نخبگان با ارائه راهکار دولت رادر اجرای طرحهای توسعه ای حمایت کنند

ارومیه - معاون رئیس جمهوری و رییس سازمان اداری و استخدامی گفت: با توجه به محدودیت منابع مالی دولت به دلیل تحریم ها، نخبگان با ارایه راهکار دولت را در اجرای طرح های توسعه ای حمایت کنند.

به گزارش خبرگزاری مهر، جمشید انصاری دوشنبه شب در جلسه شورای اداری سردشت افزود: کار توسعه ای زمان بر است و در بلند مدت محقق می شود و به همین خاطر باید مطالبات به طور پیوسته مطرح شود.

وی گفت: دولت باید در سه مورد توجه ویژه تری به سردشت داشته باشد که شامل بهبود راه های ارتباطی، گازرسانی به روستاها و توسعە امکانات درمانی شهرستان است.

انصاری اظهار داشت: در بخش توسعه ای، مبادلات مرزی می تواند بسیار تاثیرگذار باشد و بر این باوریم توسعە مبادلات مرزی در بهبود وضعیت مردمی موثر است.

وی اضافه کرد: در آذربایجان غربی مناطق تکاب، چالدران و سردشت نسبت بە مرکز استان کم برخوردارند و باید راهکارهای مناسبی برای این موضوع پیدا شود که البته این محرومیت به خاطر نظام توسعه کشور و نظام مرکز - پیرامون است.

انصاری گفت: درخواست های مردم شهرستان سردشت در خصوص مشکلات و کمبودهای موجود در بخش های مختلف به مسوولان کشوری و استانی منتقل می شوند.

رئیس سازمان اداری و استخدامی در مورد وضعیت کشور نیز افزود: دولت وارد شرایط سخت تحریم و منابع مالی و بودجە نیز محدود شده است؛ در این شرایط باید بە دنبال روش های جدیدی برویم که در این راستا نخبگان هر منطقە می توانند راهکارهایی را پیشنهاد دهند تا هر منطقە با منابع و امکانات موجود، کار توسعەای و بیشتری را انجام دهند.

فرماندار سردشت نیز در این جلسه گفت: ۲۳ درصد از جمعیت ۱۲۰ هزار نفری این شهرستان بیکار هستند و مرگ میر جوانان در این شهرستان با منشا تصادفات از میانگین کشور بیشتر است.

نژاد جهانی اظهار داشت: سردشت از نظر میانگین سرانە ورزشی در استان در جایگاه آخر قرار دارد و بیش از ۸۰ درصد از فضای آموزشی این شهرستان نیز غیراستاندارد است.

وی اضافه کرد: این شهرستان دارای ٥٤۲ کیلومتر راه روستایی بوده و با توجه به اینکه محور توسعە سردشت گردشگری تعیین شده است، تحقق این امر نیازمند حمایت های مادی و راهبردی است.

جهانی با اشاره به اینکه اولین گازرسانی به روستاهای سردشت در دولت تدبیر و امید انجام گرفت، افزود: هم اکنون گازرسانی به ۲۵ روستا انجام شده و تا پایان سال نیز به ۴۰ روستا خواهد رسید.

وی یادآورشد: طول شبکه گاز در شهرستان سردشت هم اکنون ۲۸۰ کیلومتر است که ۱۵۳ کیلومتر آن در دولت تدبیر و امید اجرا شده است.

امام جمعه سردشت نیز در این مراسم با بیان اینکه مردم این شهرستان خواستار رسمی شدن مرز کیله و بازشدن معابر مرزی هستند اظهارداشت: این مرز می تواند در صورت توجه لازم به راه های دسترسی آن منبع درآمد بسیار خوبی برای مردم این شهرستان باشد.

وی با بیان اینکه جاده های مواصلاتی سردشت در طول چند سال اخیر تنها ترمیم شده اند، گفت: لازم است مسوولان برای تسهیل و توسعه حمل و نقل در این شهرستان اقدامات اساسی انجام دهند.

ماموستا محمد واوی با انتقاد از ناعادلانه بودن بودجه و اعتبارات در آذربایجان غربی افزود: مردم شهرستان های مرزی از جمله سردشت که در دوران دفاع مقدس مورد بمباران شیمیایی قرار گرفته اند انتظار دارند، توجه ویژه ای در زمینه تخصیص اعتبارات به آنها شود.

عضو شورای اسلامی شهر میرآباد سردشت نیز گفت: شهرداری های مناطق مرزی با مشکل کمبود بودجه و اعتبارات روبرو هستند بطوریکه بدهی شهرداری سردشت به حدود ۴۰۰ میلیارد ریال می رسد.

ماموستا رحمت الله شمسی افزود: لازم است در بخش گردشگری این شهرستان نیز سرمایەگذاری ها لازم انجام شود تا جوانان کمتر به شغل کولبری در مرزها بپردازند.

جمشید انصاری همچنین در جریان سفر به سردشت از پروژه های عمرانی سردشت از سد خاکی و نیروگاه ۱۵۰ مگاواتی آن بازدید و از نزدیک در جریان مراحل تکمیل این پروژه قرار گرفت.

معاون رییس جمهوری در این برنامه از تاج سد و تونل های حفاری شده نیروگاه آبی این سد دیدن و بر اجرای سریع این طرح و ورود برق آن به شبکه سراسری تاکید کرد.

مدیر اجرایی سد و نیروگاه آبی سردشت نیز در حاشیه این بازدید گفت: برای راه اندازی این پروژه تاکنون ۱۱ هزار میلیارد ریال هزینه شده است و طرح در مجموع از ۹۵ درصد پیشرفت فیزیکی برخوردار است.

حامد دهقانی افزود: عملیات احداث سد به پایان رسیده، سد هم اکنون در حال آبگیری است و فاز نخست نیروگاه آن نیز اردیبهشت امسال به بهره برداری می رسد.

وی بیان کرد: از آب ذخیره شده در پشت این سد، آب شرب شهرهای سردشت و ربط تامین می شود و بخشی نیز برای آبیاری اراضی پایین دست اختصاص پیدا می کند.

کد خبر 4463413

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 4 + 10 =