گرامیداشت یاد همسر ماموستا هژار/ رونمایی از تقدیم نامە حق انتشار

سنندج- مراسم گرامیداشت یاد معصومە خانم موکریانی همسر استاد هژار و رونمایی از تقدیم نامە حق انتشار آثار هژار در تالار مولوی دانشگاه کردستان برگزار شد.

بە گزارش خبرنگار مهر، شامگاه پنج شنبە مرکز کردستان شناسی دانشگاه کردستان در مراسمی با عنوان یادی خاتوونێک نکوداشت همسر ماموستا عبدالرحمن شرفکندی (هژار موکریانی) نویسندە و مترجم بزرگ کرد، برگزار شد.

در این مراسم شرکت کنندگانی از اقلیم کردستان عراق از جملە مشاور فرهنگی نچیروان بارزانی نخست وزیر اقلیم کردستان عراق و همچنین شماری از اساتید دانشگاه سلیمانیە و اربیل و نویسندگان، محققین و شاعران کرد عراقی و همچنین نویسندگان و شاعران و علاقمندان بە آثار استاد هژار موکریانی از استانهای کردنشین ایران حضور داشتند.

دکتر بهروز چمن آرا، رئیس مرکز کردستان شناسی دانشگاه کردستان در ابتدای این مراسم با تشکر از خانوادە ماموستا هژار کە حق انتشار آثار هژار را بە دانشگاه کردستان تقدیم کردەاند، گفت: استاد هژار حق انتشار همە آثار و قلم خویش را بە معصومە خانم همسرشان دادە بودند و بعد از فوت ایشان خانوادە بزرگ هژار این حق را بە دانشگاه کردستان واگذار کردەاند.

وی افزود: خرسندیم کە دانشگاه کردستان و مرکز کردستان شناسی مورد اعتماد مردم کردستان و خانوادە دانشمندان و بزرگان است.  

در ادامە مشاور نچیروان بارزانی، نخست وزیر اقلیم کردستان عراق کە مهمان ویژە این مراسم بود در سخنانی بە بیان ارزش و بزرگی آثار و خدمات ماوستا هژار وتاثێر آن آثار بر ادبیات کردی و فارسی و عربی پرداخت.

وی گفت:ماموستا هژار بە واسطە خدماتی فرهنگی بە زبان فارسی و عربی و ترجمە های فاخری از جملە قانون در طب ابوعلی سینا گنج بزرگی برای همە ملت ایران است.

پنل تخصصی این گرامیداشت با حضور استاد عباس غزالی از نمایندگان اسبق پارلمان اقلیم کردستان و نویسندە و مترجم کرد عراقی و صلاح الدین آشتی مترجم و پژوهشگر مهابادی  و همچنین عطااللە نهایی نویسندە و داستان نویس بانەای و ماجد مردوخ روحانی از شاگردان ماموستا هژار برگزار شد.

در این پنل بە نقش و تاثیر معصومە خانم همسر ماموستا هژار در پیشبرد اهداف هژار موکریانی پرداختە شد.

در بخشی از مراسم استاد عدنان برزنجی نویسندە و محقق کرد آثار ماموستا هژار کە حق انتشار آنها بە دانشگاه کردستان واگذار شدە است را معرفی کرد.

در پایان توسط جمعی از دانشجویان رشتە ادبیات کردی دانشگاه کردستان از تقدیم نامە حق انتسار آثار ماموستا هژار بە دانشگاه کردستان، رونمایی شد.

ماموستا عبدالرحمن شرفکندی (هژار) در کتاب (چێشتی مجێور) از سختی های کە همسرش معصومە خانم متحمل شدە است تا وی بتواند آثار ماندگاری برای کتابخانە فارسی، کردی و عربی بنویسد، بسیار نوشتە است.

هژار ۲۰ آثر فاخر بە زبان های فارسی، کردی دارد کە ۳ آثر آنها تالیف و ۱۷ آثر ترجمە از عربی و فارسی  بە زبان کردی و از  عربی بە فارسی است.

کد خبر 4484390

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 4 + 1 =