همه کشورها فقط دنبال منافع خود هستند/ضرورت مقابله با پولشویی

ساری - یک کارشناس مسائل استراتژیک گفت: این تصور که دیگران برای ما کاری خواهند کرد، خوب نیست زیرا هر کشوری دنبال منافع خود است و در مذاکرات بین المللی باید تنها درپی منافع خود باشیم.

به گزارش خبرنگار مهر، محمدحسن قدیری ابیانه بعدازظهر سه شنبه در نشست مناظره جهانی شدن اقتصاد در دانشگاه نوشیروانی بابل در پاسخ به اینکه برجام چقدر می تواند در جهانی شدن اقتصاد ایران نقش داشته باشد با اشاره به قطعنامه های جهانی مانند FATF و غیره اظهار داشت: در MPT آمده است که کشورها دنبال سلاح هسته ای نباشند و به آژانس بین المللی هسته ای اجازه بازرسی دهند و در عوض سازمان انرژی هسته ای از کشورها برای مواهب از انرژی هسته ای حمایت کند.

وی با اشاره به عضویت ایران در MPT اظهار داشت: فقط تعهدات MPT بر ما تحمیل شده و از حقوق و حمایت ها خبری نیست و نه تنها حمایت نکردند بلکه با تحریم هم مواجه شدیم.

دیپلمات سابق ایران با بیان اینکه عضو MPT نبودن برای اسرائیل به یک امتیاز تبدیل شده است گفت: در برجام به دلیل فشارهای وارده، کشور یکسری امتیازاتی داد که نباید می داد و در عوض آنها یکسری وعده هایی مانند لغو تحریم های بانکی، کشتیرانی، نفتی و غیره دادند که اجرایی نشد.

قدیری ابیانه تصریح کرد: هم در دوران اوباما و هم در دوران ترامپ تهدیدها علیه کشور برداشته نشد و با آنکه نفت فروختیم اما نتوانستیم پولش را وارد کشور کنیم و هنوز پس از برجام، تحریم های بانکی برداشته نشد.

وی افزود: در برجام به تعهدات خود عمل کردیم ولی بالاترین تحریم ها و تهدیدها علیه کشور در طول تاریخ اعمال شده است و از امتیازات خبری نیست.

مدیر انجمن نخبگان جهان اسلام با بیان اینکه در FATF سه لیست سیاه، خاکستری و سبز وجود دارد عنوان کرد: در حال حاضر ما را در لیست خاکستری قرار داده اند و عنوان می کنند اگر به آن نپیوندیم و امضا نکنیم در لیست سیاه قرار می گیریم درحالی که مسئولان این قرارداد، مسئولان تحریم ایران هستند.

قدیری ابیانه با اظهار اینکه آنها دنبال پولشویی نیستند بلکه در پی آن هستند ببینند چگونه تحریم ها را دور می زنیم و با آن مقابله کنند تصریح کرد: باید با پولشویی مقابله و مبارزه کنیم اما لزومی ندارد اطلاعات را شفاف در اختیار آمریکا و دشمنان قرار دهیم.

وی ادامه داد: اگر آنان با پولشویی مخالف هستند خاوری را بازگردانند، هدف آنان در FATF مبارزه با پولشویی نیست.

وی با بیان اینکه دشمنان از داعش و حامیان حمایت می کنند ولی ادعای مقابله با تروریسم دارند گفت: در قراردادها و کنوانسیون های بین المللی جایی برای تحول وجود دارد و دولت اصل بنا را بر این گذاشته تا عضو کنوانسیون ها شود و جلوی بهانه را بگیرند درحالی که این روش غلط است.

قدیری ابیانه تصریح کرد: ما باید اصل را بر این بگذاریم که عضو هیچ کنوانسیونی نمی شویم مگر آنکه برای ما منافع داشته باشد.

دیپلمات سابق ایران با تاکید براینکه ضرورتی برای عضویت در کنوانسیون برای شفاف سازی مسائل مالی وجود ندارد تصریح کرد: در حال حاضر تنها ۳۵ کشور عضویت دارند وبه عنوان کارشناس معتقدم نباید عضو FATF شویم.

محمدحسن قدیری ابیانه یادآور شد: این تصور که دیگران برای ما کاری خواهند کرد، خوب نیست زیرا هر کشوری دنبال منافع خود است و در مذاکرات بین المللی باید تنها درپی منافع خود باشیم.

این تحلیلگر مسائل سیاسی و استراتژیک با تاکید برتکیه به نیروهای داخلی و درونی گفت: یکی از اشکالاتی که سبب رکود در جامعه شد، وعده هایی است که توسط دولت ارائه شد.

کد خبر 4476053

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 5 + 0 =