موافقت وزارت کشور با طرح استانی-شهرستانی شدن انتخابات مجلس

رئیس کمیسیون شوراها و سیاست داخلی مجلس از موافقت وزارت کشور با طرح استانی- شهرستانی شدن انتخابات مجلس شورای اسلامی خبر داد.

محمدجواد کولیوند در گفتگو با خبرنگار مهر، ضمن اعلام این خبر گفت: امروز آخرین جلسه کمیسیون شوراها و سیاست داخلی برای بررسی طرح استانی شدن انتخابات برگزار می شود.

وی در تشریح این طرح، افزود: استانی شدن انتخابات دو حالت دارد؛ در حالت اول مانند مجلس خبرگان رهبری به تعداد کرسیهای هر استان مردم استان رأی میدهند تا نمایندگان مجلس انتخاب شوند.

رئیس کمیسیون شوراها و سیاست داخلی اظهارداشت: حالت دیگر انتخابات استانی -شهرستانی است که بر اساس آن نامزدهای انتخابات در شهرستان ها ثبت نام میکنند و باید درصدی از رأی خود از حوزه انتخابیه‌شان کسب کنند و پس از آن با تجمیع رأی استان، افرادی که آرای بیشتری را اخذ کرده باشند، از طرف استان به مجلس راه می یابند.

کولیوند گفت: امروز این طرح نهایی شده و به اداره قوانین ارسال می‌شود تا در دستور کار مجلس قرار گیرد.

وی اظهارداشت: در طرح مجلس الگوی استانی -شهرستانی مدنظر قرار گرفته است و احتمالا این طرح تا دو هفته آینده در دستورکار مجلس قرار خواهد گرفت.

رئیس کمیسیون شوراها  و سیاست داخلی مجلس در خصوص نظر وزارت کشور پیرامون برگزاری استانی -شهرستانی انتخابات مجلس، گفت: وزارت کشور در تنظیم این طرح مجلس را همراهی کرده است و با این طرح موافق است.

نماینده مردم البرز در مجلس شورای اسلامی افزود: لایحه جامع انتخابات از سوی وزارت کشور به هیئت دولت ارائه شده اما هنوز از سوی هیئت دولت به مجلس تقدیم نشده است، بنابراین ما مجبور شدیم این طرح را تدوین کنیم.

کد خبر 4469635

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 5 + 13 =