تولیدات کشاورزی منطقه سیستان ۵۰ درصد کاهش داشته است

زاهدان - معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی سیستان و بلوچستان گفت: تولیدات بخش کشاورزی منطقه سیستان در پی خشکسالی‌های اخیر نسبت به کل استان با کاهش ۵۰ درصدی روبه‌رو بوده است.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از روابط عمومی سازمان جهاد کشاورزی سیستان و بلوچستان، علیرضا دهمرده در نشست تبیین الگوی کشت سیستان براساس طرح انتقال آب با لوله که  با هدف تبیین الگوی کشت سیستان براساس میزان تخصیصی آب از طرح انتقال آب با لوله برای بهره‌برداران در جهاد کشاورزی زابل برگزار شد، اظهار داشت: با توجه به خشکسالی‌های حاکم بر منطقه سیستان در حال حاضر سهم این منطقه از کل تولیدات بخش کشاورزی استان با کاهش بیش از ۵۰ درصدی روبه‌رو شده است.

معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی سیستان وبلوچستان گفت: در گذشته نیمی از کل تولیدات بخش کشاورزی در سیستان تولید می‌شده که این رقم به کمتر از ۲۲ درصد کاهش یافته است.

وی هدف از این نشست را تبیین الگوی کشت که بهره برداران را به سوی تولید اقتصادی ومطابق با فرهنگ مردم راهبری کند دانست و ادامه داد: اجرای الگوی کشت به صورت پایلوت در سال اول باید انجام شود تا بهره‌برداران منطقه با الگو گرفتن از نتایج حاصله طرح پایلوت نسبت به کشت و کار خود برنامه‌ریزی کنند.

نبی عامری، مجری توسعه طرح گلخانه‌های کشور هم در این نشست اظهار داشت:  با توجه به اهمیت چگونگی مصرف بهینه آب، ایجاد اشتغال پایدار و اقتصادی در تبیین الگوی کشت مد نظر است که با توجه به تبخیر بالای آب، بادهای شدید و گرد و غبار و همچنین بافت سنتی کشاورزی و وضعیت اقتصادی کشاورزان سیستان توسعه گلخانه‌های کوچک مقیاس را اساس کار خود قرار داده ایم.

وی با بیان اینکه در کنار ایجاد این گلخانه‌ها باید کشت محصولات پوششی، پشتیبان و باد شکن هم پیش بینی شود،، گفت: الگوی کشت مبتنی بر کشاورزی قراردادی تضمین کننده کشاورزی اقتصادی است که به دنبال آن دغدغه کشاورزان ناشی از فروش محصولات تولیدی به حداقل می‌رسد.

کد خبر 4476098

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 6 + 10 =