شمال اتوبان برای انتقال مشاغل مزاحم قزوین در نظر گرفته شده است

قزوین- معاون عمرانی استانداری قزوین گفت: با پیش بینی زمینی مناسب در شمال اتوبان قزوین به تهران در محدوده توقفگاه اتوبوسرانی، جابجایی مشاغل مزاحم امسال مشخص می شود.

به گزارش خبرنگار مهر، علی فرخزاد در چهل و هشتمین جلسه شورای گفتگوی دولت و بخش خصوصی که روز شنبه در استانداری برگزار شد اظهار داشت: ساماندهی و استقرار مشاغل مزاحم شهری در شهرک های صنعتی در دست بررسی است.

فرخ زاد تصریح کرد: در این زمینه درگذشته نیز شهرداری اقداماتی انجام داده اما چون حجم کار زیاد است باید با کمک شهرک های صنعتی و اصناف و شهرداری آن را عملیاتی کنیم.

وی بیان کرد: با بررسی وضعیت اصناف و مشاغل مختلف باید برای هر صنفی راهکار مناسبی پیش بینی کرد و در این رابطه استفاده از نظر صاحبان مشاغل هم در اولویت است.

فرخزاد گفت: قطعه زمینی در بالای اتوبان قزوین به تهران در کنار توقفگاه اتوبوسرانی برای انتقال میدان میوه و تره بار پیشنهاد شده که پس از ارزیابی و نظر سنجی از سوی اصناف موضوع را پیگیری خواهیم کرد.

معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار قزوین تصریح کرد: این موضوع در کارگروه تخصصی بررسی خواهد شد و امیدواریم در دو ماه آینده به جمع بندی نهایی برسیم ولی تلاش می کنیم تا پایان سال برنامه مدونی تدوین شده و مشکل مشاغل مزاحم حل شود.

داود محمدی نماینده قزوین در مجلس شورای اسلامی هم گفت: بیش از ۱۴ سال است که آهن فروشان وتره بارفروشان شهر قزوین مشکل جدی دارند و باید تکلیفشان روشن شود.

وی افزود: این که این صنف مدتهاست بلاتکلیف مانده اند منطقی نیست و همه باید همکاری کنند تا بر اساس قانون جلو رفته و با تفاهم نامه این مشکل را حل کنیم.

بارگاهی رئیس مرکز خدمات جذب سرمایه گذاری قزوین بیان کرد: بحث لجستیک در ستاد لجستیک کشور مطرح شد تا مراکزی تعریف شود و فعالیتهایی صورت گیرد که فرایند حمل و نقل متمرکز شود.

وی بیان کرد: ۴ شهر و ۵۸ منطقه لجستیک در کشور داریم که قزوین در ردیف ۱۸ پارک لجستیک کشور قرار گرفته اماباید مکان یابی دقیق انجام شود و در پیش بینی انجام شده دهکده لجستیک همه پهنه قزوین شامل ابیک و قزوین را پوشش دهد و روند واردات و صادرات را تسهیل کند.

بارگاهی بیان کرد: در بندر خشک برای نگهداری کالاها، بازرسی، گمرک واردات صادرات هم پیش بینی لازم صورت می گیرد و خدمات ارزش افزوده نیز در دهکده لجستیک دیده شده است.

وی بیان کرد: کالاهایی مانند مواد غذایی، فلزات و نفت و پتروشیمی در لجستیک دیده شده و پارک لجستیک باید در دبیرخانه کارگروه مشخص شود که در چه موقعیت جغرافیایی تاکستان ایجاد شود.

بارگاهی اظهارداشت: در خصوص منطقه ویژه تاکستان منتظر تایید نهایی هستیم و تامین منابع برای مطالعات اولیه ضروری است و پیشنهاد می شود جلسات هاب لجستیک به صورت هفتگی باشد.

علی پر زحمت رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان قزوین هم گفت: اگر مصوبه دولت را اجرا کنیم مشکلات این بخش حل می شود لذا لازم است کارگروههای تخصصی در شهرستانها به ریاست فرمانداران تشکیل شده و موضوع مورد بررسی قرار گیرد.

حمیدرضا خانپور مدیرعامل شرکت شهرک های صنعتی استان قزوین اظهارداشت: مطالعاتی در تاکستان یرای ایجاد منطقه اقتصادی صورت گرفته و ۸۰۰ هکتار زمین در حال انتقال به شهرک های صنعتی است.

وی بیان کرد:میتوانیم شهرک حیدریه را به اتوبان وصل کنیم و آمادگی داریم مسئولیت کار را بپذیریم و شهرک صنعتی منطقه را رونق بخشیم.

مدیرعامل شرکت شهرک های صنعتی استان قزوین گفت: ساماندهی مشاغل مزاحم و انتقال آنها به شهرک صنعتی در برخی استانها مانند قم، همدان و زنجان موفق بوده و با احداث شهرک تجاری و صنفی همه این مشاغل منتقل شده و کسب و کار آنها هم رونق گرفته است.

وی اضافه کرد:این شهرکها در صورت انتقال مشاغل مزاحم مزیت زیادی داردو از ۷ سال معاف مالیاتی، تخفیف و معافیت در عوارض شهرداری برخوردار می شوند.

خانپور یادآورشد: امیدواریم با هماهنگی دستگاهها و همکاری اصناف، اتحادیه ها و اتاق بازرگانی بتوانیم مشاعل مزاحم را ساماندهی کنیم.

وی در ادامه در خصوص موازی کاری در مهارت آموزی اظهارداشت: آموزشگاههای خصوصی با داشتن امکانات مناسب می توانند در آموزش های فنی و حرفه ای کمک دولت باشند و در این زمینه تعامل و همکاری دولت و بخش خصوصی ضروری است.

در ادامه کولجی نماینده اصناف قزوین هم گفت: ساماندهی مشاغل مزاحم شهر قزوین بیش از ۱۵ سال است که هنوز اجرایی نشده و باید در این زمینه اقدام عاجلی صورت گیرد.

کولجی بیان کرد: وقتی شهرداری ها قادر به انتقال مشاغل مزاحم نشدند هیئت دولت تصمیم گرفت با کمک وزارت صنعت این موضوع را عملیاتی کند و امروز این همکاری بسیار ضروری است.

وی اظهارداشت: اگر قرار باشد اصناف و مشاغل مزاحم از شهر خارج شوند باید همه نیازهای زیربنایی و سیستم دسترسی دیده شود تا به نتیجه برسیم و تسریع در این زمینه ضروری است تا به هدف برسیم.

کد خبر 4473160

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 7 + 4 =