شهرداری برای حفظ باغات و درختان بسته تشویقی در نظر بگیرد

عضو شورای اسلامی شهر تهران گفت: شهرداری موظف است برای افرادی که باغات و درختان را در محیط شهر و در املاک خود حفظ می‌کنند، بسته تشویقی درنظر بگیرد.

به گزارش خبرنگار مهر، احمد مسجدجامعی در جلسه علنی ۱۳ آذر شورای اسلامی شهر تهران و در بررسی تبصره الحاقی لایحه اصلاحیه اخذ عوارض حفظ و گسترش فضای سبز شهر تهران، با بیان این مطلب افزود: ما همه سیاست‌هایمان سلبی و به قول خودمان بازدارنده است؛ یعنی می‌گوییم اگر کسی درختی را قطع کرد چگونه با او برخورد کنیم، اما نمی‌گوییم اگر کسی بوستانی را ایجاد کرد چگونه از او حمایت کنیم.

وی با بیان اینکه فردی آمده بود و زمینی را که خریده بود به باغ تبدیل کرد و بعد دیگران برای آنجا مجوز ساخت و ساز گرفتند، تصریح کرد: آقای مختاری، مدیرعامل سازمان بوستان‌ها و فضای سبز شهرداری پیگیری کردند و به سختی و زحمت توانستند آن باغ را حفظ کنند.

مسجدجامعی افزود: حالا ما پینشهاد می‌دهیم یک بسته‌ای ایجاد شود به نام سیاست‌های تشویقی شهرداری برای کسانی که باغ و درختان را حفظ می‌کنند؛ مثلاً در کنار بوستان ایرانی ونک، یک باغ برای خاندان مستوفی است که قبلاً با قنات‌هایی که جاری بود آبیاری می‌شد؛ الان شبکه قنات‌های تهران که از جمله به دلیل خطوط مترو قطع شده است، نگهداری این باغ برای استفاده همه شهر و شهروندان از فضای لطیف آن باغ در معرض آسیب است و مالک نمی‌تواند به درختان باغ آب بدهد؛ البته در این مورد با آقای مختاری صحبت کردیم و راهی برای آبیاری آن پیدا کردند.
وی با بیان اینکه این نمونه از آسیب‌ها فقط مربوط به این باغ نبوده و باغ‌های دیگر هم در معرض آسیب هستند، افزود: شبکه آبیاری سنتی قنات‌ها بهم ریخته و ما باید برای حفظ و نگهداری و توسعه آنها به مالکان‌شان کمک کنیم اما متاسفانه هیچ حمایتی نمی‌کنیم.

مسجدجامعی با اشاره به اینکه ممکن است کسی بیاید و جلوی مغازه، خانه‌اش یا خیلی جاهای دیگر درختی بکارد، گفت: شهرداری باید برای کسانی که در حفظ باغات یا حفظ فضای مشجر تلاش می‌کنند، یک بسته تشویقی بیاورد و بگوید در این زمینه چه برنامه ای دارد؟ این نکته همیشه مغفول بوده است اما باید روحیه تشویقی را تقویت کنیم.
عضو کمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورای اسلامی شهر تهران در ادامه سخنان خود گفت: در مورد قطع درختان هم یک توضیحی بدهم؛ اگر چنین قانونی هست که هست این قانون یک مورد باید نتیجه داشته باشد و این نتیجه قطعا با پیگیری به ثمر می‌نشیند.

مسجدجامعی با اشاره به نتیجه‌بخش بودن پرونده قطع درختان اراج گفت: این پرونده به نتیجه رسید چون اوقاف پیگیر آن بود. ما اگر در شهرداری یک جایی برای پیگیری اجرای ماده ۶ بگذاریم؛ یعنی یک ساز و کاری در ساختار اجرایی‌مان فراهم کنیم این کار به نتیجه می‌رسد وگرنه این همه شکایت‌ها شده کدام منشأ تملک باغ‌ها شده که عالماً و عامداً خراب کرده‌اند و به جای آن برج ساخته‌اند.

وی ادامه داد: از این همه باغات تهران که می‌گوییم چندین هکتار خراب شده و بعد آمده‌ایم و شکایت کرده‌ایم، چرا یکی از اینها در فضای عمومی شهر نیامده است؟ به نظرم دلیلش عدم پیگیری است. دادگاه‌ها هم می‌توانند بخش ویژه‌ای برای این کار بگذارند. قانون هم هست اگر به جد پیگیر باشیم.

کد خبر 4476177

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 7 + 6 =