حمایت از کشاورز در راستای جلوگیری از تغییر کاربری اراضی

گرگان- دادستان عمومی و انقلاب گرگان گفت: دولت می تواند با دادن یارانه و افزایش نرخ قیمت تضمینی محصولات از کشاورز حمایت کند و این کار از تغییر کاربری اراضی جلوگیری خواهد کرد.

به گزارش خبرنگار مهر، سیدرضا سیدحسینی، ظهر سه شنبه در همایش روز جهانی خاک که در دانشگاه علوم کشاورزی و منابع طبیعی گرگان برگزار شد، اظهار کرد: کلمه خاک و مترادفات آن ۴۰ بار در قرآن به کار رفته و اهمیت آن بر همگان آشکار است.

وی افزود: انسان اشرف مخلوقات است اما نباید برداشت اشتباه کرد و طبیعت را تخریب کرد بلکه این محیط زیست به صورت امانت در اختیار انسان بوده و نباید به آن خیانت کرد.

سیدحسینی ادامه داد: ناخواسته منافع آنی را مد نظر قرار داده و دست به اقداماتی می زنیم که طبیعت به ضرر ما می شود و این نشان دهنده مدیریت اشتباه ما است.

وی با بیان این که منابعی که در اختیار ما بوده محدود و از بین رفتنی است، تصریح کرد: برخوردهای ما در این حوزه سلبی و مجازاتی است در حالی که باید این امر در گام آخر باشد.

دادستان عمومی و انقلاب گرگان گفت: برخورد با مخرب طبیعت، آن درخت را زنده نکرده و زمین را به حالت قبلی برنخواهد گرداند بنابراین هزینه های ما باید بیشتر به سمت پیشگیری برود.

وی افزود: دیدگاه مقننه، مجریه و قضاییه برخورد سلبی است و این امر تأثیری در محیطی که تخریب می شود، ندارد.

سیدحسینی بیان کرد: برای تشکیل ۱۰ سانتیمتر خاک، دو هزار سال زمان لازم است پس ما باید تدبیر کنیم که جلوی تخریب خاک گرفته شود.

وی با اشاره به زمان بر بودن پیشگیری، گفت: باید جلوی تغییر بافت روستایی گرفته شود و اجازه ساخت های غیرمجاز به عرصه های جنگلی داده نشود.

سیدحسینی تأکید کرد: حمایت از کشاورز باید در اصل قرار گیرد و دولت آن ها را تحت حمایت یارانه ای قرار دهد زیرا  درصدی که اکنون به آن ها تعلق می گیرد، بسیار اندک است.

دادستان عمومی و انقلاب گرگان اظهار کرد: دولت می تواند با پرداخت تسهیلات کم بهره، یارانه، ارائه برنامه‌های حمایتی چون افزایش نرخ قیمت تضمینی محصولات کشاورزی از کشاورز حمایت کند و این کار از تغییر کاربری اراضی جلوگیری خواهد کرد.

وی گفت: بیش از ۷۰ سنگ شکن در استان وجود دارد، آیا زمان دادن مجوز به این اندیشیده شده که منابع آن از کجا باید در اختیار بهره بردار قرار بگیرد و چطور می تواند خاک خود را تأمین کند.

کد خبر 4475990

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 9 + 4 =