سمن‌ها در پیگیری مطالبات مردمی به شورای شهر کمک کنند

کرج - عضو شورای شهر کرج گفت: سمن‌های کرجی در پیگیری مطالبات مردمی به شورای شهر کمک کنند.

به گزارش خبرنگار مهر، رحیم خستو ظهر شنبه در همایش نقش سازمان‌های مردم‌نهاد در مدیریت شهری با اشاره به اینکه مهم‌ترین سرمایه‌های اجتماعی اعتماد، صداقت، درستکاری، وفاداری و یا امانت‌داری است، گفت: این‌ها همگی مواردی هستند که موجب جلب اعتماد مردم به نهادهای اجتماعی می‌شود.

وی بابیان اینکه سرمایه‌ها در حوزه‌های مختلف اخیراً مورد تهدید واقع‌شده است، افزود: دین و کلام الهی همیشه بر نفاق و ریا می‌تازد چون این دو بزرگ‌ترین آفت‌های دین‌داری هستند و وقتی کسی به ریا تظاهر به دین‌داری می‌کند در مقابل شخص متدینی قرار گیرد که همیشه تقواپیشه کرده و ایمان داشته است درنهایت دکانی که او راه انداخته است موجب فاصله گرفتن مردم از دین می‌شود و مردم نمی‌دانند حق و ناحق کدام است.

خستو توضیح داد: وقتی در مقابل شخصی که از سرمایه اقتصادی‌اش برای تولید استفاده کرده و به فکر رفاه عمومی و افزایش سطح اشتغال جامعه بوده شخصی قرار می‌گیرد که یک‌شبه و بارانت میلیاردر شده آن‌وقت است که مردم اعتماد خود را از دست می‌دهند.

عضو شورای شهر کرج ادامه داد: در بحران‌های اقتصادی کسی که دچار آسیب می‌شود متأسفانه شخص سرمایه‌دار یا تولیدکننده واقعی است، در مورد سمن‌ها نیز همین‌طور است زیرا عده‌ای با فعالیت مثبت اعتماد مردم را جلب می‌کنند اما در مقابل عده‌ای نیز تنها با رویکرد کسب درآمد تعدادی سمن را راه‌اندازی می‌کنند که به بی‌اعتمادی اجتماعی می‌انجامد.

خستو با تأکید بر اینکه سازمان‌های مردم‌نهاد فقط در ایران برای انجام فعالیت باید مجوز دریافت کنند، گفت: درحالی‌که در بسیاری از کشورها سمن‌ها می‌توانند مستقل کارکرده و به سرمایه اجتماعی دست یابند و درصورتی‌که پای خود را از حیطه وظایف خود فراتر بگذارند باید به مراجع قانونی پاسخگو باشند.

وی اضافه کرد: افرادی که به حوزه‌های اجتماعی ورود می‌کنند و سمن‌ها را بکار می‌گیرند باید با تلاش ویژه‌ای نسبت به اعتمادسازی اقدام کنند، زیرا مهم‌ترین عنصر در جامعه امروز و آینده ما اعتماد است.

سخنگوی شورای شهر کرج با تأکید بر اینکه نهادهای مدنی با سرمایه‌ای که در اختیاردارند باید خود را نشان دهند، گفت: با توجه به مشکلات دولت در بسیاری از حوزه امیدواریم شرایطی فراهم شود که مردم خود بتوانند نقش مؤثری در جامعه ایفا کنند.

خستو در بخش دیگری بابیان اینکه شورای شهر یک‌نهاد عمومی است و دولتی نیست، گفت: شورا در تعامل با نهادهای اجتماعی می‌تواند پیگیر مطالبات مردم باشد در این میان از سمن‌ها گلایه داریم ازجمله اینکه در یک سال گذشته خواسته‌ها و مطالبات خود را به‌صورت دسته‌بندی‌شده به ما نداده‌اند که پیگیری کنیم.

وی در ادامه با تأکید بر اینکه در مرکز پژوهش‌های شورای شهر کرج ظرفیت‌های خوبی برای ورود به این حوزه و پیگیری مطالبات در قالب طرح‌های پژوهشی وجود دارد، گفت: در یک نگاه بیش از ۵۰۰ سمن را در کرج می‌بینیم که فعالیت می‌کنند می‌توانیم مواردی ازجمله تسهیل در امور قانونی را برای آن‌ها پیگیری کنیم؛ زیرا سمن‌ها توسط انسان‌های فرهیخته راه‌اندازی می‌شود که برای تعالی جامعه گام برمی‌دارند و این برای ما بسیار ارزشمند است.

عضو شورای شهر کرج بابیان اینکه انتظار می‌رود ارتباط سمن‌ها با شورای شهر مستمر باشد، گفت: اعضای این انجمن‌های مردم‌نهاد در جلسات شورای شهر حضور یابند تا در جریان امور قرار گیرند.

کد خبر 4473013

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 1 + 5 =