ساماندهی ۷۰۰ گروه دوام در پایتخت

رئیس سازمان پیشگیری و مدیریت بحران شهر تهران، گفت : ۲۰ هزار داوطلب واکنش اضطراری محله (دوام) در قالب گروه های مدیریت بحران محلات جذب و در ۷۰۰ گروه ساماندهی شده اند.

به گزارش خبرگزاری مهر، احمد صادقی در نخستین نشست استان های معین تهران که با حضور رئیس سازمان مدیریت بحران کشور، مدیران کل بحران استان های کشور و دبیران ستادهای مدیریت بحران مناطق ۲۲ گانه تهران برگزار شد، با اعلام این خبر گفت: با توجه به مطالعات انجام گرفته طی ۵ سال گذشته در تهران ۵۲ مورد حادثه طبیعی و غیر طبیعی شناسایی شده که مهمترین آنها  زلزله، سیل، آتش سوزی، فرونشست و تغییرات جوی دیگر مثل طوفان و بارش برف سنگین بشمار می آیند.

وی با اشاره به این نکته که طی ۱۰ سال گذشته اقدامات بسیار خوبی در حوزه مدیریت بحران تهران انجام شده، از راه اندازی سامانه فرماندهی مدیریت بحران به عنوان یکی از مهمترین اقدامات در این زمینه نام برد که شامل سامانه های هوشمندی متعددی برای رصد مخاطرات، پایش و تحلیل آن است.

صادقی افزود: این مجموعه در ۲۲ منطقه شهر تهران در قالب پایگاه های ویژه طراحی و ساخته شده است. همچنین رویکرد ما در محلات شهر تهران بر اساس رویکرد جامعه محور طراحی شده که مسئولیت اش با شهروندان است و فعالیت های آن از طریق شورایاری ها انجام می شود.

وی گفت: از سال ۹۴ تا کنون ۲۰ جلسه شورای هماهنگی مدیریت بحران برگزار شده که ۱۰ جلسه آن فصلی و ۱۰ جلسه دیگر به صورت ویژه برگزار شده است.

به گفته رئیس سازمان پیشگیری و مدیریت بحران شهر تهران در این ۲۰ جلسه ۱۷۵ مصوبه  تصویب و ۸۱ درصد آن نیز اجرایی شده است.

اسماعیل نجار رئیس سازمان مدیریت بحران کشور نیز در حاشیه اولین نشست مدیران کل بحران استان های سراسر کشور و دبیران ستاد مدیریت بحران مناطق ۲۲ گانه تهران، در جمع خبرنگاران با اعلام این که ما هرروز شاهد حوادث مختلف در سراسر کشور هستیم، گفت: در پیشگیری و مقابله باید سطح آمادگی را ارتقا دهیم.

رئیس سازمان بحران کشور با بیان این که بنا به دستور وزیر کشور مقرر شد تا همه استان ها به عنوان معین استان تهران در نظر گرفته شوند، افزود: دستورالعمل مذکور با هماهنگی تمام دستگاه های اجرایی کشور،   سازمان ها و نهادهای مربوطه و نیز سایر استان ها تهیه و تصویب و ابلاغ شد.

نجار در ادامه در پاسخ به سوال یکی از خبرنگاران با اشاره به زلزله تهران و با بیان این که کارشناسان ظرفیت گسل های موجود در تهران را بیش از ۷.۳ ریشتر نمی دانند، گفت: در زلزله ۷ ریشتر  تهران حدود ۲ میلیون نفر تحت تاثیر مستقیم حادثه قرار خواهند گرفت و ۸  میلیون باقی مانده، تحت تاثیر غیر مستقیم خواهند بود. آلاینده ها، منابع نفتی، گاز و ...خود عامل تشدید رخداد ها خواهند شد، از این رو تهران نیازمند استفاده از ظرفیت استان های معین در شرایط بحران های بزرگ خواهد بود.

وی با بیان این که در صورت وقوع بحران با توجه به ریزش دیوار ها و مسدود شدن راه ها در تهران به  بالگرد نیاز داریم، گفت : تاکنون در حال شناسایی تمامی پدهای موجود و اماکنی که امکان  فرود بالگرد دارند، بوده ایم و با سازمان های مربوطه نیز در حال هماهنگی های لازم هستیم تا بتوانیم از ظرفیت های هوایی موجود استفاده نماییم.

رئیس سازمان مدیریت بحران کشور در خصوص بودجه این سازمان گفت :در حال حاضر دولت با مشکل مواجه است اما ۵% از اعتبارات کشور برای مباحث مدیریت بحران که شامل ۳ درصد پیشگیری و ۲ درصد مقابله در نظر گرفته شده است و در زلزله کرمانشاه شاهد بودیم دولت با تسهیلات و امکانات بانکی قریب به ۱۲ هزار میلیارد تومان مصوبه در نظر گرفته و بیش از نیمی از آن را پرداخت کرده است که عددی قابل توجه است و این نشان از آن دارد که  هر جا لازم باشد بودجه تخصیص داده میشود.

در ادامه این جلسه بهنام سعیدی معاون پیش‌بینی و پیشگیری سازمان مدیریت بحران کشور به تشریح دستورالعمل اجرایی مدیریت بحران استان های معین، پیشتاز و جانشین  در کلان شهر تهران پرداخت و گفت: در صورت وقوع زلزله احتمالی در شهر تهران، برای هر یک از مناطق ۲۲ گانه پایتخت یک استان معین در نظر گرفته شده است.

وی افزود: لزوم ایجاد راهکار مناسب در زمان بروز زلزله تهران، منتهی به تهیه دستورالعمل اجرایی مدیریت بحران استان‌های معین، پیشتاز و جانشین در کلان‌شهر تهران شد و در اولین جلسه رسیدگی به این دستورالعمل با حضور دبیران ستاد مدیریت بحران مناطق ۲۲گانه تشکیل شد و در نظر داریم در جلسه دوم، با حضور شهرداران مناطق ۲۲گانه و شهردار تهران و در جلسه سوم نیز رسیدگی به این دستورالعمل را با حضور استانداران استان‌های معین، پیشتاز و جانشین برگزار کنیم.

سخنگوی سازمان مدیریت بحران کشور هدف از برگزاری این جلسه و تدوین این دستورالعمل را دستیابی به هم‌افزایی هر چه بیشتر استان‌های پیشتاز و معین در پشتیبانی از شهر تهران پس از وقوع زلزله، به‌حداقل رساندن زمان اعزام و حضور به‌موقع استان‌های پیشتاز و معین در مناطق تحت مسئولیت و مدیریت مطلوب منابع از طریق برنامه‌ریزی‌های الزام نیرو و تجهیزات براساس نیازهای واقعی شهر تهران اعلام کرد.

سعیدی در ادامه گفت: در صورت بروز بحران در سطح محلی، ریاست شورای هماهنگی در شهر تهران برعهده شهردار خواهد بود و درصورت ملی بودن سطح حادثه رسیدگی به این موضوع با رئیس شورای عالی مدیریت بحران خواهد بود و قائم‌مقام نیز در این حوزه مسئولیت دارد.

وی به نقش استان‌های معین اشاره کرد و یادآور شد: چنانچه حادثه‌ای در سطح ملی و شهر تهران به‌وقوع بپیوندد برای هر یک از مناطق ۲۲گانه شهر تهران یک استان معین در نظر گرفته شده است، به‌طوری‌که استان اصفهان به‌عنوان جانشین تهران انتخاب شده است و استان‌های مرکزی، قم، سمنان، مازنداران و قزوین به‌عنوان استان پیشتاز در نظر گرفته شده‌اند زیرا راه دسترسی به تهران از سمت این استان‌ها نزدیک‌تر است و می‌توانند با سرعت بیشتری در حوادث طبیعی احتمالی شهر تهران به ایفای مسئولیت بپردازند.

به گفته سعیدی، شهرستان‌های اطراف شهر تهران شامل اسلام‌شهر، پاکدشت، فیروزکوه، شهریار، فردیس، بهارستان و دماوند نیز دارای استان‌های معین هستند اما مسئولیت پیگیری و رسیدگی به آنها با استانداری تهران است.

دستورالعمل اجرایی مدیریت بحران استان های معین، پیشتاز و جانشین  در کلانشهر تهران  به نقش و وظایف دقیق، نحوه فراخوان، شیوه اعزام، استقرارو اقدامات استان های معین، پیشتاز وجانشین در کلان شهر تهران، در جریان وقوع حوادث محلی و ملی پرداخته شده است.

هم افزایی هرچه بیشتر استان های معین جهت امدادرسانی در زمان طلایی و ساعات اولیه وقوع حوادث، به حداقل رساندن زمان اعزام و حضور به موقع استان های معین در محل های ماموریت تعیین شده، ارزیابی کاستی های موجود و انجام اقدامات عاجل در خصوص رفع آن، برنامه ریزی و گسیل نیروها و امکانات از منابع استانی براساس نیازهای مناطق آسیب دیده، و نیز استفاده بهینه از ظرفیت ها و توانمندی های کشور در مدیریت بحران از جمله اهداف این دستورالعمل می باشد.

از دیگر اهداف دستورالعمل مذکور اعمال مدیریت یکپارچه با فرماندهی واحد در مدیریت بحران است. به این معنا که با اجرایی شدن آن از موازی کاری ها و هدررفت سرمایه ها جلوگیری خواهد شد.

کد خبر 4476128

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 5 + 5 =