لزوم حمایت از معتادان متجاهر/نظارت اصولی بر کمپ ها صورت گیرد

قروه- حمایت از معتادان متجاهر و خانواده های آنان در کنار نظارت بر کمپ ها و برقراری ارتباط درست با بیماران گرفتار اعتیاد از جمله موارد مطرح شده در شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر قروه بود.

به گزارش خبرنگار مهر، نشست شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر با محوریت ساماندهی معتادان متجاهر در شهرستان قروه شامگاه شنبه در حالی برگزار شد که بیشترین مباحث به انتقادها از نبود حمایت معتادان بعد از درمان و در واقع رها کردن آنان به حال خود مربوط می شد.

در ابتدای این نشست فرماندار قروه با بیان اینکه معتادان متجاهر نیازمند حمایت همه جانبه و انگیزه هستند بر توجه به وضعیت خانواده های این بیماران در کنار حرفه آموزی و رها نکردن بعد از درمان تأکید کرد.  

 به گفته «موحد امان اللهی» امروزه باید به معتادانی کمک شود که از زمین و زمان ناامید شده و هیچ گونه اراده ای ندارند و در واقع معتادی که دخل و خرجش با اعتیاد سنجیده می شود یا معتادی که اختیار و اراده دارد و به دنبال درمان است با معتادی که ناامید شده، بسیار متفاوت بوده و کمک ها باید برای این افراد بیشتر باشد.

او بر حرفه آموزی حین درمان، حمایت کردن بعد از درمان، رصد پاتوق معتادان، نظارت بر توزیع مواد مخدر و ... تأکید کرد و خواستار همکاری همه جانبه در این زمینه شد.

«امان اللهی» با بیان اینکه اکثر خانواده های معتادان مشکل فقر معیشتی دارند، توجه به وضعیت خانواده های معتادان را هم مهم دانست و گفت: بحث اعتیاد و حواشی مرتبط به آن معضلی است که مردم شهرستان را آزار می دهد و باید با یک برنامه اصولی راه چاره ای در پیش گرفته شود.  

او همچنین از اینکه در استان مرکز اجباری نگهداری معتادان متجاهر مربوط به موضوع ماده ۱۶ وجود ندارد و اعتبار لازم برای این مسئله در گذشته در نظر گرفته نشده است انتقاد کرد.

ضرورت شناسایی صحیح معتادان

در ادامه معاون پیشگیری بهزیستی کردستان هم با اشاره به اینکه بحث ساماندهی معتادان متجاهر مسئله ای چالشی و هزینه بر است و باید با دقت بیشتری در این زمینه کار کرد، اظهار داشت: امروزه وضعیت به گونه ای است که دیگر نمی توان پیشگیری از اعتیاد را در اولویت قرار داد چرا که آسیب در این زمینه بسیار بالاست.

«باقر کرمی» با بیان اینکه اعتبار لازم برای ساماندهی معتادان متجاهر وجود دارد، تصریح کرد: این اعتبار باید مطابق تعریف قانونی معتاد متجاهر هزینه شود یعنی با غربالگری به شناسایی این افراد دست یافت و برای آنان کار کرد.

نظارت درست بر کمپ ها

مسئول یکی از کمپ های ترک اعتیاد در قروه هم در این ادامه این نشست مشکل اصلی را در نگهداری معتادانی دانست که به کمپ های مراجعه می کنند و بعد از کمی تغییر فیزیکی دوباره به همان حالت قبل باز می گردند.

«مظفر غلامی» با تأکید بر اینکه بررسی کمپ ها باید به صورت جدی باشد، گفت: ناظران و کارشناسان باید به این مسئله در کمپ های نگاه کنند که آیا کمپ به عنوان یک دکان راه اندازی شده یا نه صد خدمت رسانی وجود دارد.

او با انتقاد از اینکه نباید معتادی را که خانواده اش پولدار است بیشتر در مرکز نگه داشت، افزود: اگر دلسوزانه کار شود موفقیت هم حاصل می شود و باید دانست که ورود پول نقد به کمپ ها فساد می آورد.

«غلامی» مهمترین اصل در کمپ ها را برقراری ارتباط با معتادان و ایجاد وابستگی به محیط دانست.

در ادامه این نشست هم رئیس شورای شهر قروه درخواست کرد تا مکانی برای نگهداری این افراد در راستای کاهش آسیب ها در جامعه در نظر گرفته شود.

کد خبر 4467073

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 1 + 10 =