سرنوشت آب در انتظار خاک/ لزوم حفاظت از مهمترین بستر حیات

بیرجند- مدیرکل حفاظت محیط زیست خراسان جنوبی گفت: قبل از اینکه وضعیت خاک این سرزمین به سرنوشت آب دچار شود چاره اندیشی و برنامه ریزی مطلوب برای حفاظت از خاک انجام شود.

حسن اکبری در گفت و گو با خبرنگار مهر به مناسبت گرامیداشت روز جهانی خاک اظهار داشت: با توجه به اهمیت خاک به عنوان یکی از مهم­ترین اجزاء طبیعت و در راستای ارج نهادن به اهمیت خاک و جلوگیری از تخریب و نابودی آن چهاردهم آذرماه به عنوان روز جهانی خاک نامگذاری شده است.

وی با بیان اینکه بزرگداشت این روز از طرف جامعه جهانی بیانگر لزوم توجه هرچه بیشتر به این سرمایه عظیم خدادادی است، بیان کرد: این سرمایه عظیم به دلیل افـزایش نیازهـای روزافزون جمعیت جهان تحت فشار مضاعف قرارگرفته است.

زنگ خطر تشدید فرسایش و آلودگی خاک

مدیرکل حفاظت محیط زیست خراسان جنوبی با تأکید بر اینکه خاک به مراتب از آب مهم تر بوده و در واقع خاک مهمترین بستر مدیریت منابع آب در جهان است، عنوان داشت: تامین آب مورد نیاز از روش های مختلف امکان پذیر خواهد بود اما برای تشکیل هر سانتی‌متر خاک در شرایط مختلف آب و هوایی از ۱۰۰ تا ۱۰ هزار سال زمان نیاز است.

اکبری، افزایش جمعیت و بهره برداری بیش از حد از زمین های کشاورزی، رشد شهرنشینی، ازدیاد زباله های شهری و صنعتی، جذب مواد شیمیایی توسط خاک، حفاری معادن و چرای بی رویه دام ها را از جمله عوامل به تشدید فرسایش و آلودگی خاک عنوان کرد.

وی با اشاره به اینکه آثار زیانبار سـوء مدیریت در بهره برداری از منابع خاک و اراضی پدیدار گشته و زنگ خطر جدی به صدا درآورده است، بیان داشت: امروزه خاک‌های جهان به دلیل توسعه شهرها، جنگل‌زدایی، شیوه‌های مدیریت و کاربری ناپایدار سرزمین، آلودگی، چرای مفرط و پدیده تغییر آب و هوا در معرض خطر نابودی قرار دارند.

مدیرکل حفاظت محیط زیست خراسان جنوبی با بیان اینکه هرگونه آلودگی موجود در خاک می‌تواند در طی زنجیره غذایی به سطوح بالاتر انتقال یافته و در نهایت در انسان تمرکز می یابد، افزود: هزینه رفع آلودگی خاک بسیار سنگین و رفع آلودگی خاک فرآیندی بسیار درازمدت است.

ایران رکوردار هدررفت خاک

اکبری با اشاره به اینکه ایران یکی از هفت کشور آسیائی است که بیشترین میزان هدر رفت خاک را دارد، گفت: این در حالی است که سرعت رشد جمعیت در کنار عدم مدیریت مناسب، تلاش انسان به منظور دستیابی به انواع مواد غذائی و محصولات کشاورزی، محدودیت موجود در منابع خاک و سرانه زمین این تخریب و هدر رفت را تشدید کرده است.

وی، میزان فرسایش خاک در ایران را حدود ۱۶.۷ تن در هکتار عنوان کرد و گفت: این در حالی است که شاخص جهانی بین پنج تا شش تن در هکتار بوده و از این نظر ایران با شاخص جهانی فاصله بسیار زیادی دارد.

مرگ ۴۰۰ هزار هکتار مراتع در سال

مدیرکل حفاظت محیط زیست خراسان جنوبی اضافه کرد: از این میزان سالانه بیش از ۱۰۰ هزار هکتار مراتع در حال تخریب است و بیش از ۴۰۰ هزار هکتار در معرض نابودی قرار دارد.

اکبری یادآور شد: به این میزان باید حجم خاک هایی که بر اثر افزایش شوری، سدیمی شدن، مشکلات ماندابی وزه کشی بدون استفاده می شوند را نیز اضافه کرد.

وی، برگزاری کارگاه آموزشی با موضوع خاک و محیط زیست ویژه دانش آموزان را یکی از برنامه های این سازمان در روز جهانی خاک اعلام کرد و گفت: در این روز دستگاه ها و متولیان این امر در استان نسبت به برگزاری  کنفرانس ها، نشست ها و جلسات گوناگونی اقدام می کنند.

 مدیرکل حفاظت محیط زیست خراسان جنوبی از مردم خواست با پیشگیری از تخریب خاک به هر بهانه ای، از کشاورزی و تولید گرفته تا گردشگری افسار گسیخته در طبیعت، در حفاظت از این منبع ارزشمند خدادادی سهیم باشند.

اکبری اظهار امیدواری کرد: قبل از اینکه وضعیت خاک این سرزمین به سرنوشت آب دچار شود چاره اندیشی و برنامه ریزی مطلوب برای حفاظت از خاک انجام شود.

کد خبر 4475883

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 4 + 1 =