بانکها در تامین تسهیلات مددجویان بهزیستی همکاری خوبی ندارند

شیراز- مدیرکل دفتر اشتغال و کارآفرینی بهزیستی کشور، گفت: بانک ها در تامین تسهیلات برای مددجویان بهزیستی همکاری خوبی با ما ندارند.

به گزارش خبرنگار مهر، مهناز کاشی ظهر شنبه در نشستی خبری با توجه به اینکه منابع بانکی جهت اعظای تسهیلات به مددجویان بهزیستی قرض السنه است، افزود: با یک روند واحد این تسهیلات به مددجویان داده نمی شود.

وی با اعلام اینکه ۱۵ بانک، عامل اعطای تسهیلات به مددجویان بهزیستی هستند، گفت: برخی بانک ها بر اساس رویه مشخصی اقدام به پرداخت وام نمی کنند.

کاشی در ادامه به روال کار در سازمان بهزیستی در خصوص خدمات رسانی به مددجویان پرداخت و افزود: بهزیستی در تامین اشتغال مددجویان، تسهیل گری اشتغال می کند و وظیفه اش ایجاد شغل نیست.

وی با بیان اینکه مهارتهای فنی، کسب و کار و مهارت های زندگی از جمله این وظایف است، عنوان کرد: ما سالانه تعهد داریم ۵۰ هزار شغل برای مددجویان در سراسر کشور ایجاد کنیم که ۲۷۳۴ شغل سهم استان فارس است.

مدیرکل دفتر اشتغال و کارآفرینی بهزیستی کشور درعین حال با تصریح اینکه به طور معمول افراد ۱۸ تا ۵۰ سال که مراحل آماده سازی شغل را طی کرده باشند، در اولویت کار قرار دارند، افزود: سازمان بهزیستی ۴.۵ میلیون نفر تحت پوشش دارد که یک و نیم میلیون متقاضی کار هستند.

کاشی با این حال تاکید کرد: تمام افرادی که به نوعی دارای معلولیت هستند توانمندی های دیگری دارند که برای کارآفرینی مفید است.

وی با اعلام اینکه از بابت بند «ب» منابع سالیانه، این نهاد، ۶۰۰ میلیارد تومان در سال جاری است، گفت: فرایند آماده سازی شغلی را باید مددجویان بهزیستی طی کنند تا مورد حمایت شغلی قرار گیرند.

مدیرکل دفتر اشتغال و کارآفرینی بهزیستی با اشاره به یارانه ارتقای کارایی تصریح کرد: این یارانه خاص معلولین است که در اختیار کارفرمایانی که معلولین را بکار می گیرند به مدت ۵ سال قرار می گیرد.

کاشی در عین حال تاکید کرد که از یک تا ۲ مشوق یارانه ای می تواند در اختیار کارفرمایانی که مددجویان بهزیستی را جذب کار کنند، قرار گیرد.

این در حالیست که به گفته مدیرکل دفتر اشتغال و کارآفرینی بهزیستی کشور، سالانه ۲۵ تا ۳۰ هزار نفر به جمعیت معلولان افزوده می شود؛ با توجه به افزایش آسیب های اجتماعی با افزایش ورودی های بهزیستی روبه هستیم.

وی همچنین اعلام کرد: از منابع صندوق توسعه ملی، ۵۰۰ میلیارد تومان به بهزیستی داده می شود که تا سقف ۶ میلیارد تومان به کارفرمایانی که معلولین را جذب شعل کنند اختصاص می یابد.

کاشی درخصوص ایجاد بازارچه های دایمی تولیدات معلولان و مددجویان سازمان بهزیستی تصریح کرد: سازمان بهزیستی اجازه فعالیت اقتصادی ندارد، اما سامانه های مختلف است که نسبت به بازاریابی و فروش تولیدات این عزیزان می کنند.

این درحالیست که به گفته مهناز کاشی، هرسال دست کم ۳۰۰ بازارچه خیریه در کشور به فروش محصولات مددجویان کمک می کند.

وی با این حال، عنوان کرد: فرهنگ کار و عدم خودباوری معلولین و جامعه درباره توانمندی آنان در موقعیتی است که نیاز به حمایت دارد و چنانچه افزایش یابد به راحتی می توان معضل اشتغال آنان را حل کرد.

به گزارش خبرنگار مهر، ۱۱ آذرماه روز جهانی معلولان است که در استان فارس نیز این روز گرامی داشته می شود.

کد خبر 4472676

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 9 + 9 =