شهرداری و شورای شهر «کتابگردی» را جدی نگرفت/پیگیری تخفیف مالیاتی

شیراز- روز «کتابگردی» در شهری که داعیه پایتختی کتاب ایران دارد و سالها در مسیر کسب آن تلاش می کند از سوی مدیران شهرداری و شورای شهر جدی گرفته نشد.

به گزارش خبرنگار مهر، مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان، به مناسبت روز کتابگردی با همراهی حجت الاسلام محمد صادق مهرابی مدیر کل تبلیغات اسلامی فارس و دبیر انجمن اهل قلم فارس و تنی چند از خبرنگاران و عکاسان حوزه فرهنگ از کتابفروشی های شیراز بصورت سرزده بازدید داشتند.

صابر سهرابی مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان فارس ظهر پنجشنبه به صورت سرزده از ۵ کتابفروشی قدیم و ۴ کتابفروشی جدید بازدید کرد.

درآخرین روز هفته کتاب به نام روز کتابگردی نامگذاری شده است؛ از این رو برخی از مسئولان در این روز به بازدید از کتابفروشی های سطح شهر می پردازند و مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی فارس همدر حاشیه این بازدیدها گفت: به مناسبت کتابگردی در هفته کتاب، با همکاری انجمن اهل قلم، توانستیم از ۵ کتابفروشی قدیم و ۴ کتابفروشی جدید شیراز بازدید کنیم.

صابر سهرابی ادامه داد: مسایل و مشکلاتی که در این بازدید مطرح شد بیشتر بحث گرانی کاغذ است که کل جامعه با آن درگیر است و وزارت ارشاد با برپایی نمایشگاه ها، بن کتاب و تخفیف خرید کتاب و ... مانند طرح پاییزه کتاب سعی دارد تا سبد فرهنگی خانواده ها را با مسایل پیش آمده رونق ببخشد.

سعی داریم تا سبد فرهنگی خالی نشود

وی افزود: سعی داریم تا این سبد فرهنگی خالی نشود و بر آنیم تا در اولین فرصتی که بعد از نمایشگاه کتاب پیش بیاید با اتحادیه کتابفروشی های شیراز نشستی داشته باشیم.

رئیس شورای فرهنگ عمومی استان فارس اضافه کرد: یکی از مباحث دیگری که در این بازدید بیان شد بحث مالیات بود که برآنیم تا اگر راهی هست از طریق رایزنی با اداره مالیاتی تخفیفی بگیریم.

وی عنوان کرد: ترویج کتاب و کتابخوانی از مهمترین وظایفی است که دستگاه های فرهنگی بر عهده دارند و باید آن چه که در توان دارند برای گسترش این فرهنگ بگذارند.

سهرابی با اشاره به عصر انفجار اطلاعات گفت: در این زمان و با وجود فضای مجازی که استفاده از کاغذ کمتر شده باز حال و هوای کتاب و کاغذ متفاوت از تمام فضای موجود است؛ ما هم سعی داریم با برپایی نمایشگاه ها فضای کتاب را رونق دهیم، امیدواریم در سال آینده این مشکلات برطرف شود.

در پیوند با این رویداد فریدون قاسم زاده، مسئول کتابفروشی دانش در شیراز در گفت و گو با خبرنگار مهر با اشاره به موضوعی که این روزها اهالی فرهنگ به ویژه نویسندگان، ناشران و کتابفروشان را آزرده ساخته، درخصوص قاچاق کتاب، گفت: برخی از ناشران مانند آنهایی که شناخته شده هستند ممکن است ۲۰ عنوان درخشان داشته باشند که جبران کتاب های کم فروش آنان را بکند، بنابر این آنچه به صورت فروش کتاب در کنار خیابان و دستفروشان کتاب رونق یافته است موضوعی است که همت مسئولان را می طلبد.

شمارگان بالای کتاب های افست و ریسو را نشانه رونق کتاب ارزیابی نکنیم

وی درعین حال با تقدیر از آنچه مدتی است به همت وزارت ارشاد و اتحادیه ناشران پی گیری شده و برخی از انبارهای کتاب قاچاق کشف و ضبط شده است، افزود: نباید شمارگان بالای کتاب های افست و ریسو را نشانه رونق کتاب ارزیابی کرد و آنرا راه درآمدی برای دستفروشان دانست زیرا از مسیر درست چنانچه کتاب به دست مخاطب برسد دیگر ناشران، چاپخانه داران و کارگران این بخش ها متضرر نمی شوند و کتابفروشی مسیر صحیح خود را می پیماید.

این درحالیست که به باور رحمانی، مسئول پاتوق کتاب شیراز هم شمارگان ۲۰۰ نسخه ای کتاب به ویژه درخصوص آنچه به ادبیات ایران ارتباط دارد در خور شأن و جایگاه این کشور نیست و طرح های پاییزه، تابستانه و عیدانه کتاب ممری برای زیان کمتر کتابفروشی هاست.

این کتابفروش با توجه به آغاز هفدهمین نمایشگاه کتاب استان فارس که از روز شنبه ۳ آبان آغاز خواهد شد، گفت: ما در پاتوق کتاب به خاطر روز کتابگردی به مراجعان افزون بر تخفیف طرح پاییزه کتاب، درصدی هم به مناسبت این روز تخفیف در نظر گرفتیم.

وی نمایشگاه کتاب فارس را فرصتی برای حضور کتابفروشی های شیراز عنوان کرد که بتوانند جبران فروش سالانه خود کنند.

گفتنی است، طرح کتابگردی به منظور حمایت از کتاب‌فروشی‌های کشور و با تاکید بر حمایت از کتاب‌فروشی‌های محلی در ۴ سال گذشته همزمان با هفته کتاب در سراسر کشور برگزار شده است و بیست و ششمین دوره هفته کتاب جمهوری اسلامی ایران نیز با شعار «حال خوش خواندن» از تاریخ ۲۴ آبان تا ۱ آذرماه با مشارکت بیش از ۶۰ نهاد و سازمان در سراسر کشور برگزار ‌شد.

به گزارش خبرنگار مهر، کتابفروشی های اسفند، محمدی، شهر کاغذی، پاتوق کتاب، بلادی و کتابفروشی های مستقر در مسیر کوچه و گذر دهنادی از جمله مکان هایی بودند که در این روز مورد بازدید و اهدای شاخه گل و لوح تقدیر قرار گرفتند.

کد خبر 4465865

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 5 + 3 =