سینمای کردی با قدرت در مسیر شکوفایی است

سنندج - عضو هیات علمی دانشگاه آزاد اسلامی واحد سنندج گفت: سینمای کردی به دلیل ظرفیت های بالا در مسیر رشد و شکوفایی قرار گرفته است.

به‌ گزارش خبرنگار مهر، نشست تخصصی سینمای کردی یا کرد با حضور خسرو سینا و فیلمساز کردستانی آزاد محمدی و تعدادی از علاقمندان به‌ فیلم و سینما امروز برگزار شد که در این نشست حاضران به‌ بیان دیدگاه های خود درباره فیلم های تولید شده‌ در چند سال اخیر توسط هنرمندان کرد پرداختند.

خسرو سینا در ابتدای سخنان خود در پاسخ به‌ این پرسش که‌ آیا اساسا سینمای کردی وجود دارد یا خیر؟ گفت: ما سالانه‌ نزیک به‌ ۱۰ جشنواره مختلف فلیم کردی در ایران و عراق و ترکیه‌ و کشورهای اروپایی را شاهدیم که‌ با حضور داوران معتبر بین المللی برگزار می شود و اگرچه این سینما هنوز نوپاست اما می توان به‌ جرات گفت که‌ از زمان تولد سینمای کردی چند سال گذشته است.

وی در ادامه سخنان خود اظهارداشت: من خودم هارد دیسکی دارم که‌ بالغ بر ۶۰۰ فیلم بلند کردی در آن ذخیره شده و اگر فیلم های دو سه سال اخیر را هم اضافه کنیم شک ندارم که‌ این آمار به‌ نزدیک به‌ هزار فیلم بلند خواهد رسید که‌ تمامی آنها توسط هنرمندان کرد ساخته‌ شده‌ است که‌ دارای تم و نگاه هنرمندان کرد زبان است.

این استاد دانشگاه افزود: ما هر فیلمی که‌ توسط هنرمندی کرد و با نگاه وی ساخته شود را فیلمی کردی محسوب می کنیم کما اینکه زمان ما تفاوت های بسیاری با گذشته دارد و در گذشته متاسفانه‌ یک عده تنها برای سرگرمی و یا برای غرض ورزی خاص زمانی فیلمی را در کردستان می ساختند کردها را عده ای قاچاقچی و غیره نشان می دادند که‌ امروزه خود هنرمندان کرد این فضای مسموم را شکستند و با ورود به‌ حوزه سینما سعی در بازنمایی چهره نزدیک به‌ واقعیت کردها کنند.

سینا در پایان سخنان خود بیان کرد: سینمای کردی در حال حاضر همچون یک دست از پنج سرشاخه تامین می شود یک کردهای ایران، دو عراق، سه ترکیه‌، چهار سوریه و پنجم کردهای مهاجر که این پنج شاخه مثل انگستان یک دست هر کدام دارای پستی و بلندی و ویژگی های منحصر به‌ فرد خود هستند اما زمانی که‌ به‌ همه آنها می نگریم همه فیلم ها به‌ گونه ای دارای مشترکاتی هستند چون همه آنها از فرهنگ و آداب و رسوم مشترک کردی سرچشمه گرفته اند.

کد خبر 4487434

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 4 + 1 =