پوشش۵۰۰ هزار مددجوی پشت‌ نوبتی در بهزیستی

جانشین رئیس سازمان بهزیستی با اشاره به اینکه در سال جاری بیش از ۵۰۰ هزار پشت‌نوبتی به چرخه حمایت بهزیستی وارد شده‌اند، گفت: ۷۷۰۰ میلیارد تومان برای مبارزه با فقر به بهزیستی اختصاص یافته است.

به گزارش خبرنگار مهر، پهبد پورشبانان در نشست خبری که به مناسبت روز جهانی معلولان برگزار شد، اظهار داشت: از ابتدای انقلاب تا سال ۹۶، ۵۰۰ هزار نفر مددجو و معلول مستمری دریافت می‌کردند این در حالی است که از ابتدای امسال ۵۳۰ هزار نفر به جمعیت مستمری‌بگیران اضافه شد.

وی ادامه داد: همچنین در سال جاری با توجه به حمایت دولت از اقشار ضعیف و رفع فقر، ۷۷۰۰ میلیارد تومان در بودجه سال ۹۷ به بهزیستی اختصاص داده شد.

جانشین رئیس سازمان بهزیستی افزود: علی‌رغم همه تلاش‌ها و با توجه به تحریم‌های صورت گرفته و افزایش مستمری ۳.۲ درصدی در سال گذشته، با مشکل مستمری روبرو هستیم و ممکن است این افزایش با توجه به تورم‌ها، باعث خشنودی مددجویان نباشد.

وی از همکاری سازمان برنامه و بودجه خبر داد و گفت: در سال جاری به منظور جبران افزایش قیمت تجهیزات معلولان، سازمان برنامه و بودجه همکاری خوبی را انجام داد به طوری که اعتبارات ارزی برای جبران آن در نظر گرفته شده است.

پورشبانان همچنین به قانون جامع حمایت از حقوق معلولان نیز اشاره و تصریح کرد: تأمین منابع کامل این قانون کار سختی است و در شرایطی که دولت دارد، نمی‌توان یکباره تمامی بودجه لازم برای اجرایی شدن آن را اختصاص دهد به همین دلیل باید مرحله به مرحله و طی چند سال نسبت به اجرای آن اقدام کنیم.

وی با بیان اینکه امروز در قالب پیش‌نویس نهایی، اعتبار مورد نیاز برای اجرای قانون جامع در سال ۹۸ را به دولت ارائه می‌دهیم، گفت: اعتبار پیش‌بینی شده که ۲۰۰۰ میلیارد تومان است و سازمان برنامه و بودجه نیز با آن موافقت کرده، در قالب پیش‌نویسی به دولت ارائه می‌شود که امیدواریم مورد موافقت قرار گیرد.

جانشین رئیس سازمان بهزیستی تأکید کرد: به منظور اجرای تمامی مفاد قانون جامع حمایت از حقوق معلولان، ۱۲ هزار میلیارد تومان اعتبار نیاز است.

پورشبانان همچنین به همراهی دولت برای جبران تفاوت قیمت یارانه مراکز در سال جاری با قیمت تمام شده خدمات، اشاره کرد و گفت: با توجه به اینکه یارانه سال ۹۷ مراکز، سال گذشته به تصویب رسیده و امسال نیز با افزایش تورم ناگهانی روبرو بودیم، دولت عنوان کرده که یارانه‌ها ۲۰ درصد در سال جاری و سال ۹۸ افزایش پیدا کند.

وی با اشاره به اینکه بهزیستی دستگاهی است که بیشترین مشارکت بخش دولتی را دارد، گفت: در حال حاضر ۲۲۰۰ مرکز به ۱۲۰ هزار معلول خدمات مختلف ارائه می‌دهد و ما نیز وظیفه داریم بخشی از هزینه‌های آنها را جبران کنیم که پیشنهاد تأمین این منابع مورد توافق سازمان برنامه و بودجه قرار گرفته است.

جانشین رئیس سازمان بهزیستی از افزایش نگهداری معلولان در منازل خبر داد و گفت: رویکرد اصلی ما زندگی معلولان در کنار خانواده‌های خود و استفاده از خدمات توانبخشی در منازل است. در این راستا اقدامات لازم را انجام می‌دهیم.

وی همچنین به خانه‌های کوچک معلولان نیز اشاره کرد و افزود: از دو سال قبل با کمک سازمان‌های جهانی و خیرین، خانه‌های کوچکی را برای معلولان خفیف در نظر گرفته‌ایم که قصد داریم تعداد این خانه‌ها را نیز افزایش دهیم.

پورشبانان از رویکرد بهزیستی که تغییر از مراکز شبانه‌روزی به سمت مراکز روزانه است، خبر داد و گفت: سعی می‌کنیم در جهت رسیدن به این اهداف و برنامه‌ها، اقدامات لازم را انجام دهیم و همچنین به منظور اشتغال پایدار مددجویان و معلولان، حمایت‌هایی از کارفرمایان مانند بیمه و پرداخت بخشی از حقوق آنها انجام می‌دهیم.

جانشین رئیس سازمان بهزیستی در مورد کاهش معلولیت‌زایی در کشور اظهار داشت: از ابتدای قانون برنامه ششم توسعه، استفاده از مشاوره ژنتیک و آزمایش‌های ژنتیک برای پیشگیری از معلولیت‌زایی در کشور اجرایی شده است به طوری که تاکنون ۲۰۰ هزار زوج از مشاوره‌های پیش از ازدواج ژنتیک برخوردار شده‌اند.

وی گفت: خانواده‌هایی که دارای یک یا چند فرزند معلول هستند و قصد افزایش فرزند را دارند، می‌توانند با مجوز سازمان بهزیستی به طور رایگان از مشاوره و آزمایش‌های ژنتیک برخوردار شوند تا شاهد تولد فرزند معلول نباشیم.

پورشبانان در مورد حمایت محسنی‌ بندپی در خصوص استخدام معلولان در سازمان تأمین اجتماعی گفت: دکتر بندپی همیشه هرجا که باشد، دغدغه بهزیستی و معلولان را دارد و مطالبه‌گری ایشان پابرجاست و قطعاً توجه خاصی به جامعه هدف خواهد داشت.

جانشین رئیس سازمان بهزیستی به معلولانی که در سال جاری دارای شغل شده‌اند، اشاره و تصریح کرد: در سال جاری ۱۳ هزار و ۷۳۷ معلول دارای شغل شده‌اند که بیش از دو برابر این تعداد نیز برای ایجاد شغل آماده‌سازی شده‌اند.

کد خبر 4472593

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 3 + 2 =