۱۱۵ مجتمع بین راهی در استان قزوین مجوز گرفته اند

قزوین- مدیرکل راهداری و حمل و نقل جاده ای استان قزوین گفت: تاکنون ۱۱۵ مجوز فعالیت برای مجتمع های بین راهی استان قزوین صادر شده و ۳۱ مجتمع راه اندازی شده است.

افشین پیرنون در حاشیه جلسه ستاد سرمایه گذاری استان قزوین در گفتگو با خبرنگار مهر اظهارداشت: در استان قزوین ۱۱۵ واحد مجتمع بین راهی داریم که از این تعداد  ۵۴ واحد در مرحله استعلام،   ۱۲ مورد در مرحله دریافت موافقت اصولی است.

وی افزود: همچنین  ۱۸ مجتمع بین راهی در حال احداث و ۳۱ مجتمع در حال بهره برداری است.

پیرنون یادآورشد: از مجوزهای صادر شده برای مجتمع های بین راهی حدود ۴۷ درصد در مرحله استعلام، ۲۷ درصد افتتاح شده، ۱۵ درصد در حال احداث و ۱۱ درصد در مرحله دریافت موافقت اصولی است.

مدیرکل راهداری و حمل و نقل جاده ای استان قزوین بیان کرد: در استان قزوین متقاضیان زیادی برای احداث مجتمع بین راهی مراجعه می کنند و در این زمینه اگر نظارت و سخت گیری جدی صورت نگیرد این موضوع به یک رانت تبدیل می شود.

پیرنون گفت: ۶ مجتمع در مسیر قزوین به کرج، ۱۷ مجتمع در محور قزوین به زنجان قرار دارد و در مجموع ۴۱ درصد در آزاد راهها و ۵۹ درصد در سایر محورها دایر شده است.

وی اظهارداشت: ۱۵ واحد در مسیر قزوین به تهران داریم که در دست اقدام است و در مسیر قزوین به زنجان ۲۰ مورد در حال بهره برداری، احداث و استعلام و دریافت موافقت اصولی است.

پیرنون تصریح کرد: در جاده رشت هم ۱۵ مجتمع و در سایر محورها چند واحد نیمه تمام داریم که برای تکمیل آنها باید اقدام شود.

مدیرکل راهداری و حمل و نقل جاده ای استان قزوین یادآورشد: در محور ۶۹ کیلومتر جاده رشت برای بازارچه های محلی سه لکه گذاری صورت گرفته که دو مورد در آزاد راه قزوین به رشت است.

پیرنون گفت: حداقل فاصله ایمن مجتمع ها باید رعایت شود و توجیه سرمایه گذاری با ما نیست و اختیارات واگذاری سرقفلی و مشارکت غرف و فروشگاههای پایانه ای به تایید شورای نگهبان رسیده اما گاهی تداخلی بین وظایف ما و میراث ایجاد می شود.

وی بیان کرد:تشخیص افراد سرمایه گذار واقعی سخت است زیرا این افراد ابتدا خوب وارد می شوند ولی در ادامه کار عزم جدی ندارند و مشکل ساز می شوند.

۹۵ درصد متقاضیان احداث مجتمع های بین راهی عزم جدی ندارند

پیرنون اظهارداشت: وجود متقاضی زیاد، نبود پیشرفت فیزیکی مناسب، طولانی شدن مدت زمان پاسخگویی به استعلام، از مشکلات احداث مجتمع های بین راهی است و در این راستا یک رانتی ایجاد شده و حتی مجوزها قبل از ساخت خرید و فروش می شود.

وی اضافه کرد: طرحی اگر تا ۳۰ درصد پیشرفت نداشته باشد قابل خرید و فروش نیست اما مشاهده می شود زمینها فریز شده و بهره برداری کم است و ما مشکل داریم لذا باید اختیاراتی از سوی استان داشته باشیم تا در صورتی که طرح های مجتمع های بین راهی در یک زمان مقرر نتواند پیشرفت مناسبی داشته باشد امتیاز و مجوزش لغو شده و به دیگری داده شود.

پیرنون گفت:  ۹۵ درصد متقاضیان احداث مجتمع های بین راهی عزم جدی برای اجرای پروژه ها ندارند و باید با تعیین زمان این موضوع را مدیریت کنیم و نگذاریم موافقت اولیه را خرید و فروش کنند و مراقب رانت خواری باشیم.

کد خبر 4474241

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 9 + 9 =