی نداده و مشکلات ارزی یکی از دلایل این موضوع بوده است.

در خواست ورود واکسن جدید را داده ایم

حسیبی گفت: با این وجود و با توجه به تقاضایی که در جامعه احساس می شود درخواست خود را به وزارت بهداشت برای اختصاص سهمیه جدید به کرمان داده شده است که امیدواریم ترتیب اثر داده شود.

وی در خصوص نحوه برآورد نیاز به ۳۲ هزار واکسن در کرمان گفت: سال های قبل استفاده ما در همین حدود بود و تعدادی واکسن مازاد بر مصرف باقی می ماند که موجب ضرر شرکت ها می شد.

مردم کرمان در آستانه فصل زمستان انتظار دارند حداقل واکسن مورد نیاز برای گروه های در معرض خطری که به این واکسن نیاز دارند تهیه شود تا بتوانند با خیالی آسوده تر فصل سرد سال را پشت سر بگذارند.

کد خبر 4460400

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 3 + 3 =