۱۴ نفر مبتلاء به ویروس HIV  در خراسان جنوبی شناسایی شدند

بیرجند- معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی بیرجند گفت: ۱۴ نفر مبتلاء به ویروس HIV در خراسان جنوبی شناسایی شدند.

به گرارش خبرنگار مهر، کامبیز مهدی زاده  ظهر شنبه در کارگروه سلامت و تأمین امنیت غذایی خراسان جنوبی اظهار کرد: بیماری ایدز در ابتدا بخش های کوچکی از آفریقا و آمریکا را در برگرفت ولی در سال ۲۰۱۰ همه دنیا درگیر این بیماری شدند.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی بیرجند بیان کرد: بر اساس آمار در سال ۲۰۱۷ ابتلاء ۳۶.۹ میلیون نفر به ویروس HIV ، ۲۱.۷ میلیون نفر تحت درمان و ۱.۸ میلیون نفر افراد تازه مبتلاء به این ویروس تخمین زده شده است.

مهدی زاده ادامه داد: در ایران اولین مورد ابتلاء به این ایدز در سال ۱۳۶۶ از طریق تزریق خود آلوده و اولین مورد همه گیری در سال ۱۳۷۵ در یک زندان گزارش شده است.

وی افزود: در ایران در سال ۹۷ تعداد ۶۰ هزار مورد مبتلاء به ویروسHIV     و تا پایان شهریور ۹۷ نیز تعداد ۳۸ هزار و ۴۷۴ مورد مبتلاء به این ویروس شناسایی و تا پایان  همین مدت ۱۴ هزار و ۴۵۹ بیمار نیز تحت مراقبت قرار گرفتند.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی بیرجند گفت: ۱۳ هزار و ۶۱۴ نفر بر اثر بیماری ایدز  فوت شده اند و از سرنوشت حدود ۱۰ هزار  نفر که مبتلاء به ویروسHIV   شناسایی شدند، خبری نیست.

مهدی زاده با اشاره به اینکه در ایران ۱۷ درصد مبتلایان به ویروسHIV   خانم ها و ۸۳ درصد آقایان هستند، اظهار کرد: براساس برنامه کلان استرتژیک تا پایان سال ۹۸ شیوع عفونت HIV   در جمعیت عمومی کشور باید به کمتر از ۱۵ درصد برسد.

وی بیان کرد: بر اساس همین برنامه شیوع عفونت HIV   در جمعیت مصرف کنندگان تزریقی به ۱۳ درصد و در افراد معرض خطر انتقال جنسی نیز باید به کمتر از پنج درصد برسد.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی بیرجند با اشاره به اینکه میزان شیوع عفونت HIV   در خراسان جنوبی ۱.۷ در هر ۱۰۰ هزار نفر است، ادامه داد: در خراسان جنوبی ۱۴ نفر مبتلاء به عفونت HIV   در خراسان جنوبی شناسایی شدند.

وی با بیان اینکه از این ۱۴ نفر هشت نفر مرد و ۶ نفر زن بوده اند، افزود:  بیشترین راه انتقال ویروس HIV  در خراسان جنوبی از طریق ارتباط جنسی بوده است.

مهدی زاده یادآور شد: افراد شناسایی شده تحت مراقبت بوده و برای دریافت هر گونه خدمات بهداشتی تحت کنترل هستند.

سید محمود حسینی، معاون اجتماعی دانشگاه علوم پزشکی بیرجند نیز در این کارگروه از  برنامه ریزی برای ایجاد ۳۷ کانون سلامت محله در خراسان جنوبی خبر داد و گفت: پنج کانون سلامت محله در بیرجند ایجاد می شود.

وی اظهار کرد: در قاین، فردوس و طبس ۴ کانون، در بشرویه، سرایان، زیرکوه، سربیشه، نهبندان و درمیان ۳ کانون سلامت و در خوسف دو کانون ایجاد می شود.

کد خبر 4479359

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 6 + 8 =