تیک‌آف توسعه استان سمنان با زیرساخت‌های هوایی

سمنان - فرودگاه‌ها بهترین زمینه برای فراهم آوردن توسعه هستند و مردم استان سمنان از مسئولان استانداری تا رئیس جمهور توقع دارند تا به این زیرساخت مهم نگاه ویژه داشته باشند.

خبرگزاری مهر، گروه استان ها - مرتضی باقری: فرودگاه عامل توسعه اقتصادی است اما وجود این دو زیرساخت در یک استان کم‌جمعیت مانند سمنان تقابل است یا فرصتی برای توسعه؟ این سؤالی است که در یک دهه اخیر به‌خصوص در بسیاری محافل اجتماعی و رسانه‌ای استان سمنان مطرح می‌شود.

بارها شنیده‌ایم که شرق و غرب استان سمنان در صورت همراهی می‌توانند استانی توسعه‌یافته را رقم بزنند اما باید پذیرفت که کسانی منافعی در تخریب چهره این اتحاد مردمی بین شرق و غرب رادارند کسانی که منفعتشان در اختلاف است و آن‌ها را می‌توان کاسبان تفرقه نامید.

وقتی جای دلسوزی و تخریب عوض می‌شود

این افراد انگیزه‌های متعددی دارند، برخی‌شان رأی می‌خواهند و سعی دارند تا بااحساسی کردن مردم درباره مزیت‌های غرب و شرق، همه را به هم بریزند و برخی دیگر می‌خواهند تا فقط مطرح شوند که اگر کرسی معاونت، ریاست و یا هر پست دیگری خالی شد، نیم‌نگاهی هم به آن‌ها داشته باشند اما دراین‌بین مردم ضرر خواهند دید.

این تفکر که با تخریب شرق می‌توان موفق شد و یا برعکس با تخریب غرب می‌توان مردم را با خود همراه کرد تصوری غلط است که متأسفانه از یک‌بار احساسی روانی برمی‌آید، لذا با یک مثال به این موضوع می‌پردازیم، فرض کنید طرفدار یک تیم فوتبال در پایتخت هستید فرقی ندارد قرمز یا آبی؛ از خودتان بپرسید از برد تیم خودتان بیشتر خوشحال می‌شوید یا از باخت تیم رقیب؟ اگر از باخت تیم رقیب خوشحال می‌شوید به‌احتمال‌زیاد فردی مستعد برای سوارشدن بر بال احساسات هستید و وقتی در شهرستان شما سخن از تخریب فرودگاه دیگر شهرستان استان می‌شود احتمالاً با سوت و کف آن را همراهی می‌کنید. اما اگر از برد تیمتان خوشحال می‌شوید باید بدانید که از توسعه شهرستان خوشحال می‌شوید حال‌آنکه دراین‌بین حالت سومی هم وجود دارد.

اینکه تیم‌های پایتخت را با نگاهی ملی دید یعنی در کنار علاقه به تیم آبی، تیم قرمز را هم نماینده ایران اسلامی برشمارد یا برعکس؛ به‌عبارت‌دیگر در کنار علاقه به توسعه غرب باید طرفدار توسعه شرق هم بود و البته برعکس...

کسی از تفرقه سود نمی‌برد

امروز استان سمنان نیازمند این نگاه است و تلاش مسئولان استانداری نیز این امر را دنبال می‌کند خدا می‌داند که چاوشی وقتی خبر شنیدن ضرب سکه دارالمرحمه را در سمنان شنید خوشحال‌ترین فرد آن روز سراسر استان بود چراکه بالاخره یک عامل وحدت زا را یافته بود که می‌توان بر آن مانور داد تا در برابر افرادی ایستاد که بر طبل تفرقه می‌کوبند. به خاطر دارم سال گذشته یک سرمایه‌گذار در دامغان به تولید گل می‌پرداخت این تولیدکننده گل شاید بیشتر از هر کس دیگری در استان سمنان برای ایجاد مرز هوایی لحظه‌شماری می‌کند چراکه گل‌هایش باید در لحظه به بازار برسند.

خودتان را جای این فرد بگذارید که در میان بازی‌های بیهوده این‌سو و آن‌سو درمانده است! گاهی شایعه می‌شود که اگر شرق مرز هوایی بگیرد سر غرب بی‌کلاه است! گاهی می‌گویند اداره کل راه و ترابری را می‌گیریم مرز هوایی را می‌دهیم! گاهی می‌گویند مرز هوایی در هر استان فقط به یک نقطه اعطا می‌شود برخی وقت‌ها می‌گویند مرز هوایی گرگان و سبزوار باعث می‌شود تا به شاهرود مرز هوایی ندهند و ده‌ها مورد دیگر که اصلاً باور پذیر نیست.

توسعه نیازمند تغییر نگاه

برای توسعه ناچار هستیم که تمام استان سمنان را یکسان ببینیم هرچند کار دشواری است اما باید نگاهمان را تغییر دهیم سال‌های سال است که به بهانه قطب کشاورزی بودن شاهرود را از توسعه صنعتی دورنگه داشته‌ایم حال‌آنکه تمام گندم تولیدی در استان ۱۱۰ هزار تن است و جالب است بدانید در یک شهرستان استان گلستان که یک‌دهم شاهرود هم جمعیت ندارد ۲۷۰ هزار تن گندم تولید می‌شود پس کجا قطب کشاورزی است؟

باید اجازه ورود صنایع را نیز به شاهرود داد و با حمایت از مرز هوایی این فرودگاه به شرق استان سمنان جانی تازه بخشید، در غرب نیز همین‌گونه است امروز یکی از سه دانشگاه برتر شمال شرق ایران در سمنان قرار دارد و چرا نباید از این ظرفیت برای همراهی اساتید و دانشجویان بهره نبرد؟ چرا نباید با مرز هوایی فرودگاه سمنان امکان صادرات محصولات صنعتی و تولیدی این استان را فراهم نکرد؟ چرا نباید با مرز هوایی این استان بازارهای جدیدی را برای تولیدات مرکز استان فراهم نکرد؟ گاهی باید نگاهمان را تغییر دهیم. از سوی دیگر نیاز است که دولت در این زمینه اهتمام بیشتری داشته باشد.

کد خبر 4468038

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 2 + 0 =