رد پای برخی کشورها در حوادث شرق ایران

رئیس مجلس شورای اسلامی گفت: رد پای برخی کشورها برای آشفته سازی روابط ایران و پاکستان در حوادث شرق کشور دیده می شود.

به گزارش خبرنگار مهر، علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی در نشست خبری اختتامیه دومین کنفرانس روسای مجالس ۶ کشور آسیایی گفت: درآسیا، امروز تحرکاتی از ترور و تروریسم می بینیم که طبیعی نیست. در آسیا زمینه ای برای رشد این مسائل وجود ندارد. یک عامل خارجی، این موضوع را سامان داده است.

رئیس مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه برخی کشورها تلاش دارند نفس آسیا را بگیرند، افزود: این کشورها تروریسم را در آسیا دامن زدند و این موضوعات موجب ایجاد حساسیت در میان کشورهای آسیایی شد.

وی ادامه داد: برگزاری این اجلاس بر ساماندهی روابط اقتصادی بین کشورهای عضو تاثیرگذار است. امیدواریم این حرکت از نظر دیپلماسی پارلمانی مفید باشد تا در آینده شاهد وضعیت بهتری در آسیا باشیم.

لاریجانی گفت: تدوین قوانین برای مبارزه با تروریسم بررسی ریشه های رشد تروریسم و توجه به همکاری اقتصادی قوی تر از موضوعاتی بود که در کمیته های این کنفرانس مورد بررسی قرار گرفت.

رئیس مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه تروریسم در بستر فقر رشد می کند، افزود: شش کشور عضو هر کدام به صورت جداگانه اعلام کردند که در چه زمنیه های در کشورهای مختلف آماده سرمایه گذاری هستند.

وی با بیان اینکه هم گرایی فکری بین کشورهای عضو در زمینه مقابله با تروریسم شکل گرفته است، تصریح کرد: در این کنفرانس بسیاری از اختلاف نظر ها در مورد نحوه مبارزه با تروریسم و شناسایی گروه های تروریستی حل شد. این همگرایی بسیار مهم است.

لاریجانی گفت: اعضای این کنفرانس معتقد بودند ظرفیت یک کشور برای یکجانبه گرایی اقتضا نمی کند و باید در دنیا بر محوریت چندجانبه تاکید کرد.

رئیس مجلس شورای اسلامی گفت: بین ما و برخی از کشورهای عضو کنفرانس، همکاری های اطلاعاتی و امنیتی وجود دارد و در برخی موارد در خصوص تروریست ها اطلاعاتی بین کشورها مبادله شده که نافع بوده است.

وی ایجاد پیمان های پولی بین کشورهای عضو این کنفرانس را مهم خواند و اظهار داشت: این کشورها علاقه مند به افزایش پیمان های پولی بودند.

لاریجانی با بیان اینکه غرب و آمریکا پشت صحنه از تروریست ها حمایت کرده و آنها را خلق و جعل کرده اند، افزود: در حوادث عراق و سوریه در ابتدا برای آنها دستاوردی بزرگ بود ولی وقتی که با نسلی از اروپایی مواجه شدند که به این گروهک پیوسته و به اروپا برگشته بودند به فکر فرو رفتند.

رئیس مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه این اجلاس و اجلاس هایی از این دست در آسیا برای بزک کردن موضوع نیست، گفت: ما دنبال راه حل های اصولی و واقعی برای حل مسئله تروریست هستیم و نیازی به حمایت غرب و آمریکا نداریم. فقط از آنها می خواهیم که بازی در نیاورند. کشورهای آسیایی این ظرفیت را دارند که تروریست ها را از بین ببرند.

وی در خصوص استرداد تروریست ها نیز گفت: یک سری قوانین بین المللی در خصوص استرداد تروریست ها وجود دارد که اکثر کشورهای عضو این قواعد را نیز قبول دارند. مشکل در اراده هاست. این اراده ها باید توجیه شوند.

لاریجانی گفت: نمی خواهم بگویم معضل تروریست ها در منطقه تنها منبع خارجی دارد و یا به راحتی قابل حل است بلکه در منطقه ما اتفاقات تروریست با منبع داخلی رخ داده است و «ترور اره ای» هم وجود دارد.

رئیس مجلس شورای اسلامی گفت: این کشورهای در سخنرانی هایشان اعلام کردند که با تحریم ها موافق نیستند. آمریکایی ها تصور خامی داشتند که فکر می کردند با این اهرم می توانند هر کاری انجام دهند.

وی گفت: اکثر کشورها قائل به این رفتار نیستند چون یکجانبه است و پشتوانه سازمان را به همراه ندارد.

لاریجانی  با بیان اینکه تجارت، راه خود را باز می کند گفت: کشورهای عبد و ذلیل یک کشور نیستند و بدنبال منافع خود می باشند. ایران باید بسترهای توسعه جمعی را با کشورهای همسایه ایجاد کند.

رئیس مجلس شورای اسلامی در خصوص آزادی سربازان ایرانی که توسط طالبان به گروگان گرفته شده اند، ادامه داد: هم در صحبت های بنده با رئیس مجلس پاکستان و هم درصحبت های رئیس جمهور با ایشان این مسئله مطرح شد.

وی افزود: دغدغه مهم ما این است که ناآرامی ها در مرزهای پاکستان است. رد پای کشورهای دیگر را در این ناآرامی ها مشاهده می کنیم.

لاریجانی تصریح کرد: رد پای برخی کشورها برای آشفته سازی روابط ایران و پاکستان در این حوادث مشاهده می‌شود. باید تیم اطلاعاتی پاکستان و ارتش این کشور فعالت تر عمل  کنند. آنها به ما قول داده اند که این مسئله را خاتمه خواهند داد و در همه سطوح پیگیر هستند.

رئیس مجلس شورای اسلامی در پایان از احتمال حضور سوریه و عراق در نشست بعدی خبر داد.

کد خبر 4479435

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 1 + 1 =