ترانه ساحت موسیقایی دارد/ ضرورت فاصله گرفتن از شعرسرایی شابلونی

داور بخش ترانه شانزدهمین جشنواره شعر و داستان «جوان سوره» ضمن اشاره به کیفیت ترانه‌های راه یافته به این رویداد ادبی عنوان کرد: ترانه بیش از آن که ساحت مکتوب داشته باشد، با موسیقی معنا می‌شود

به گزارش خبرگزاری مهر، به نقل از روابط عمومی موسسه سپهر سوره هنر، سید حسین متولیان داور بخش ترانه شانزدهمین جشنواره شعر و داستان «جوان‌سوره» با ارزیابی کیفیت آثار این دوره از جشنواره بیان کرد: به نظرم سطح کیفی آثار مطلوب بود. خوشبختانه ترانه های متوسط و ضعیف در آثار وجود نداشت و سعی شده بود ویژگی های ادبی رعایت شود.

وی با اشاره به معیارهای داوری در این رویداد ادبی افزود: در این جشنواره با سه معیار موسیقی پذیر و مردم فهم بودن، ویژگی های جامعه شناسانه، مشخصه‌های ادبی و شاعرانگی ترانه‌ها را ارزیابی کردیم. اما بی دقتی‌هایی نیز وجود داشت که می‌شد با برخی تغییرات از نظر وزنی، حشو یا ضعف تالیف آن ها را اصلاح کرد و کیفیت اثر را ارتقا داد. به نظرم باید با ترانه سرایان جوان این نکات را مطرح کرد. 

متولیان همچنین خاطر نشان کرد: نکته بعدی در مورد آثار جشنواره شعر و داستان «جوان سوره» این است که با کارهای شاخص و اعجاب آوری در آثار برخورد نکردیم. این اتفاق ضرورت این مساله را تایید می کند که باید از شعرسرایی به اصطلاح شابلونی فاصله بگیریم اما ترانه ها به طور کلی از استاندارد قابل قبولی برخوردار بودند. 

این شاعر با بیان این که ترانه قالبی سهل و در عین حال ممتنع است، عنوان کرد: در شعر کلاسیک باید به ابزارهای ادبی متکی بود، اما در حوزه ترانه نیاز به دانستن جامعه شناسی و مردم شناسی حس می شود. در عین حال موسیقی را نیز باید شناخت. اساسا نقطه افتراق این قالب ادبی با شعر کلاسیک در همین نکته است که مخاطب آن از هر قشری را شامل می شود و باید اثری منطبق بر سلیقه آن ها خلق کرد. 

وی با اشاره به پیشنهاد هیات داوران برای حمایت از ترانه سرایان جوان شرکت کرده در شانزدهمین جشنواره شعر و داستان «جوان سوره» بیان کرد: به دلیل این که ترانه یک گونه شنیداری و موسیقایی است، پیشنهاد هیات داوران این بخش به مسئولان جشنواره این است که آثار برتر برای تهیه یک آلبوم موسیقی مدنظر باشند. چراکه ترانه بیش از آن که ساحت مکتوب داشته باشد، با موسیقی معنا می شود. 

شانزدهمین جشنواره شعر و داستان «جوان سوره»به همت موسسه فرهنگی هنری سپهر سوره هنر با همکاری مرکز آفرینش های ادبی حوزه هنری 20 و 21 آذر ماه در شهر رشت برگزار می شود، برگزار می‌شود. 

این جشنواره دارای دو بخش اصلی «شعر» و «داستان»(با موضوع آزاد) و بخش «ویژه»(با موضوع مدح پیامبر و وحدت) است. 

دبیری این جشنواره را در بخش شعر محمدجواد شرافت و در بخش داستان محمدرضا شرفی خبوشان برعهده دارند.

کد خبر 4472683

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 3 + 9 =