مردم بشاگرد آب می خواهند/بلاتکلیفی در اجرای پروژه آبرسانی از جگین

بشاگرد - رئیس شورای شهرستان بشاگرد با تاکید براینکه اجرای پروژه آبرسانی از سد جگین هرگز تمامی ندارد خواستار تسریع در روند اجرای کار شد.

یعقوب داد علی زاده در گفتگو با خبرنگارمهر با اشاره به اینکه بشاگرد منطقه ای کوهستانی دارای رودخانه های فصلی و سیلابی زیادی است گفت: این شهرستان تنها منطقه ای در استان هرمزگان است که در چهارفصل آن بارندگی وجود دارد و آبهای جاری شده ناشی از رودخانه ها و سیلابها به سد جگین سرازیر می شوند.

داد علی زاده بیان داشت: سد جگین یکی از بلندترین سدهای غلتکی بتنی خاورمیانه محسوب می شود که ظرفیت آبگیری آن بیش از ۳۲۰میلیون مترمکعب است و در حال حاضر هم وضعیت مطلوبی دارد.

رئیس شورای شهرستان بشاگرد عنوان کرد: ۳۲۰میلیون متر مکعب ذخیره آبی مناسبی در سد جگین برای مردم دو شهرستان بشاگرد و جاسک است اما بعد از گذشت سالها از اجرای این پروژه  شهرستان بشاگرد تحت تاثیر بحران بی آبی قراردارد و آبرسانی به مردم و روستاها به صورت سیار  با تانکر صورت می گیرد.

داد علی زاده گفت: تامین آب شرب مردم با تانکر جوابگوی گذر زندگی روزانه آنها نیست و آنها با کمترین برخورداری  از آب شرب مواجه هستند.

بلاتکلیفی پروژه ای که بیش از ۸ سال از آن می گذرد

رئیس شورای شهرستان بشاگرد با بیان اینکه  در انتخابات سال۹۲ رئیس جمهور وقت وعده آبرسانی به مردم شهرستان بشاگرد را داد گفت:بیش از ۸ سال از این وعده  وبا طی کردن عمر دو دولت  این طرح آبرسانی با کمک های صورت گرفته از سوی دولت و بیت رهبری  همچنان بلاتکلیف است که اگر  با این روش پیش برود مردم بشاگرد از آب سد جگین بهره مند نخواهند شد.

داد علی زاده بیان داشت:البته تاکنون اقدامات صورت گرفته خوب و موثر بوده که می توان به پیشرفت ۸۰درصدی در لوله گذاری و۱۳درصدی در  ساخت ایستگاههای پمپاژ اشاره کرد اما در ادامه موانعی به وجود آمده که سبب بازدارندگی در اجرای پروژه شده است.

وی عنوان کرد: اجرای این پروژه در حال حاضر هم در لوله گذاری وهم در ساخت ایستگاههای پمپاژ آب تعطیل شده است  که این کار می تواند سبب  به تاخیر انداختن  اتمام پروژه  باشد.

اعتبارات بیت رهبری هم گره گشای اتمام این پروژه نشده است

داد علی زاده بابیان اینکه مسئولان نبود اعتبارات را در گذشته مهمترین بهانه در اجرای این پروژه میدانستند گفت:  اجرای این پروژه از زمان آغاز سه ساله بود و قرار بود که با گذشت سه سال آب را به شهرها و روستاهای بشاگرد رسانده تا مردم از این نعمت الهی برخوردار باشند.

رئیس شورای شهرستان تصریح کرد: با گذشت چند سال از اجرای این پروژه و توقف های صورت گرفته در تکمیل اجرای آبرسانی از سد جگین به بشاگرد و هم چنین وجود بحران بی آبی در این شهرستان،با مطالبات مردمی و پیگیری مسئولان گروهی از کارشناسان  بیت رهبری برای بازدید و تخصیص اعتبارات در منطقه حاضر شدند که بعد از این بازدید ها و تخصیص ۴۰میلیارد تومانی اعتبار به این پروژه  همچنان در سایه بلاتکلیفی و تعطیلی پروژه به سر می برد.

هیچ کار مطالعاتی و عملیاتی برای آبرسانی به روستاهای در طول مسیر انجام نشده است

داد علی زاده گفت: در طول مسیر این پروژه بیش از ۳۲ روستا وجود دارد که نیازمند تا مین آب هستند و طبق وعده های داده شده آب این روستاها نیز از همین پروژه تامین خواهد شد.

رئیس شورای شهرستان بیان داشت: یکی از مدیران آبفای بیان کرده است که روستاهایی که در مجاورت این پروژه و با فاصله کمتر از چهار کیلومتر قرار دارند آبرسانی می شوند اما تکلیف سایر روستاها مشخص نشده است.

داد علی زاده افزود: چطور است که آب سد جگین به  روستاها وشهرهای شهرستان جاسک که هم طول مسیر و هم اعتبار بیشتری به کار برده است انتقال پیدا کرده و زمینهای زراعی در این منطقه  سیراب هستند ، اما برای حل بحران بی آبی در شهرستان بشاگرد و روستا های آن تعلل صورت می گیرد.

رئیس شورای شهرستان بشاگرد بیان داشت: آبرسانی به بخش و روستا های گافر در این پروژه گنجانده نشده است که از مسئولان در خواست می شود تا این بخش محروم را در آبرسانی به بشاگرد سهیم  بدانند.

کد خبر 4480832

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 3 + 5 =