ردیف درآمدهای پایدار شهرداری ها باید از  بودجه‌ ملی مشخص شود

اصفهان- عضو شورای اسلامی شهر اصفهان گفت: شرایط فعلی شهرداری‌ها خوب نیست و باید به سمت کسب ردیف‌های درآمدهای پایدار برای شهرداری ها از ردیف‌ بودجه های ملی برویم.

به گزارش خبرنگار مهر،‌ اصغر برشان ظهر یکشنبه در جلسه علنی شورای اسلامی شهر اصفهان اظهار داشت: وضعیت فعلی شهرداری‌ها آنها را به سمت فروش دارایی‌ها و وام و اوراق بهادار سوق داده است.

وی افزود: برای تعریف درآمدهای پایدار برای شهرداری باید اموری مانند اخذ عوارض سالیانه خودرو متناسب با هزینه‌های ایجادی خودروها برای شهر، جذب منابع سرمایه‌گذاری مشارکتی، متولی‌گری و نظارت به جای تصدی‌گری در امور شهری، جذب سرمایه‌گذاری و اعتبارات خارجی در تعامل با دستگاه دیپلماسی کشور، استفاده از سرمایه‌های ایرانیان خارج از کشور و استفاده از فضای ارتباطی ممکن با توجه به پتانسیل‌های زیاد کلانشهر اصفهان به منظور تأمین منابع مالی پروژه‌های بزرگ و ملی مورد توجه قرار گیرد.

وابستگی شهرداری‌ها به ناپایداری ساختمانی

عضو شورای اسلامی شهر اصفهان تصریح کرد: جذب سرمایه‌های ملی در راستای رونق اقتصادی، بهبود فضاهای کسب و کار و سرمایه گذاری‌های خطر پذیر ، بسترسازی طرح‌های متناسب برای ایجاد درآمدهای پایدار،  اصلاح عوارض کسب و پیشه ، آزمایش خدمات حمل پسماند و غیره به صورت واقعی باید در حوزه کسب درآمد پایدار شهرداری وارد شود.

وی اعلام کرد: افزایش روزافزون هزینه‌های اداره شهر از یک سو و عدم تعریف منابع درآمدی پایدار کافی در بستر قانونی کشور از سوی دیگر، شهرداری‌ها را در بلندمدت به درآمدهای ناپایدار ساختمانی وابسته کرده است که در حال حاضر با رکود حاکم بر اقتصاد و سنجش مسکن کشور و جهش افسار گسیخته نرخ ارز شهرداری ها دچار مشکل اساسی شده‌اند.

برشان گفت: سهم درآمدهای پایدار از محل بودجه شهرداری معادل ۲۷ درصد و سهم وصولی آن از کل وصولی هشت ماهه معادل ۱۵درصد است، درآمدهای ساختمانی نیز سهم حدود ۴۰ درصدی از بودجه داشته است که تاکنون این بودجه به ۵۴ درصد رسیده است.

نباید به بهانه‌های مختلف از فعالیت هنرمندان شاخص اصفهان ممانعت شود

رئیس کمیسیون فرهنگی و ورزشی شورای شهر اصفهان  نیز در این جلسه گفت: اصفهان در رده‌بندی ملی استان‌ها بر مبنای شاخص سرمایه اجتماعی در وضعیت بدخیم و در رتبه ۲۶‌ قرار دارد  قرار دارد که ضروری است با همکاری، همدلی و انسجام شهروندان روحی تازه در این جامعه دمیده شود و سرمایه‌های اجتماعی  را بیش از این از دست ندهیم.

فریده روشن به گرامیداشت شب یلدا به عنوان یکی از سنت‌های دیرینه شهر اصفهان اشاره کرد  و گفت: شهرداری برای این شب برنامه‌های متعددی را در دستور کار قرار داده است که امیدواریم همه شهروندان بتوانند از این برنامه‌ها نهایت استفاده را ببرند.

وی با بیان اینکه در حال حاضر مدیریت شهری برای توسعه فرهنگ شهر دست یاری به سوی هنرمندان فرهیخته اصفهان دراز کرده است، ادامه داد: نباید به بهانه‌های مختلف از فعالیت‌ هنرمندان ممانعت شود و از خدمت به این شهر بازداشته شوند.

اتکای شهرداری به درآمدهای ناپایدار

رئیس کمیسیون امور اقتصادی، حقوقی و گردشگری شورای شهر اصفهان نیز در این جلسه گفت: باتوجه به تنظیم بودجه سال آینده، شهرداری اصفهان لازم است که توجه ویژه‌ای به پروژه‌های نیمه تمام در مناطق ١٥ گانه داشته باشد و سپس پروژه‌های محرک اقتصادی تعریف کنیم.

نصیر ملت با بیان اینکه شهرداری‌ها در فرآیند مدیریت شهری و ارائه خدمات مورد نیاز شهروندان با چالش‌های متعدد روبه‌رو هستند، اظهار داشت: یکی از این چالش‌ها فقدان منابع مالی و کاهش درآمدهای ناپایدار است.

وی افزود: نبود تعریف مشخص از نظام درآمدی شهرداری و اتکای بیش از حد به منابع درآمدی ناپایدار از جمله درآمدهای بخش مسکن و ساختمان، مشکلات عدیده‌ای را برای شهرداری‌ها به وجود آورده است.

رئیس کمیسیون امور اقتصادی، حقوقی و گردشگری شورای شهر اصفهان ادامه داد: مشکلات ناشی از افزایش جمعیت شهری و مهاجرت، تاثیر مستقیم منابع مالی به ارائه خدمات به شهروندان، اجرای طرح و برنامه‌های شهری و اخلال در برنامه ریزی مالی و بودجه شهرداری با وجود منابع مالی ناپایدار می‌تواند اداره شهر دشوارتر از امروز کند.

وی  با بیان اینکه مشارکت بخش خصوصی در شهر اصفهان فرآیند پیچیده‌ای است که غالباً با دو مشکل جدی مواجه است، گفت: مسایل و مشکلات اجرایی ،اداری ، موانع اقتصادی و سیاسی  از جمله چالش‌های پیش روی بخش خصوصی برای فعالیت در اصفهان است که برآیند این دو، کارایی اقتصادی خصوصی سازی را در پیشبرد مدیریت شهری اصفهان کاهش داده است.

مردم باید نظارت دقیق بر هزینه‌های شهر داشته باشند

ملت تاکید کرد: ضروری است در راستای ایجاد شرایط مناسب و امن برای تشویق سرمایه‌گذاری بار دیگر در متغیرهای اصلی تاثیرگذار بر جذب مشارکت‌ها و سرمایه بخش خصوصی در سازمان مشارکت‌های شهرداری بازنگری شود.

وی با بیان اینکه برطرف کردن موانع و عوامل بازدارنده مشارکت، مردمی کردن نظام اقتصادی و اداری و رفع  بوروکراسی ها و نارسایی‌های ارتباطی امری ضروری است، اضافه کرد: همچنین باید سازمان مشارکت‌های مردمی شهرداری اصفهان با استقلال بیشتری به فعالیت بپردازد.

رئیس کمیسیون امور اقتصادی، حقوقی و گردشگری شورای اسلامی شهر اصفهان با بیان اینکه مردم باید نظارت دقیق بر هزینه‌های شهر داشته باشند، ادامه داد: همچنین باید نسبت به اصل بهبود فضای کسب و کار و قوانین تضمین کننده سود کارگذار در اجرای پروژه‌های شهری اصرار داشته باشیم.

کد خبر 4486919

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 3 + 10 =