انجام ۸۵۰ طرح تحقیقاتی توسط پژوهشگران دانشگاه علوم پزشکی همدان

همدان - رئیس دانشگاه علوم پزشکی همدان گفت: سال گذشته ۶۰۰ مقاله از دانشگاه علوم پزشکی همدان در مجلات علمی معتبر دنیا به چاپ رسیده‌ وهم اکنون ۸۵۰ طرح تحقیقاتی در حال انجام است.

به گزارش خبرنگار مهر، سیدحبیب الله موسوی بهار ظهر یکشنبه در مراسم تجلیل از برگزیدگان نوزدهمین جشنواره پژوهش و فناوری دانشگاه علوم پزشکی همدان با بیان اینکه هفته پژوهش فرصت مناسبی برای معرفی ظرفیتها و فعالیتهای پژوهش محور است، اظهار کرد: سال گذشته حدود ۶۰۰ مقاله علمی از دانشگاه علوم پزشکی همدان در مجلات علمی معتبر دنیا به چاپ رسیده‌ و ۸۵۰طرح تحقیقاتی در حال انجام است.

موسوی بهار بابیان اینکه دانشگاه علوم پزشکی همدان ۱۶ شرکت دانش‌بنیان را در مرکز رشد پارک علم و فناوری همدان به ثبت رسانده‌است که حداقل ۶ مورد از محصولات آنها به مرحله تجاری‌سازی راه‌یافته‌است، به تغییر سبک برگزاری مراسم‌ روز پژوهش امسال و بهره گیری از تجربیات اساتید افزود: از اوایل دهه ۷۰ اقدامات تمرینی برای پژوهشگرشدن دانشگاهیان کشور آغاز شد و دانشجویان پژوهشگر تربیت شدند و هم‌اکنون به مرحله تولید علم دست یافته ایم.

وی با اشاره به افزایش اسامی ایرانیان پژوهشگر در منابع علمی مختلف افزود: پژوهشگران در تولید علم رتبه‌های خوبی کسب کرده و نظام مدیون آنانی است که بی چشمداشت و صرفا برای ارتقای علمی تلاش کرده اند.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی همدان با بیان اینکه جامعه به سمت هدف‌گذاری‌ها و اجرای آیین نامه‌ها پیش می‌رود، تاکید کرد: باید در آزمونهای بورد میزان تسلط افراد برای مدیریت موردهای مختلف درمانی سنجیده شود.

وی با اشاره به اینکه منحنی رشد تولید علمی ۴ دانشگاه در روزهای اخیر بررسی شد، گفت: امسال منحنی تولید علمی دانشگاه  بوعلی سینا و دانشگاه علوم پزشکی همدان یکسان شده و این دانشگاه در ساله ای اخیر با شیب تند به دانشگاه بوعلی سینا رسیده است.

موسوی بهارافزود: هیئت امنای دانشگاه باید بیشتر به تولید بپردازد و ارتقای سلامت جامعه را موجب شود و البته باید با برنامه‌ریزی مناسب افزایش میزان مقالات علمی نیز حفظ شود و در این مسیر نباید فریب برخی القائات خارجی‌ها را خورد.

وی با تاکید بر اینکه افزایش میزان ارجاع مقالات و نویسنده فعال بودن بسیار بااهمیت است، گفت: باید بخشی از بودجه پژوهشی برای نویسندگان فعال و بخش قابل توجهی در پروژه های مهم در نظر گرفته شود و باید هیئت امنا مصوباتی در این زمینه داشته باشد.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی همدان با بیان اینکه هم‌اکنون چهار شرکت دانش بنیان وجود دارد، گفت: این شرکتها برای به خط تولید رساندن محصولات خود تلاش می‌کنند و در این راه باید از سرمایه گذاران، شرکتهای فروشنده و بازاریاب کمک گرفت.

وی با قدردانی از مشارکت اساتید در حوزه پژوهش عنوان کرد: شورای پژوهشی دانشگاه باید با دعوت از صاحب نظران برای تعیین خط مشی های مهم تصمیم گیری کند.

معاون پژوهشی دانشکده دندانپزشکی نیز در خصوص رویکردهای نوین در دندانپزشکی با اشاره به فعالیت دو مرکز تحقیقاتی در دانشکده دندانپزشکی و حیطه‌های نوین تحقیقاتی این دانشکده مهمترین اقدامات صورت گرفته در سال گذشته را برشمرد.

عباس شکری پژوهش های بین‌المللی دانشکده و ارتباط با محققان خارجی را بااهمیت خواند و گفت: ارتباطات بین المللی و توسعه تحقیقات بین الملی در دانشکده دندانپزشکی بیشتر شده است همچنین فعال کردن مرکز پژوهش و طرحهای فناورانه مورد توجه است.

وی تعدادی از طرحهای مشترک بین‌المللی در دانشکده دندانپزشکی را برشمرد و گفت: فعال کردن حوزه تحقیقات و فناوری دانشجویی نیز مورد توجه بوده است.

کد خبر 4486803

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 2 + 2 =