تبیین نشدن صحیح جایگاه مساجد علت کم توجهی به نقش آن

یک کارشناس مذهبی گفت: علت اصلی کم رنگ شدن نقش مساجد اشکالات پایه ای در تبیین جایگاه آن بوده و پررنگ تر کردن نقش مساجد به وسیله فرهنگ سازی باید دغدغه اصلی مدیران باشد.

محمدصادق کفیل استاد دانشگاه و کارشناس مذهبی در گفتگو با خبرنگار مهر با اشاره به نقش پایه ای و اساسی مساجد در زندگی اجتماعی گفت: اگر به نگاه دین نسبت به اهمیت مساجد در آیات، روایت و سیره اهل بیت توجه کنیم به جایگاه این مکان مقدس در زندگی انسان پی خواهیم برد.

کفیل با بیان اینکه مساجد بهترین مکان برای جلو گره شدن محور نظام زندگی هستند، ادامه داد: به همین دلیل نبی خاتم (ص) شروع فعالیت خود را با مسجد آغاز کردند.

وی با بیان اینکه امروزه برنامه های مساجد در حال رشد و توسعه است عنوان کرد: اما دلیل کم توجهی یا حضور کم قشر جوان در این مکان تبیین نشدن جایگاه مساجد و پی نبردن مدیران به نقش اساسی آن است.

وی تصریح کرد: علت اصلی کم رنگ شدن نقش مساجد اشکالات پایه ای در تبیین جایگاه آن بوده است. امروزه نیز پررنگ تر کردن نقش مساجد باید دغدغه اصلی مدیران باشد و با فرهنگ سازی باید این امر انجام شود. سازمان های مختلف از جمله سازمان اوقاف، شورای عالی انقلاب فرهنگی نیز می توانند برای فرهنگ‌سازی در این زمینه فعالیت کنند.

وی با بیان اینکه می توان قابلیت های مساجد را به آنها بازگرداند عنوان کرد: در سال‌های اخیر خوشبختانه اتفاقات خوبی در این زمینه افتاده و مساجد بسیار پویا تر از قبل شده اند اما تقویت این امر و افزایش نقش مساجد با کمک مدیران و بسترسازی حاکمیت اجرایی خواهد شد.

این استاد دانشگاه با توضیح درباره اینکه مدیران چگونه می تواند در تبیین جایگاه مساجد در جامعه موثر باشند، عنوان داشت: در سال‌های اخیر مکان های موازی با مساجد مانند سراهای محله، فرهنگسراها و مصلاها  تعریف شده است.

کفیل با اشاره بر اینکه به جای توسعه مساجد کار فرهنگی را از مسجد بیرون برده و به توسعه مکان‌های دیگر پرداختیم، تصریح کرد: مدیران باید برای این امر تلاش کنند تا فعالیت‌های فرهنگی را که در حسینیه ها فرهنگسرا و غیره برگزار می شود، به مساجد بازگردانده شود.

وی با بیان اینکه یکی از اشتباهات نظام اسلامی ساخت مکان هایی با عنوان مصلا بود، خاطرنشان کرد: با ساخت مصلا بسیاری از اقداماتی که پیش تر در مسجد صورت می گرفت به این مکان منتقل شد در حالی که باید به جای ساخت مصلا به توسعه مساجد می پرداختیم.

 این کارشناس مذهبی با بیان اینکه یکی از رسالت‌های حوزه های علمیه تبیین جایگاه مسجد است، اظهار داشت: متاسفانه امروزه مساجد تنها در اقامه نماز خلاصه می شود هرچند که اگر این جایگاه نیز به‌درستی شناخته شده بود و همه محل اصلی اقامه نماز را مسجد می دانستند، باز هم اهمیت این مکان بیش تر توجه می شد.  

کفیل با بیان اینکه مهمترین مسئولیت علما، روحانیون و طلاب اقامه نماز جماعت است،  اظهار کرد: اما نکته مهم آن است که به جا آوردن این فریضه و محور حرکت طلاب و روحانیون باید بر اساس احیای مساجد صورت گیرد.

وی با تاکید بر اینکه سازمان ها و مدیران باید برای پررنگ تر شدن نقش مساجد فرهنگ سازی کنند، افزود: به عنوان مثال سازمان تبلیغات اسلامی باید برای پویاتر شدن اسلام، بر محور رشد مساجد حرکت کند یا وزارت ارشاد نیز باید در تبیین قابلیت های مساجد کم کاری نکند.

وی ادامه داد: آموزش و پرورش نیز می تواند برای ایفای نقش خود در این خصوص، کتبی تحت عنوان مسجد داشته باشند، حتی می‌توان در وزارت علوم رشته مساجد را نیز ایجاد کرد.

این استاد دانشگاه تأکید کرد: حاکمیت باید برای پررنگ تر کردن نقش مساجد بسترسازی کرده و یک نهضت اساسی به راه اندازد.

کفیل درخصوص شیوه این فرهنگ‌سازی نیز توضیح داد: فرضا جایگاه مدارس برای همگان روشن و مشخص است و برای مساجد نیز باید با بسترسازی مناسب جایگاه رسمی و مهم این مکان مقدس در جامعه و در زندگی انسان ها مشخص و تبیین شود.

کد خبر 4472085

برچسب‌ها

مطالب بیشتر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 6 + 8 =