خدمات الکترونیکی صدور شناسنامه فنی و ملکی ساختمان در قم

قم - رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان استان قم گفت: برای نخستین بار در کشور، خدمات الکترونیکی صدور شناسنامه فنی و ملکی ساختمان در این سازمان راه اندازی شد.

به گزارش خبرگزاری مهر، امین مقومی با اعلام خبر راه اندازی خدمات الکترونیکی صدور شناسنامه فنی و ملکی ساختمان در سازمان نظام مهندسی ساختمان استان قم اظهار داشت: نظر به اهمیت صدور شناسنامه فنی و ملکی ساختمان در مرحله اخذ پایان کار پروژه‌های ساختمانی و در راستای تکریم مراجعین محترم، تسهیل در روند صدور شناسنامه فنی و ملکی، برقراری ارتباط مستقیم و بدون واسطه مهندسان با سازمان و همچنین جلوگیری از خدشه دارشدن اطلاعات تکمیل شده توسط مهندسان در دفترچه اطلاعات ساختمان و انتقال این اطلاعات پس از کنترل و بررسی به صورت مستقیم در شناسنامه فنی و ملکی ساختمان؛ این فرآیند به صورت الکترونیکی طراحی، اجرا و آماده بهره برداری می‌باشد.

وی افزود: فرآیند تکمیل الکترونیکی صدور شناسنامه فنی و ملکی ساختمان، برای اولین بار است که در بین سازمان نظام مهندسی ساختمان استان‌های کشور؛ در استان قم اجرایی شده و این امر گامی مؤثر در راستای حفظ حقوق بهره بردار است.

رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان استان قم بیان داشت: در این راستا جلسات متعددی در کارگروه خدمات الکترونیک سازمان نظام مهندسی ساختمان استان قم با حضور واحدهای مختلف برگزار شده و نظرات مشورتی گروه‌های تخصصی رشته‌های مختلف نیز اخذ شده است.

وی با بیان اینکه این سامانه مرحله آزمایشی خود را نیز با موفقیت پشت سر گذاشته افزود: برخی از مهندسان در رشته‌های مختلف به صورت آزمایشی مبادرت به تکمیل آن نموده‌اند که پس از رفع برخی از اشکالات جزیی همزمان با ولادت امام حسن عسکری(علیه السلام) از روز یکشنبه ۲۵ آذر ماه ۹۷ اجرایی می‌شود.

مقومی عنوان کرد: برای پروژه‌های ثبت شده در قبل از سال ۹۷ در زمان مراجعه مالک و درخواست صدور شناسنامه فنی ملکی ساختمان، با دریافت مدارک مورد نیاز پرونده شناسنامه فنی و ملکی پروژه در کارتابل مهندسان مجری و ناظر ایجاد خواهد شد تا دفترچه اطلاعات ساختمانی به صورت الکترونیکی تکمیل شود.

وی اضافه کرد: از تاریخ ۲۵ آذر ماه ۹۷ و در زمان مراجعه مالک، در صورتی شناسنامه به صورت فیزیکی تکمیل شود که چک لیست‌ها به طور کامل و همراه با گزارش سه برگی با عنوان «فرم آخرین گزارش مرحله ای» از طریق سازمان به ایشان تحویل شده باشد، در غیر این صورت مدارک ایشان ناقص تلقی می‌شود و می‌بایست جهت اخذ راهنمایی لازم برای تکمیل دفترچه اطلاعات به صورت الکترونیکی به سازمان ارجاع داده شوند.

رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان استان قم گفت: پروژه‌هایی که سال ۹۷ در سازمان ثبت می‌شود در زمان معرفی ناظران به مالک، همزمان پرونده الکترونیکی تکمیل شناسنامه فنی و ملکی ساختمان نیز در کارتابل مجریان و ناظران ایجاد می‌شود که ایشان نیز می‌توانند در مدت زمان اجرای پروژه دفترچه اطلاعات ساختمانی پروژه را تکمیل کنند.

وی با بیان اینکه پس از دریافت اطلاعات ارسال شده توسط مهندسان مجری و ناظر در سامانه صدور شناسنامه فنی و ملکی؛ در مرحله بعد کارشناسان واحد صدور شناسنامه فنی و ملکی سازمان این اطلاعات را مورد بررسی قرار می‌دهند افزود: در صورت وجود مغایرت، موارد به مهندسان مجری و ناظر جهت اصلاح ارجاع و در غیر این صورت پس از تأیید نهایی اطلاعات دریافتی، شناسنامه فیزیکی در دو نسخه تهیه و صادر می‌شود که یک نسخه به مالک و نسخه دیگر به شهرداری جهت صدور پایان کار تحویل می‌شود.

مقومی در خصوص اهمیت شناسنامه فنی و ملکی ساختمان نیز بیان داشت: شناسنامه فنی و ملکی ساختمان سندی است که حاوی اطلاعات فنی و ملکی ساختمان بوده و توسط سازمان نظام مهندسی ساختمان صادر می‌شود و در کلیه نقل و انتقالات ساختمانی همراه با نقشه‌های چون ساخت تحویل خریداران شده تا از مشخصات ساختمانی که خریداری می‌کنند مطلع شوند.

رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان استان قم با بیان اینکه در این شناسنامه چگونگی رعایت مقررات ملی ساختمان و ضوابط شهرسازی و نیز ضوابط کیفیت فنی ساختمان قید می‌شود افزود: مالکان در حین اجرای ساخت و ساز باید دقت داشته باشند تا اصولی که در قانون بدان اشاره شده به نحو احسن طبق آیین نامه‌های موجود رعایت کنند و در تمامی مراحل ساخت و ساز با مهندسان ناظر هماهنگ بوده و از لحاظ کیفیت و مطلوب بودن اجرا و مصالح ساختمانی مورد استفاده از ناظران مربوط، تأییدیه کسب کنند تا در زمان اخذ شناسنامه فنی و ملکی نتیجه مطلوبی از ساختمان خود داشته باشند.

کد خبر 4486900

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 7 + 6 =