صادرات تسلیحات نظامی به 50 کشور جهان / دستیابی به قدرت و توان سخت‌افزاری و نرم‌افزاری اولویت دکترین دفاعی ایران

خبرگزاری مهر - گروه سیاسی: استفاده ترکیبی از فناوری‌های نوین الکترونیکی و سازه‌سازی و همسویی برنامه‌های نظامی جمهوری اسلامی ایران با دانش و تکنولوژی علمی روز باعث شده تا ایران در زمینه‌های نظامی، ساخت و تولید انبوه تسلیحات نظامی از جمله انواع موشک‌های دوربرد، تانک و زره بتواند به قدرت اول نظامی منطقه تبدیل شود و اکنون به 50 کشور جهان تسلیحات نظامی صادر کند.

به گزارش خبرگزاری مهر به لحاظ صنایع دفاعی آنچه قبل از انقلاب اسلامی تولید می شد، صرفا تولید سلاحها و مهمات سبک بود که نهایتا تا قبل از پیروزی انقلاب به تولید فشنگ های سبک و نیمه سنگین تیربار ژ3 ، اسلحه ژ3 و فشنگ سلاح های کمری محدود می شد.

در امور خدماتی، تعمیر و نگهداری نیز ما حق هیچ گونه دخالتی نداشتیم و با توجه به زیرساختهای موجود، فقط آمریکایی ها حق فعالیت در این امور را داشتند بطوری که برای تعویض حتی یک پیچ ساده باید آنان حضور پیدا می کردند.

جمهوری اسلامی ایران در استراتژی دفاعی خود قدرت سخت افزاری و نرم افزاری را در اولویت کاری خود قرار داده است تا براساس این دو حوزه به استراتژی دفاعی و مطلوب خود دست پیدا کند. همانطور که بیان شد قبل از پیروزی انقلاب اسلامی به نیروی نظامی ما حتی اجازه نمی دادند به قطعات دست بزند بگونه ای که کل سیستم در اختیار مهندسان آمریکایی بود.

بعد از پیروزی انقلاب اسلامی شرایط متحول شد و تحولات چشمگیری خصوصا در مقطع دفاع مقدس پدید آمد، جنگ تحمیلی واقعیت هایی را تحمیل می کرد که نتیجه آن شکل گیری صنایع دفاعی بود. بسیاری از سلاحهایی را که قبل از انقلاب نه تولید می شد و نه اجازه تولید آن را می دادند از رهگذر جنگ و تحریم اقتصادی و با طراحی مهندسی معکوس در داخل شکل گرفت.

هرقدر فشارها بیشتر شد خودباوری صنعت دفاعی بیشتر متبلور گردید. هم اکنون جمهوری اسلامی از بزرگترین توان و قدرت بازدارندگی موشکی برخوردار است که از یک طرف تماما بومی و ازسوی دیگر تحت اختیار نیروهای داخلی قرار دارد و با هزینه اندک این همه امکان فراهم شده است.

ایران در این استراتژی خود علاوه بر دکترین دفاعی باید سلاح های مورد نیاز نیروهای مسلح را نیز تامین کند که ساخت و تولید سلاح های نظامی در حقیقت تلاشی برای رسیدن به دکترین دفاعی و هم رسیدن به خودکفایی و تامین نیازهای نیروهای مسلح است.

نیل به خودکفایی در زمینه های سخت افزاری، نرم افزاری، ساخت تسلیحات نظامی، تحقیق و توسعه صنایع پیشرفته و تولید قدرت برای نبرد در حوزه های دفاعی و امنیتی از برنامه های وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح به حساب می آید.

کیفیت و ساماندهی، انگیزه، ایمان و اعتقاد ازدیگر برنامه های وزارت دفاع است، وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح علاوه بر داشتن ایمان و اعتقاد در تلاش است تا بتواند تجهیزات نظامی نیروهای مسلح از جمله سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، ارتش و نیروهای انتظامی و بسیج 20 میلیونی را تامین کند، وزارت دفاع در تلاش است در کنار ساخت تسلیحات دفاعی و نظامی بحث دیپلماسی قوی را برقرار کند که این موضوع نیز از مولفه های  قدرت به شمار می رود. 

هم اکنون جمهوری اسلامی ایران از بزرگترین توان و قدرت بازدارندگی موشکی برخوردار است که تماما این تجهیزات بومی و در اختیار نیروهای داخلی قرار دارد

پیوند میان صنایع دفاعی و دیپلماسی امروزه از دیگر برنامه هایی است که وزارت دفاع آن را دنبال می کند، به گفته وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح، نظام جمهوری اسلامی ایران امروز  به دنبال آن است تا در کنار این دو موضوع یعنی " اقتدار و توان نظامی" بتواند با استفاده از دکترین دفاعی صلح و امنیت را در منطقه آن هم برخلاف دیپلماسی و گفته های مسئولان آمریکا مبنی بر برقراری صلح و آرامش، برقرار کند.

به گفته مسئولان نظامی کشورمان ، سیاست جمهوری اسلامی ایران در حال حاضر سیاست دفاعی است، ایران در سطح منطقه به دنبال صلح و صفا است و برخلاف دیپلماسی آمریکاست که دیپلماسی تهدید و نا امنی را در منطقه دنبال می کند.

آمریکا در جنگ اخیر خود با عراق با امکانات و توان نظامی بالایی وارد منطقه شد، ولی به دلیل نداشتن ایمان و از آن مهمتر  پشتوانه مردمی در باتلاقی گیر کرده است که درآمدن از آن باتلاق نیاز به کمک کشورهای همسایه منطقه همچون ایران دارد.

آمریکا فکر می کرد که با هجوم و یورش به عراق و رژیم صهیونیستی از سمت جنوب لبنان به حزب الله می تواند به اهداف شوم خود در منطقه دست پیدا کند، ولی  دیدیم که رژیم صهیونیستی تا دندان مسلح در جنگی 33 روزه نتوانست در برابر حزب الله لبنان مقاومت کند، زیرا در این جنگ، حزب الله لبنان با مدیریت هوشمندانه و رهبری سید حسن نصرالله و مقاومت جانانه مردم نشان داد که قدرت نرم افزاری آن چگونه بر قدرت سخت افزاری رژیم صهیونیستی چربید.

با این حال اولویت دفاعی وزات دفاع در چارچوب استراتژیک دفاعی است. به گفته وزیر دفاع، نظام جمهوری اسلامی ایران در مرحله اول به دنبال مقابله با تهدیدات فرامنطقه ای است، ما در جهانی زندگی می کنیم که آمریکا دایه رهبری جهان را دارد، آمریکا در حال حاضر و پس از فروپاشی شوروی و حادثه 11 سپتامبر می خواهد رهبری جهان را در دست بگیرد.

دولتمردان آمریکا با ایجاد طرح خاورمیانه بزرگ و برقراری دموکراسی در حالی به عراق و افغانستان حمله کردند که به جای برقرای دموکراسی مردمان این کشورها را به خاک و خون کشید، ولی به تمام این تهاجمات چندی نگذشت که آمریکا از درون شروع به خونریزی کرد که همین امر باعث شده است این ابرقدرت دیگر جانی در رمق برای ادامه برنامه های خود در خاورمیانه بزرگ نداشته باشد.

آمریکا در طرح خاورمیانه بزرگ کشورهای منطقه را به سه دسته کشورهای دریایی مدیترانه، خلیج فارس و افغانستان تقسیم کرده است تا بتواند با حمله به کشورهای حاضر در این مناطق به اهداف شوم خود دست پیدا کند.

ایالات متحده آمریکا در برنامه خود در تلاش است تا رژیم صهیونیستی را در منطقه ای که ایران، سوریه و لبنان در آن حضور دارد به یکی از قدرتهای زیر نظر خود درآورد، از سوی دیگر در تلاش بود با از بین بردن حزب الله لبنان و مخالفین فلسطینی و به گفته خود ایجاد امنیت در افغانستان خود به قدرت اول منطقه تبدیل شود، ولی مردم منطقه با مخالفت های خود نشان دادند که مخالف سیاست های آمریکا در خاورمیانه هستند.

دولت واشنگتن برای اینکه بتواند به منابع زیرزمینی منطقه دست پیدا کند، دست به تهاجماتی زد تا بتواند تمام منابع زیرزمینی را در اختیار خود بگیرد، ولی با شکستی که در عراق خورد باید چند برابر آن پول نفت را که با خود برده است را برای ترمیم زخم های خود هزینه کند تا بتواند شاید کمی از باتلاقی که در آن گیر کرده است بیرون بیاید، آن هم با کمک قدرت های اول منطقه همچون جمهوری اسلامی ایران.

نظام جمهوری اسلامی ایران در دکترین نظامی خود علاقمند است تا کشورهای همسایه را نسبت به رخدادهای منطقه آگاه کند

دولتمردان کاخ سفید به بهانه اینکه می خواهند ملاعمر و بن لادن را در افغانستان از بین ببرند دست به تهاجم و حمله به افغانستان زدند، ولی بعد از گذشت مدت زمانی کمی دیدم که نه تنها در این کشور امنیت برقرار نشده، بلکه قاچاق مواد مخدر در این کشور بیشتر از گذشته شده است.

بوش حماقت می کند اگر بخواهد در منطقه به ادامه فعالیت های خود بپردازد، چرا که اگر به برنامه های نظامی خود ادامه دهد باید بداند که در باتلاق عمیق تری گیر خواهد کرد که در درجه اول خود و درجه دوم کشورهای منطقه از این عملکرد آنان ضربه خواهند دید، آمریکا باید بگذارد تا مردم عراق خود برای کشورشان تصمیم بگیرند.

نظام جمهوری اسلامی ایران در دکترین نظامی خود علاقمند است تا کشورهای همسایه را نسبت به رخدادهای منطقه آگاه کند، ایران بدنبال آن است که امنیت منطقه را به کمک و مشارکت همسایگان خود در منطقه برقرار کند که خوشبختانه در این زمینه کارهای بسیار مطلوبی تاکنون صورت گرفته است.

اقتدار دفاعی مبتنی بر اقتدار علمی در کشور باعث شده است که اگر کشور بدنبال توسعه سیاسی، اجتماعی و نظامی حرکت می کند باید در درجه اول بدنبال اقتدار علمی باشد که در حال حاضر نظام جمهوری اسلامی ایران مخصوصا وزارت دفاع بدنبال این موضوع است.

به همت و تلاش دانشمندان جوان کشورمان ایران در حال حاضر با تکنولوژی روز نظامی دنیا حرکت می کند که ساخت و تولید صنایع مدرن  نظامی در کشور و استفاده از مجموعه های دانشگاهی و تحقیقاتی و دنبال کردن موضوعات روز دنیا باعث  اقتدار نظام جمهوری اسلامی خواهد شد.

متخصصان هوایی کشورمان هم اکنون بر روی کلیه هواپیماهای تجاری و نظامی در حال تحقیقات هستند و قادرند تمام این هواپیماها و بالگردها را تعمیر اساسی کنند. آشیانه فجر وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح بزرگترین سازه فلزی است که تاکنون در کشور و خاورمیانه ساخته شده است و همزمان 8 تا 12 هواپیمای پهن پیکر می تواند در آن قرار گیرد.

به گزارش "مهر" قطعه سازی در صنایع هوایی حرف اول را می زند. قبل از انقلاب اسلامی هیچ کاری در این زمینه انجام نشده بود. کارخانه "بل" ایجاد شده بود و تنها در حد چک های اولیه بر روی بالگردها انجام می شد. هم اکنون شرکت "پنها" هم بالگردهای "شباویز" و "091" و بالگردهای "شاهد" را تولید می کند و هم تعمیرات اساسی سنگین را انجام می دهد.

در طراحی هواپیماهای بدون سرنشین پیشرفته، صنایع هوایی ایران موفق شده است هواپیماهای "ابابیل"، "مهاجر1و2و3و4"، "هدهد" و "صاعقه 1و2" را تولید کند. این هواپیماها با هزینه بسیار پایین و تکنولوژی روز ساخته شده است. هواپیمای بدون سرنشین مهاجر 1و2و3و4 با کاربرد مراقبت هوایی ، شناسایی ، جنگ الکترونیکی ، رله ای ارتباطی ، دیده بانی ، هدف یابی ، هدایت آتش توپخانه ، کنترل نوار مرزی جهت مبارزه با قاچاقچیان، کنترل ترافیک شهری و عکس برداری جهت تهیه نقشه های جغرافیایی است که می توانند سلاح های کوچک را حمل و پرتاب کنند.

نیروهای مسلح امروزه با توان و اقتدار خود و با استفاده از تجهیزات موشکی، دریایی و هوایی بطور کامل اقتدار خود را به نمایش گذاشته اند، که آزمایش موشک رعد توسط نیروی دریایی سپاه آن هم با برد 350 کیلومتر نمونه بارز اقتدار وتوان نظام جمهوری اسلامی ایران است. 

امروزه به لطف و تلاش دانشمندان جوان کشورمان توان ساخت موشک، بالگرد، تانک های زرهی و برخی از هواپیماهای بدون سرنشین، تجهیزات الکترونیکی را در کشور فراهم شده است ، داشتن عقبه ساخت بسیاری از تجهیزات نظامی در کشور باعث خواهد شد تا جمهوری اسلامی ایران در راستای دکترین دفاعی به پیشرفت های شگرفی دست پیدا کند.

 

توسط دانشمندان جوان کشورمان توان ساخت موشک، بالگرد، تانک های زرهی و برخی از هواپیماهای بدون سرنشین، تجهیزات الکترونیکی و پدافندی و آفندی در کشور فراهم شده است

صنایع و توان موشکی ایران در شرایطی شکل گرفت و تکامل یافت که امنیت ملی نظام جمهوری اسلامی در معرض تهدید قرار گرفته بود. در واقع از همان زمانی که موشکهایی از سوی رژیم  بعثی به سوی شهرهای کشورمان سرازیر شد و مردم ایران جواب دادند "موشک جواب موشک" این حس در متخصصان صنایع دفاعی کشور پدید آمد که باید به این خواسته به حق مردم پاسخ گویند که با عنایات خداوند متعال این صنعت بسیار پیچیده به همت متخصصان داخلی شکل گرفت .

موشک های استراتژیک ضدناو SSN4 با برد حداکثر 350 کیلومتر با قابلیت انهدام ناوهای بزرگ و ارتفاع کم پرواز قادرند سراسر پهنه خلیج فارس، تنگه هرمز، دریای عمان و بخش عمده شمال اقیانوس هند را تحت پوشش قرار دهند.

سیستم حرکت پیشرفته موشک های کروز SSN4 با ارتفاع کم پرواز از سطح آب، این موشک ها را از جنگ الکترونیک مصون نگه می دارد و سرجنگی 500 کیلویی این موشک ها قادر است ناوهای جنگی بزرگ را مورد اصابت قرار داده و منهدم کند.

سامانه های شلیک کننده متحرک این موشک ها و سامانه های هدف یاب های متحرک که قابلیت استفاده ترکیبی کاملی از موشک های ساحل به دریا را نیز در اختیار دارند با قدرت کشف اهداف با سرعت عمل بسیار بالا این امکان را فراهم می کنند تا نیروی دریای سپاه در شرایط کم آسیب پذیری قرار گیرد.

رزمندگان دریادل در رزمایش تخصصی  دریایی رعد موشک های تاکتیکی FL10 و FL6 با برد 15 تا 40 کیلومتر، موشک های HY2 با برد 85 کیلومتر و با سرجنگی پرقدرت ، موشک های نور با برد 120 تا 180 کیلومتر و موشک های استراتژیک SSN4 با برد 350 کیلومتر را با موفقیت کامل آزمایش کردند و توان استراتژیک دفاعی و آمادگی دفاع همه جانبه خود را بار دیگر به نمایش گذاشتند.

شلیک انواع موشک آن هم در کلاس های مختلف برای اولین بار است که توسط متخصصان سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در جهان به مرحله اجرا درآمد.

تغییر کلاهک موشک های سری شهاب به کلاهک خوشه ای جنگی را از مهمترین تغییرات صورت گرفته در ترکیب این نوع موشک است که پس از تغییر کلاهک، انواع موشک، این توانایی را دارند که پس از اصابت به هدف، صدها بمب کوچک خوشه ای را به اطراف تخریب پرتاب کنند.

تغییر در زاویه شارژ موشک های شهاب در حالت افقی از دستاوردهای متخصصان ایرانی در تولید و ساخت این نوع موشک ها است، شلیک انواع موشک آن هم در فاصله کوتاه برای اولین بار در رزمایش پیامبر اعظم، نشان دهنده قابلیت متخصصان ایرانی در ساخت و تولید انبوه سلاح های نظامی است.

این موشک ها به صورت کامل در سازمان هوافضای وزارت دفاع به مرحله تولید رسیده است که تنها بخشی از توانمندی بازدارندگی جمهوری اسلامی در برابر تهاجمات بیگانگان است، ما امروز به کمک دانشمندان جوان خود به این توان و اقتدار دست پیدا کرده ایم تا تسلیحات نظامی که در داخل کشور تولید می شود را به 50 کشور جهان صادر کنیم، ما امروز می توانیم این را اعلام کنیم که در تسلیحات نظامی خودکفا شده ایم.

ارتقاء کیفیت کلیدی محصولات، ایجاد "نظام کالیبراسیون" برای تمامی تجهیزات تولیدی، کنترل کیفی و ایجاد "سیستم های بهبود"، ایجاد پروژه های بهبود با استفاده از مکانیسم های پیشرفته علمی بویژه "مدل 6 سیگما" و حل مسئله، از نقاط توان وزارت صنایع دفاع به شمار می رود که به همت جوانان برومند این مرز و بوم، موجبات پیشرفت چشمگیر در عرصه توانمدی های نظامی به ویژه بحث دفاعی کشور را فراهم آورده است. 

ایران در قطعه سازی در صنایع هوایی حرف اول را می زند.طراحی و ساخت بالگردهای ترابری نظامی و هجومی نمونه بارز آن است

از سوی دیگر تعمیرات اساسی بالگرد و هواپیمایی ایران 141 این قدرت را به جمهوری اسلامی ایران داده است  تا بتواند جنگده های خود را نیز تعمیر کند و دیگر محتاج کشورهای غربی نباشیم، ما امروز توان تعمیرات اساسی 16 بالگرد را داریم که این موضوع کمک شایانی به اقتدار و توان نظامی جمهوری اسلامی ایران خواهد کرد.

جمهوری اسلامی ایران امروزه توان ساخت انواع هواپیماهای بدون سرنشین برای شناسایی و دیگر کابرد ها را دارد، دانشمندن جوان جمهوری اسلامی ایران در وزارت دفاع و صنایع وابسته آن در حال طراحی و ساخت بالگردهای ترابری نظامی و هجومی هستند که در آینده ای نزدیک امید می رود که بالگردهای هجومی جایگزین هلی کوپترهای کبرا شود.

رسیدن جمهوری اسلامی ایران به این توان و اقتدار نظامی در حالی صورت گرفته است که نظام جمهوری اسلامی ایران در 27 سال گذشته در تحریم های مختلف سیاسی و اقتصادی قرا داشته است، کشورهای غربی باید بدانند که تحریم جمهوری اسلامی ایران دیگر کار گشا نخواهد بود، چرا که جمهوری اسلامی ایران در حال حاضر از توان و اقتدار بالایی برخوردار است.

کشورهای غربی از جمله آمریکا باید بدانند که اینگونه تحریم ها باعث خواهد شد تا ایران در زمینه های که تاکنون توان بدست آوری تکنولوژی های روز را نداشته است گام بردارد، زیرا ما می توانیم به پیشرفت های بزرگ دیگری دست پیدا کینم. ما باید با برگزاری و شرکت در اجلاس های بین المللی به دنبال آن باشیم با برقراری ارتباطات نظامی با کشورهای همسایه هم توان نظامی خود را بالا ببریم و هم از تجربیات دیگر کشورها استفاده کنیم. 

------------------------------

گزارش از حمیدرضا خوئینی ها

کد خبر 447889

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 2 + 0 =